InšpiráciaUpratovanieČo odpudzuje komáre?

Čo odpudzuje komáre? Vyrobte si prírodný repelent proti komárom

  23. August 2024,    6 min. prečítanie,
Hmyz je pravdepodobne jedným z mála dôvodov, prečo nemusíte mať radi leto. 🦟 Nie je nič horšie ako si užívať posedenie vonku a neustále sa škrabať alebo odháňať komáre, ktoré môžu navyše prenášať rôzne choroby.
Mnohí z nás v boji proti hmyzu najčastejšie siahajú po produktoch z obchodov. Tie sú síce účinné, ale nemusia byť vždy tou najzdravšou voľbou.

V tomto článku vám chceme ukázať zopár prírodných spôsobov, ktoré môžu efektívne pomôcť proti týmto malým škodcom. Namiesto kupovaných repelentov skúste pri ochrane svojej rodiny, domácich zvieratiek aj domácnosti, naše odporúčania na tieto prírodné metódy.

Výhody prírodných repelentov proti komárom

  • Nie sú toxické a nebezpečné pre deti a domáce zvieratá.
  • Neznečisťujú životné prostredie.
  • Neškodia užitočnému hmyzu tak, ako chemické repelenty škodia napríklad včelám.
  • Sú ekonomicky výhodnejšie a jednoducho si ich pripravíte aj doma.
  • Majú príjemnejšiu vôňu ako repelenty z obchodov.
  • Vyhnete sa vďaka nim prípadným nežiaducim reakciám na chemické látky, ktoré sú častým pôvodcom podráždenia kože a dýchacích ciest.
Iva Štukar
Expertka na esenciálne oleje
Zvýšená opatrnosť pri voľbe repelentu je dôležitá. Najmä u detí v predškolskom veku, ktorým môžu niektoré chemické zložky poškodiť centrálny nervový systém a spôsobiť bolesti hlavy, kŕče, nevoľnosť, hnačku atď. Práve zo všetkých vyššie uvedených dôvodov sa osobne chemickým výrobkom vyhýbam.

Prírodné repelenty proti komárom: 4 domáce recepty

Aby sme vás inšpirovali k výrobe vlastného prírodného repelentu proti komárom, pripravili sme pre vás štyri rôzne recepty –⁠⁠⁠⁠⁠⁠ pre deti, domáce zvieratká, domácnosť a záhradu. Tak začnime pekne poporiadku!

Pre deti 👶

Detská pokožka je citlivá a niektoré chemické zložky v komerčných repelentoch, ktoré dospelí znášajú lepšie, im môžu spôsobiť prejavy alergických reakcií, ako je napríklad svrbenie. 

Prírodný repelent je vhodnou voľbou najmä pre deti, ktoré si často siahajú rukami do úst a do očí. Preto prinášame tento jednoduchý recept na ochranu vašich najmenších.
Tip od Hlídačky.sk
Pre maximálnu bezpečnosť repelent pri prvom použití najskôr vyskúšajte naniesť na menší kúsok kože, napr. na predlaktie. Ak by vaše dieťa bolo citlivé na niektorú zo zložiek, podráždenie by sa malo prejaviť najneskôr do 30 minút.

Tento postup uplatnite ako pri chemických výrobkoch, tak pri repelentoch z éterických olejov, keďže aj tie v nevhodne pripravenej zmesi môžu pôsobiť alergénne.
🥣 Zloženie:

  • 10 kvapiek levanduľového esenciálneho oleja
  • 10 kvapiek citronelového esenciálneho oleja
  • 5 kvapiek eukalyptového esenciálneho oleja
  • 1/2 šálky destilovanej vody

📝 Postup:

  1. Vo fľaštičke s rozprašovačom zmiešajte esenciálne oleje.
  2. Zvyšok fľaštičky naplňte destilovanou vodou.
  3. Pred každým použitím dobre pretrepte.
  4. Aplikujte priamo na pokožku, vyhnite sa očiam a ústam.
Riziko DEET
DEET je hlavnou zložkou chemických repelentov. Účinnosť repelentu je priamo úmerná k množstvu látky v danom výrobku. Mnohí však pochybujú o jej bezpečnosti.

