InšpiráciaUpratovanieAko sa zbaliť na dovolenku

Ako sa zbaliť na dovolenku: Cestujte k moru bez stresu!

  27. November 2024,    11 min. prečítanie,
S letom sa pre väčšinu z nás blíži čas vybrať sa na dovolenku. To ale dokáže byť stresujúce, najmä keď máte skúsenosť, že si zakaždým niečo zabudnete, alebo sa vám do kufra nezmestí všetko, čo by ste radi mali poruke. 

Nemajte obavy – spísali sme pre vás článok, kde vás krok za krokom prevedieme všetkými tipmi a trikmi, ktoré vás zbavia starostí s balením.

Čo treba zvážiť pri balení?

Nie je dovolenka ako dovolenka. Niekto si oddýchne pri mori s cestovnou kanceláriou, niekto sa vypraví na trek do Álp. Každý cestovateľ preto bude musieť inak premýšľať o tom, čo si vziať so sebou a ako sa zbaliť. 

Pri balení by ste preto mali zvážiť hneď niekoľko faktorov:

  • Dĺžka dovolenky: Je logické, že na kratšie cesty nepotrebujete toľko vecí. Aj na dlhšej dovolenke vám ale postačí menej vecí, než by ste možno čakali. 
  • ☀️ Destinácia a počasie: Opäť ide o vec, ktorú určite zvážite automaticky. Nezabudnite však aj na výnimky: napríklad na dovolenku v horúčavách si vezmite aspoň jednu teplejšiu mikinu, jeden deň sa vám vždy môže ochladiť alebo byť veterno. A večer býva chladno naozaj všade 👀.
  • 🎒 Veľkosť batožiny: Aj keď doma nemáte ideálny batoh alebo kufor na cesty, nemusíte vždy dokupovať nové. Existuje veľa trikov, ako ušetriť miesto alebo ho zaplniť, ak je vaša batožina príliš malá alebo veľká.
  • 🏠 Ubytovanie: Spôsob balenia ovplyvní aj to, či plánujete spať pod šírym nebom alebo v luxusnom hoteli. Ak chcete znížiť množstvo oblečenia, ktoré si zbalíte, na úplné minimum, nájdite si ubytovanie s práčkou.
  •  🦺 Bezpečnosť: Chcete mať istotu, že si zbalíte všetko potrebné pre prípad núdze a že sa vaše cennosti nestratia, nezničia alebo nebudú ukradnuté (najmä vo veľkých európskych mestách je to reálne riziko).
Adéla Kubištová
Expertka na upratovanie a pranie
Chcete mať svoje základné veci čo najlepšie zabezpečené proti krádeži? Odporúčam použiť vnútorné vrecká batohu alebo kufra. Najmä tie skryté.

Ak môžete, rozdeľte si svoje cennosti s ostatnými členmi rodiny. Pri cestovaní sa nevyplatí mať všetky dôležité veci na jednom mieste. Je to ľahký cieľ pre zlodejov. Pasy nech má jeden člen, peniaze iný člen, lístky zase ďalší atď. Dôležité veci, ako sú tieto, majte vždy so sebou v osobnej taške.
Ako však zohľadniť tieto faktory, keď sa snažíte čo najefektívnejšie zbaliť všetko potrebné do kufra alebo batoha a v najlepšom prípade nezabudnúť na nič dôležité?

Ako a čo si zbaliť na dovolenku

Je naozaj umenie trafiť zlatú strednú cestu v balení, keď si nevezmete ani príliš veľa, ani príliš málo. Pomôcť vám v tom môže niekoľko tipov a metód overených inými cestovateľmi.

