InšpiráciaUpratovanieHĺbkové upratovanie nielen pre alergikov

Alergény pod kontrolou: Hĺbkové upratovanie pre alergikov

  04. September 2024,    6 min. prečítanie,
Jar je tu! Pre väčšinu ľudí radostná správa po zime, pre alergikov nočná mora. S teplejším počasím prirodzene prichádza zvýšený výskyt alergénov v ovzduší. Jarné hĺbkové upratovanie pre alergikov nie je iba otázkou estetiky a poriadku, ale aj dôležitou súčasťou starostlivosti o zdravie. Viete, ako si správne upratať?

Zoznam najčastejších alergénov v domácnosti

Najprv je dôležité zistiť, aké alergény v domácnosti nájdeme najčastejšie. Na jar sa prirodzene najviac zameriavame na peľ, ale často prehliadame skutočnosť, že množstvo alergénov sa môže skrývať priamo v našich domovoch.

Roztoče

Prachové roztoče sú mikroskopický hmyz, ktorý sa živí odumretými bunkami ľudskej kože. Najčastejšie na nich narazíte v perinách, vankúšoch alebo matracoch a milujú teplé prostredie.
  
Ako s nimi zatočiť? Investujte do kvalitných lôžkovín s nanomembránou, cez ktorú sa roztoče nedostanú. Ak nechcete kupovať novú posteľnú bielizeň, matrace a vankúše zabaľte do poťahov odolných proti alergénom a operte každý týždeň v horúcej vode.

Roztoče sa tiež držia v kobercoch. Prevencia je liek, preto pravidelne vysávajte. Ideálne vysávačom s kvalitným filtrom, ktorý zamedzí víreniu prachu.

Zvieracie chlpy

Domáci maznáčikovia môžu byť pre alergikov nebezpečnými kamarátmi. Ich srsť (šupinky kože), chlpy a sliny môžu vyvolávať alergickú reakciu. Najčastejšie v kombinácii s prachom v domácnosti. Vymedzte si zóny bez domácich maznáčikov, ideálne v spálni, aby ste minimalizovali výskyt alergénov.

Ak vám život bez maznáčikov príde smutný, nezúfajte, nemusíte sa ich úplne zbaviť. Napríklad pudel je bezpečnou voľbou pre milovníkov psov.

Plesne

Plesniam sa najviac darí v priestoroch, kde je nadmerná vlhkosť. Skontrolujte, či vám do miestností nezateká, zlepšite vetranie a dôkladne vyčistite kúpeľňu pomocou prípravkov na ničenie plesní. Predchádzajte vzniku plesní kontrolou vlhkosti.

Peľ a vonkajšie alergény

Tie si dovnútra najčastejšie prinesiete zvonku na topánkach alebo oblečení. Používajte rohožky a snažte sa topánky zložiť už pri dverách. Alergia na peľ trápi alergikov najčastejšie na jar, keď vrcholí peľová sezóna. Teda v období od marca do mája. V roku 2024 sa táto sezóna začala nezvyčajne skoro; odporúčame sledovať peľový kalendár, v ktorom nájdete prehľad období kvitnutia najbežnejších rastlinných alergénov.
Adéla Kubištová
Expertka na upratovanie a pranie
S prichádzajúcou jarou sa nám do domácnosti dostáva oveľa viac prachových častíc a peľu. Odporúčam častejšie vysávať, utierať prach a meniť posteľnú bielizeň. Vždy na jar tiež mením vrecká a filtre vo vysávači. Je to totiž živná pôda pre roztoče.

Ako vám hĺbkové upratovanie môže pomôcť v prevencii alergií?

Hĺbkové upratovanie je dôležitým preventívnym krokom v domácnosti alergikov. Pomáha odstraňovať alergény, ktoré sa u vás doma hromadia a mohli by vyvolávať alergické reakcie. Bežné upratovanie často nedokáže odstrániť mikroskopické častice, ako sú roztoče, peľ a plesne, ktoré sú hlavnými spúšťačmi alergií.
Ako už názov napovedá, ide sa skutočne do hĺbky. Rovnako ako u jarného upratovania, by aj to hĺbkové malo mať logický poriadok. Začnite tým, že si identifikujete najčastejšie ohniská alergénov u vás doma a zameriate sa na ne. Aké sú to?