Čo sa týka vedľajších účinkov, okrem alergických reakcií boli hlásené aj neurologické problémy – avšak len veľmi zriedkavo. Väčšina ľudí ju používa bez problémov. Prípadné riziká možno minimalizovať tým, že sa vyhnete prípravkom s vysokou koncentráciou DEET: u dospelých nad 35 až 40 % a u detí 10 až 20 %.
Iva Štukara
Expertka na esenciálne oleje
Pre svoje deti som vyrobila veľmi jednoduché repelenty, ktoré sú naozaj účinné! 

Pre mladšieho (5 mesiacov) som dala do 300 ml fľaše pol na pol destilovanú vodu a neutrálny prírodný olej a potom som pridala 20 kvapiek levanduľového oleja. 

Pre staršieho súrodenca (6,5 roka) – do 300 ml fľaše som dala pol na pol destilovanú vodu a neutrálny prírodný olej, potom som pridala 20 kvapiek levanduľového oleja a 20 kvapiek citronelového oleja.
🌿 ✅ Ak nemáte čas (alebo vôľu 🤭) na to, aby ste repelent urobili doma, dobrou alternatívou je repelentný olej Kvitok Anti Mosquito proti komárom a ďalšiemu nepríjemnému hmyzu.

Pre psy 🐶

Uštipnutie komárom môže u psov vyvolať alergickú reakciu, preto je dôležité ich správne chrániť. Majte na pamäti, že aj psy sú citlivé na DEET. Použitie tejto látky im môže spôsobiť neurologické problémy, ako je tras, záchvaty, prinajhoršom aj smrť. Namiesto toho, aby ste riskovali, jednoducho si doma vyrobte vlastný repelent z niekoľkých málo ingrediencií.

🥣 Zloženie:

  • 1 polievková lyžica neemového oleja
  • 1 polievková lyžica mandľového alebo kokosového oleja
  • 10 kvapiek esenciálneho gerániového oleja 

📝 Postup:

  1. V malej miske zmiešajte neemový olej a mandľový/kokosový olej.
  2. Do zmesi pridajte esenciálny gerániový olej.
  3. Dobre premiešajte.
  4. Naneste malé množstvo na dlane a votrite do srsti psa. Vyhnite sa oblasti okolo očí, nosa a papule.
Vedeli ste?
Gerániový olej je ďalším silným repelentom proti komárom, ktorý môžete aplikovať priamo na srsť psa. Hoci sú muškáty pre psy jedovaté, olej z nich je pre zvieratká bezpečný.

🌿 ✅ Ak radšej nakupujete, než vyrábate, môžete siahnuť po prírodnom spreji proti hmyzu Menforsan, ktorý má navyše vďaka extraktu z citronely príjemnú vôňu.

Pre mačky 🐱

S domácimi receptami na ochranu mačiek pred hmyzom je to zložité. Mačky sa na rozdiel od psov samé umývajú a čistia, takže – podobne ako deti – môžu nebezpečné látky jednoducho prehltnúť.

Esenciálne oleje používané vo väčšine prírodných repelentov vedia byť pre mačky nebezpečné. Ak neviete, ako vybrať olej, ktorý mačke neprekáža a nepoznáte správne dávkovanie, lepším a bezpečnejším variantom bude doma neexperimentovať. 

Komáre neznášajú citróny, pomaranče a ďalšie citrusy. Nedal by sa teda domáci repelent pre mačky vyrobiť z nich? Nuž, ani toto nie je vhodná možnosť, keďže aj mačky samotné citrusy neznášajú. Vytvorili by ste si tak skôr repelent na mačky, ako repelent pre mačky. A ak by ste zle odhadli dávku, opäť môžete omylom zvieratko otráviť.
⚠️ Rada od Hlídačky.sk
Na trhu nájdete aj prírodné repelenty označené ako vhodné pre mačky, O ich použití sa ale vždy poraďte so svojím veterinárnym lekárom. To isté platí aj pre psie repelenty s esenciálnymi olejmi.

Pre domácnosť 🏠

Namiesto klasických nástrah proti komárom, ktoré majú intenzívny zápach, prinášame náhradné prírodné riešenie.