Metódy balenia

  • 🧱 Balenie à la tetris. Ťažké a rovnomerné predmety je najlepšie ukladať na dno, aby nedeformovali batožinu. Na druhej strane, predmety nepravidelného tvaru je lepšie ukladať na vrch, aby zbytočne nezaberali miesto a nevytvárali medzery.
  • 🧣 Buďte multifunkční. Krásnym príkladom je uterák, deka a šatka. Stačí vziať si len jeden z predmetov a funkčne ním nahradiť ostatné.
  • ⚖️ Hľadajte vhodné náhrady. Naozaj potrebujete foťák – nemá váš mobil dostatočne dobrú kameru? Nie je lepšiu knihu nechať doma a stiahnuť si ju digitálne do čítačky alebo na mobil?
  • 📦 Rozdeľte veci na priehradky. Ideálne je, aby ich váš batoh či kufor mal čo najviac. Ak žiadne nemá (a nechcete kupovať nový), môžete si priehradky umelo vytvoriť, napríklad prostredníctvom rôznych organizérov a obalov na oblečenie. Môžete postupovať rovnako, ako keď triedite a organizujete veci vo svojej domácnosti.
  • 🛏️ Vankúšová metóda. Nemusíte sa baliť len do batožiny na to určenej. Mnohí cestovatelia zo skúseností tvrdia, že ak prázdny poťah na vankúš naplníte oblečením, nebude sa v lietadle považovať za ďalšiu batožinu a môžete so sebou prepašovať viac vecí. Iní však majú opačné skúsenosti. Či si zvolíte túto riskantnú metódu, je na vašom uvážení. Kvôli pohodliu ju však môžete použiť aj pri cestovaní autom.
  • 📜 Praktický zoznam. Pri chystaní sa na dovolenku je najzákladnejšou pomôckou jednoduchý zoznam. Ak si vytvoríte alebo stiahnete checklist z internetu a budete si ho postupne odškrtávať, nič vám neunikne. Ale ako to urobiť?

Zoznam vecí na dovolenku

Pri vytváraní zoznamu “čo si vziať so sebou” sa odporúča nasledovný postup:

  1. Rozdeľte si položky do kategórií (oblečenie, toaletné potreby atď.). 
  2. V každej kategórii najprv uveďte základné veci, ktoré sa hodia na každý typ dovolenky. Pod nimi zoskupte predmety podľa všetkých možných podmienok.
  3. Sledujte svoje domáce návyky. Ako často si meníte tričká a nohavice? Používate hydratačný krém alebo žehličku na vlasy? Všetko si do zoznamu najskôr zapíšte a potom zvážte, či ide o vec, bez ktorej by ste týždeň nevydržali.
  4. Spomeňte si na svoju poslednú dovolenku. Boli vaše posledné čisté ponožky špinavé deň pred odchodom? Alebo vám chýbala šiltovka? Podľa toho si ku konkrétnej položke poznačte, ak potrebujete záložný kus, prípadne si zvýraznite veci, ktoré zvyčajne zabúdate.
  5. Zvážte, aký je cieľ vašej dovolenky. Urobiť si pekné fotky v luxusnej zahraničnej reštaurácii, alebo sa povaľovať v stane v teplákoch? V každom prípade si pri zostavovaní zoznamu uvedomte, že na dovolenke sa môže čokoľvek zničiť alebo znehodnotiť. Radšej vynechajte pekné šaty alebo zachovalé šperky v prospech predmetov, ktoré vám nebudú chýbať.
  6. Niektorým ľuďom pomáha klasický papierový zoznam, ktorý má však mnoho rizík. Môžete ho stratiť, môže sa roztrhnúť, môže sa stať čokoľvek. Preto neváhajte použiť mobilný telefón a odškrtávať veci digitálne.
Digitálny baliaci zoznam
Na tento účel môžete použiť buď predvolenú aplikáciu Poznámky (Notes), alebo preskúmať špecializovanejšie možnosti (Google Keep, vybrané šablóny v programe Notion a ďalšie). 

Dovolenka lietadlom

Ak plánujete cestovať na dovolenku lietadlom, budete sa musieť vysporiadať s hmotnostnými limitmi leteckých spoločností. Vo všeobecnosti sa batožina delí do dvoch kategórií:

  • Podpalubná /podaná/ batožina
Zvyčajne ide o kufor. Je drahšia ako príručná batožina: presná cena sa líši podľa hmotnosti a triedy, v ktorej cestujete. Vo väčšine prípadov je jej povolené maximum 20-30 kg. Najčastejšie si ju vyberajú rodiny s deťmi alebo cestujúci, ktorí sa chystajú na niekoľkotýždňovú dovolenku. Hlavným rizikom je, že ju nemáte stále pri sebe, takže sa môže stratiť.