🛏️ Matrac a lôžkoviny
Roztočom sa darí v lôžkovinách, matracoch a vankúšoch.

🚪Koberce a predložky
V ktorých sa skrýva prach, zvieracie chlpy a ďalšie alergény.

🛋️Čalúnený nábytok
Podobne ako postele môžu byť poťahy, kreslá alebo sedačky útočiskom roztočov.

📻Povrchy
Znížte počet povrchov, na ktorých sa môže hromadiť prach a ďalšie alergény. Snažte sa čo najviac minimalizovať drobnosti, na ktorých ostáva prach.

🚿Sprchové závesy, koberčeky
Sú ideálnym podhubím pre plesne, ktorým sa darí vo vlhkom prostredí.
Adéla Kubištová
Expertka na upratovanie a pranie
Ak trpíte alergiou na prach alebo roztoče, odporúčam venovať pozornosť aj vášmu matracu. Na trhu existuje hneď niekoľko produktov, ktoré vám pomôžu zabiť roztoče, a preto aj váš pobyt v posteli bude oveľa príjemnejší. Väčšina z nich sa dá použiť aj na ďalšie čalúnenie a koberce. Nezabudnite ani na perinu a vankúš a každý štvrťrok ich operte.
Počas upratovania sa zamerajte na spomínané oblasti. Pomocou premyslenej stratégie upratovania a následnej údržby môžete výrazne znížiť prítomnosť alergénov vo vašej domácnosti.

Stratégia hĺbkového upratovania: Ako naň?

Hĺbkové upratovanie by malo byť rozhodne dôkladnejšie, ako to bežné. Malo by zahŕňať čistenie miest, ktoré pri bežnom upratovaní často prehliadame. Ide hlavne o ťažko dostupné oblasti za nábytkom a pod kobercami. Často však zabúdame vyčistiť aj bežné každodenne používané predmety a nábytok okolo nás.

Poctivé hĺbkové upratovanie by malo v najlepšom prípade zahŕňať čistenie kobercov, čalúnenia a vzduchotechniky, kontrolu filtrov, ventilácie a ďalších miest, ktoré môžu byť skvelým úkrytom pre alergény.

Kde začať?

Obmedzte alergény tam, kde to ide. Hĺbkové upratovanie je oveľa jednoduchšie, keď ešte pred ním podniknete preventívne kroky. Tieto jednoduché činnosti pomôžu obmedziť spúšťače alergií vo vašej domácnosti.

  • Vyzujte si topánky pri dverách alebo v uzavretej chodbe.
  • Investujte do vzduchového filtra HEPA.
  • Buďte minimalista. Vyhnite sa zberateľským poličkám, na ktorých sa zhromažďuje prach.
  • Zalievajte rastliny kockami ľadu, aby ste zabránili hromadeniu vody, čo vedie ku vzniku plesní.
  • Pravidelne utierajte povrchy handričkou z mikrovlákna.
  • Neotvárajte okná na dlhé vetranie v období s vysokým výskytom peľu.
  • Obmedzte látkové dekorácie ako sú závesy a dekoratívne vankúše.
  • Pravidelne umývajte domácich maznáčikov a vyčesávajte ich vonku, aby ste minimalizovali pĺznutie srsti a znížili šírenie alergénov po dome.
Prevenciu by sme mali, je načase sa pustiť do skutočného upratovania. Jednotlivé kroky môžete vymeniť podľa vlastnej potreby, zamerajte sa hlavne na alergény, ktoré trápia vás alebo členov vašej domácnosti. Tým venujte zvýšenú pozornosť.