🥣 Zloženie:

  • 1 citrón nakrájaný na plátky
  • 1 limetka nakrájaná na plátky
  • 1 pomaranč nakrájaný na plátky
  • 10-15 lístkov čerstvej mäty
  • 1-2 lyžice celého klinčeka
  • voda (toľko, aby ste naplnili misku)

📝 Postup:

  1. Vezmite stredne veľkú misku a naplňte ju do ¾ vodou.
  2. Do vody pridajte plátky citróna, limetky a pomaranča.
  3. Plátky ovocia posypte lístkami čerstvej mäty a celými klinčekmi.
  4. Misku položte na miesto, kde sa u vás najčastejšie vyskytujú komáre, napríklad na jedálenský stôl alebo kuchynskú linku.
  5. Pre zachovanie čo najvyššej účinnosti je potrebné meniť ingrediencie a vodu každé 2 až 3 dni.

Na dvor, terasu a záhradu 🌳

Pre vonkajšie priestory ako sú terasy, dvory a miesta s posedením na záhrade, zväčša siahneme po klasickom spreji proti komárom, sviečkach alebo špirálach, ktoré často smrdia po spálenine (navyše sa na nich deti a domáce zvieratá môžu jednoducho popáliť).

Na záhradu si môžete buď položiť na stôl mištičku s receptúrou pre domácnosť popísanou vyššie, alebo si pre dodatočnú ochranu vyrobte ešte aj tento jednoduchý sprej.

🥣 Zloženie:

  • 1 šálka destilovanej vody
  • 1 šálka vodky
  • 20 kvapiek esenciálneho oleja z citronely
  • 10 kvapiek esenciálneho oleja tea tree (nie je nutné, iba pre dodatočnú ochranu)

📝 Návod na použitie:

  1. Vo fľaštičke s rozprašovačom zmiešajte destilovanú vodu a vodku.
  2. Do zmesi pridajte citronelový a tea tree éterický olej.
  3. Pred každým použitím dobre pretrepte.
  4. Postriekajte oblečenie, nábytok na terase a okolie miesta, kde plánujete sedieť.

Ako vyrobiť pascu na komáre?

Pasca na komáre funguje na princípe priťahovania komárov namiesto ich odpudzovania. Na rozdiel od vôní a prísad, ktoré komáre neznášajú, ich naopak priláka svojou atraktívnou vôňou. A čo je najlepšie – jej výroba je veľmi jednoduchá. Podobný trik môžete využiť aj na iný hmyz, napríklad na vínne mušky.

 ⚒️ Potrebné materiály:

  • 1,5 alebo 2 litrová plastová fľaša (vyčistená)
  • ostrý nôž alebo nožnice
  • cukor
  • droždie
  • teplá voda

📝 Postup:

  1. Rozrežte plastovú fľašu na polovicu. 
  2. Do spodnej časti fľaše nalejte teplú vodu a rozpustite cukor.
  3. Do vody nasypte droždie.
  4. Druhú časť plastovej fľaše otočte dole hlavou a vložte ju ako lievik do spodnej časti fľaše.
  5. Lapač umiestnite na miesta, kde sa komáre často vyskytujú a obsah fľaše pravidelne vymieňajte.

Zbohom, komáre! 🦟 👋

Okrem všetkých vyššie uvedených opatrení odporúčame dodržiavať aj iné formy ochrany pred hmyzom, napríklad:

  • Zakryte si čo najviac pokožky oblečením (tak, ako je to počas letných horúčav len možné).
  • Používajte kozmetiku bez vône, napríklad neparfumované dezodoranty. Keď sa vyberiete do oblasti s veľa komármi, nedávajte si voňavku či parfém.
  • Noste svetlé a neutrálne farby, ako je zelená alebo hnedá.
  • Komáre sa zdržiavajú najmä v okolí jazier a iných stojatých vodných plôch, snažte sa im teda vyhýbať.

Komáre odpudzujú aj rastliny, napríklad citrónová tráva, bazalka a levanduľa. Môžete si ich vysadiť do kvetináča priamo doma či na záhrade ako dodatočnú ochranu pred týmto neodbytným malým hmyzom. Viac podobných praktických tipov nájdete na našom Facebooku a Instagrame!

Článok bol napísaný bez akejkoľvek spolupráce s e-shopmi alebo inými komerčnými subjektmi uvedenými v texte. Uvedené odkazy slúžia iba na inšpiráciu čitateľov.