  • Príručná batožina
Ide o batoh, kabelku alebo malý kufor, ktorý si dáte buď pod sedadlo, alebo do batožinového priestoru nad sedadlami. Prvá možnosť je u väčšiny spoločností bezplatná. Druhá možnosť je zvyčajne za vyšší príplatok. Maximálne rozmery sa líšia, ale určite si neberte nič väčšie ako 56x45x25 cm.
Pozor na lowcost letecké spoločnosti!
V poslednom čase sa rozmáha cestovanie naľahko s nízkonákladovými leteckými spoločnosťami, ako sú Ryanair a Wizz Air, len s príručnou batožinou. Letenky sú však lacné práve kvôli prísnym pravidlám týkajúcim sa veľkosti batožiny: za zistené porušenia sa účtujú vysoké príplatky. Povolené rozmery sú nasledovné:
  • Malá príručná batožina: 40×20×25 cm
  • Veľká príručná batožina: 55×40×20 cm, 10 kg
  • Malá príručná batožina: 40×30×20 cm, 10 kg
  • Veľká príručná batožina: 55×40×23 cm, 10 kg

Balenie do kufra a do batoha

🧳 Kufre majú pri balení niekoľko výhod. Keď sú prázdne, lepšie držia tvar, takže skladanie vecí do nich je naozaj intuitívne. Zároveň ich ukladáte vedľa seba, takže máte okamžitý prehľad o tom, kde čo je.
Chcete stráviť celú dovolenku na jednom mieste, kde si veci len prinesiete a zase odnesiete? Beriete si so sebou všetko, čo doma denne používate? Kufor je pre vás lepší.
🎒 Batohy si musíte baliť takticky a vrstviť predmety podľa používanosti, ale aj tvaru, aby vás nepravidelné útvary pri nosení nebodali do chrbta. Zvyčajne však majú viacero priehradiek na drobnosti, čo sa hodí najmä pri príručnej batožine.
Budete sa počas dovolenky presúvať a požadujete čo najväčšiu flexibilitu? Neprekáža vám, že sa budete musieť uskromniť? Zbaľte sa do batoha.
Ak chcete byť pri cestovaní len s príručnou batožinou naozaj efektívni, vyberte si radšej batoh. Pri kufroch môžu byť problémy s kolieskami alebo rukoväťami, ak nie sú zasúvateľné.

Naozaj nešťastnou voľbou, najmä do lietadla, sú lacné kufre z pevného plastu – je ťažké ich umiestniť do priestoru nad hlavou a pod sedadlom. Najlepšie je vybrať si mäkký a poddajný materiál bez bočných vreciek a iných prekážajúcich prvkov.

Čo si zbaliť do lietadla

Letisko Bratislava pripravilo otázky a odpovede o povolených a zakázaných predmetoch pre oba typy batožiny. Čo by sme vám nielen na základe týchto odpovedí odporučili vziať si do lietadla?

✅ Desiatu v pevnom stave (žiadne nátierky, jogurty atď.)
✅ Zábavu (knižku, spoločenskú hru…) 
✅ Elektroniku (foťák, powerbanku)
✅ Drogériu a kozmetiku (ak nemáte podpalubnú batožinu)
✅ Lekárničku (roztok na šošovky, všetky lieky a zdravotné pomôcky)