  • Používajte hypoalergénne čistiace prostriedky: Voľte čistiace prostriedky bez alergénov alebo bez parfumov, aby ste minimalizovali riziko vzniku podráždenia.
  • Noste rúško a rukavice: Ideálny spôsob, ako sa chrániť pred alergénmi počas upratovania. Vyberte rúško, ktoré zakrýva ústa aj nos, aby ste sa lepšie chránili. Ak máte sklon k podráždeniu kože, je vhodné použiť aj rukavice.
Po upratovaní sa choďte prevetrať
Prach, ktorý sa počas upratovania rozvíri, môže zostať vo vzduchu. Preto po skončení práce nechajte masku niekoľko hodín nasadenú alebo v najlepšom prípade opustite miestnosť, kým sa všetko usadí.
  • Namiesto prachoviek používajte vlhké utierky z mikrovlákna: Pokiaľ sa chcete zbaviť prachu, siahnite po utierke z mikrovlákna, či už máte alergiu, alebo nie. Utierky z mikrovlákna dokážu prach nasať, nie ho len rozhodiť do vzduchu ako bežné bavlnené utierky.
  • Zaobstarajte si čističku vzduchu: Investícia do čističky vzduchu môže výrazne zlepšiť kvalitu vzduchu v miestnosti a zároveň vás zbaví zápachu. Už nebudete potrebovať klasické osviežovače vzduchu, ktoré sú pre alergikov často škodlivé.
  • Pri upratovaní začnite odvrchu: Keď upratujete vyššie miesta, prach z nich padá dole a prirodzene dopadá na povrch pod nimi. Aby ste nemuseli upratovať rovnaké miesta dvakrát, začnite s upratovaním horných častí a postupujte dole, až sa dostanete k podlahe.
  • Vyvarujte sa zametaniu, radšej použite vysávač: Keď zametáte, v podstate prenášate nečistoty a prach z jedného miesta na druhé. Je to podobné ako utieranie prachu suchou handrou, pri ktorej sa tieto častice vznášajú vo vzduchu. Expertka na upratovanie Adéla radí, podlahy nezametať a dodáva: „vysávajte všetko, čo je možné – koberce, podlahy aj gauč. A následne podlahy vytrite."
Vysávajte s HEPA filtrom
Používajte vysávač vybavený HEPA filtrom. Ten dokáže účinne filtrovať pevné častice vo vzduchu a zachytí aj drobné alergény ako sú roztoče, chlpy od zvierat a peľ. Nezabudnite filtre pravidelne meniť!
  • Vyčistite ventilačné otvory a filtre: Vyčistite ventilačné otvory a vymeňte filtre v klimatizácii, aby ste zabránili cirkulácii alergénov vo vzduchu.
  • Vyčistite koberce a čalúnenie: Na odstránenie alergénov z kobercov a čalúnenia zvážte profesionálne čistenie alebo môžete znovu použiť vysávač s HEPA filtrom, ktorý efektívne zachytí mikroskopické častice.
  • Kontrolujte vlhkosť: Udržujte vlhkosť v interiéri medzi 30 a 50%, aby ste zabránili rastu plesní. Používajte odvlhčovače vzduchu v miestnostiach s vysokou vlhkosťou. Na zníženie pravidelne čistite všetky povrchy a vymeňte všetky plesnivé sprchové závesy alebo kúpeľňové predložky.
Adéla Kubištová
Expertka na upratovanie a pranie
Ako alergik by ste sa mali vyhýbať vlhkým priestorom, kde sa môžu následne množiť plesne. Preto každý deň pravidelne vetrajte. Aspoň 2–⁠⁠⁠⁠⁠3x, všetky okná dokorán a po 5 až 10 minútach zavrieť. Vymení sa vzduch za nový a zabránite prílišnej vlhkosti v domácnosti. Vzduch vám vylepší aj pravidelné vysávanie podláh, kobercov, ale aj matracov!
Nebojte sa izboviek! 🌱
Výber správnych izbových rastlín môže pozitívne ovplyvniť vzduch u vás doma. Medzi obľúbené "čistiace rastliny" patrí napríklad svokrin jazyk, aloe vera alebo dracaena. Nezabudnite však občas utrieť listy vlhkou handričkou, aby ste zabránili usadzovaniu prachu.
Hĺbkové upratovanie by nemalo byť len povinnosťou, ale aj príležitosťou na zlepšenie vášho životného prostredia a ovzdušia u vás doma. Vďaka starostlivému odstraňovaniu alergénov a mikroskopických nečistôt môžete výrazne znížiť riziko alergických reakcií a vytvoriť príjemnejšie, bezpečnejšie a menej stresujúce prostredie pre vašu rodinu.