No a ak máte doma psíka, môžete si ho dokonca taktiež za určitých podmienok "pribaliť" so sebou do lietadla.
Cestovateľské tipy
  • Hovorí sa, že ako malá príručná batožina prejde všetko, čo sa zmestí pod sedadlo. Personál často nekontroluje presné rozmery, takže "si môžete vziať prakticky čokoľvek". Za porušenie rozmerov sa pri prípadnej kontrole účtuje príplatok. Rozhodnutie je teda na vašu zodpovednosť.
  • Podľa skúseností niektorých cestovateľov si môžete zobrať navyše ľadvinku alebo puzdro na fotoaparát a nebude to započítané ako batožina navyše.
  • Nevydržíte let bez vody? Kúpte si ju buď v duty-free zóne, alebo si vezmite prázdnu fľašu a doplňte si ju na toaletách po bezpečnostnej kontrole.
  • Jedným z najodporúčanejších a často zabúdaných cestovných doplnkov sú látkové (alebo igelitové) tašky. Nevážia takmer nič a hodia sa na mnoho vecí: na oddelenie špinavej a čistej bielizne, na prípadné nákupy na mieste, zabezpečenie krehkých predmetov alebo ako náhrada kabelky.
  • Ďalšou drobnosťou, ktorá môže byť veľmi užitočná, je obyčajná karabína. Môžete na ňu zachytiť kľúče, puzdro na mobil, fľašu s vodou a ďalšie predmety.

Balenie na dovolenku s deťmi

Ak sa chystáte na dovolenku s deťmi, možno vám hlavou preblesla takáto predstava: po niekoľkých hodinách cestovania konečne dorazíte na miesto ubytovania a tešíte sa na oddych, ale vaše dieťatko si zrazu spomenie, že mu chýba obľúbená hračka. Alebo sa hneď na druhý deň začne nudiť. Zistite, ako sa vyhnúť nepríjemnej situácii a zabezpečiť, aby si aj tí najmenší užili pohodovú dovolenku!
🏖️ Zábava: vaša predstava o zábavnej dovolenke možno spočíva v opaľovaní pri mori, deti ale obvykle podobné aktivity rýchlo omrzia. Zbaľte im preto so sebou čokoľvek, čo ich zabaví na ceste aj na mieste. Spoločenské hry, hračky do vody, omaľovánky a ďalšie. Alebo im stiahnite na cestu mobilné hry. Prípadne si vyberte ubytovanie vhodné pre deti, kde bude o zábavu postarané.

🛝 Praktickosť: deti sa chcú na dovolenke hrať, objavovať nové prostredie a brať návštevu novej krajiny ako dobrodružstvo. Neberte im so sebou biele alebo drahé oblečenie, aby ste sa vyhli sklamaniu. Namiesto toho im zabaľte čokoľvek, v čom sa môžu zašpiniť, zablatiť a užiť si všelijaké vyvádzanie. 

🛌 Spánok: najmä ak ide o prvú dovolenku, spať na novom mieste môže byť pre deti znepokojujúce. Ak majú plyšáka alebo vankúšik, ktoré im dáva pocit bezpečia pri zaspávaní, prihoďte ich do kufra.
Adéla Kubištová
Expertka na upratovanie a pranie
Kufor je vhodný na väčšie množstvo vecí, zatiaľ čo ruksak je praktickejší na nosenie na chrbte. Pri cestovaní s deťmi, ktoré ešte nevedia chodiť, odporúčam ruksak. Deti tak môžete vždy vziať do náruče a ruky máte voľné.

Ak už máte väčšie deti, viac oceníte menšie kufre, ktoré si deti ponesú samy. Nám sa veľmi osvedčili. Každému dieťaťu do nich môžete zabaliť potrebné veci, hračky, omaľovánky, hry a občerstvenie na cestu.Všetko tak budete mať po ruke. 
🎒 Voľné miesto na suveníry: deťom urobíte obrovskú radosť, ak im dovolíte vziať si so sebou domov kamienky, mušle alebo iné predmety na pamiatku. Počítajte s tým aj pri balení.

📄 Osobné doklady: občiansky preukaz alebo pas je možné vybaviť aj pre deti a dokážu vám v mnohom zjednodušiť cestovanie.

🥣 Jedlo: vždy majte poruke malé občerstvenie, od praktického sušeného ovocia, cez kapsičky s detskou výživou, až po menej zdravé keksíky, ktoré dokážu spríjemniť cestu. No a nakoniec nakúpte v zahraničí dobroty na cestu domov!

🍼 Základné potreby pre bábätká: plienky, cumlíky, dojčenské fľaše, hračky, vlhčené obrúsky, náhradné oblečenie, kočík a autosedačka sú tie najzákladnejšie. Všetky tieto veci by ste mali mať poruke pri cestovaní ako lietadlom, tak aj autom, vlakom alebo autobusom.
Vedeli ste, že?
Hoci je v lietadlách tekutá strava zakázaná, detská výživa má výnimku. Konkrétne spoločnosti sa snažia uľahčiť cestovanie s deťmi aj inými spôsobmi, ako napríklad:

Ryanair ponúka rodičom s deťmi možnosť vziať si na palubu lietadla zadarmo:
  • 2 kusy detského vybavenia (športový kočík, autosedačka, podsedák, cestovná postieľka)
  • 1 detskú palubnú batožinu: 45×35×20 cm, 5 kg

Wizz Air má skromnejšie možnosti pre rodiny, ale aj tak:
  • akceptuje skladací kočík ako veľkú príručnú batožinu, ak spĺňa príslušné rozmery (v opačnom prípade si budete musieť odložiť kočík do podpalubia)
  • rodičia s deťmi do 2 rokov majú možnosť prednostného nástupu do lietadla

Ako zabaliť oblečenie

Oblečenie je rozhodujúcim prvkom správneho balenia, keďže môže tvoriť väčšinu vašej výbavy. Preto majte na pamäti nasledujúce zásady:

  • Nepreceňujte ani nepodceňujte situáciu. Jedna vec je zbaliť sa minimalisticky a rozumne, druhá vec je nezabudnúť na nič a mať zálohu pre prípad núdze.
  • Oblečenie neskladajte, ale zrolujte. Bude sa menej krčiť a zaberie menej miesta. 
  • Vyberte si správne materiály. Radšej si vezmite dva ľahké bavlnené kúsky, než jeden džínsový alebo kožený. Obzvlášť tieto dva materiály sa po prvé horšie umývajú a nie sú rýchloschnúce, a po druhé sa ťažko ohýbajú a balia.
Adéla Kubištová
Expertka na upratovanie a pranie
Miesto v kufri vám ušetria tiež:
  • Organizéry a obaly. Organizéry na zips sú skvelý pomocník. Pre každého člena domácnosti môžete zabaliť samostatný organizér a na dovolenke ho jednoducho už len vybrať z kufra. Oblečenie je pripravené na okamžité použitie bez toho, aby ste sa zdržiavali vybaľovaním.
  • Zrolujte si oblečenie. Šetrí to miesto a minimalizuje pokrčenie.
  • Skvelý trik je aj premyslieť si outfity tak, aby sa všetky dali navzájom kombinovať. Vďaka tomu si nemusíte brať desiatky kúskov, ktoré sa nehodia a ktoré nevyužijete.
  • Ak môžete, vezmite si so sebou malé balenie pracieho gélu a oblečenie si perte aj na cestách.
  • Ak vás obmedzuje váhový limit, najťažšie kúsky, ako je bunda, si oblečte na seba. Využite voľné vrecká a napchajte si do nich napríklad ponožky. 
  • Vyberte si niekoľko neutrálnych farieb oblečenia, ktoré spolu dobre ladia. Kombinatorika je prostá: stačia vám 3 tričká a 3 páry nohavíc, aby ste mali 9 rôznych outfitov – dostatok na viac ako týždeň.
  • Metóda 5-4-3-2-1: čísla označujú rôzne kusy oblečenia potrebné na týždeň dovolenky. Ktoré? Každý zdroj uvádza iné informácie v závislosti od typu dovolenky. Toto je len mnemotechnická pomôcka a princíp, ktorý si môžete podľa potreby upraviť. Príklad môže vyzerať takto: 5 párov ponožiek a spodnej bielizne, 4 tričká, 3 páry nohavíc, 2 páry topánok, 1 pokrývka hlavy.

Vybaľovanie bez chaosu

Základné zásady a tipy na balenie si zapamätajte aj pri odchode z dovolenky. Majte svoj zoznam stále poruke, aby ste na nič nezabudli. A ešte pred dovolenkou si odfoťte konečnú verziu otvoreného kufra, veľmi vám to pomôže pri balení naspäť domov. Nech sa vám dovolenka vydarí!

A aké triky sa osvedčili vám? Dajte nám vedieť na Facebooku alebo Instagrame