Pleseň na oknách: Ako jej predchádzať a zbaviť sa jej
Plesne na oknách môžu byť nevítaným návštevníkom každej domácnosti s vysokou vlhkosťou alebo nedostatočným vetraním. Nielenže vyzerá nevzhľadne, ale môže predstavovať aj zdravotné riziko a zničiť kus vášho domova. Našťastie existujú kroky, ktoré môžete podniknúť na účinnú prevenciu alebo boj proti plesni na oknách. Aké to sú?
Našli ste na oknách pleseň? Mali by ste byť v strehu.
Plesne na oknách sa oplatí brať vážne. Ak ju na oknách nájdete, je dôležité okamžite konať. Veľmi rada sa totiž rozrastá nenápadne. Snažte sa jej čo najefektívnejšie zbaviť a zabrániť jej šíreniu. Prečo?
Pleseň uvoľňuje do vzduchu mikroskopické spóry, ktoré môžu spôsobiť podráždenie dýchacích ciest a zhoršiť alergické reakcie. To môže viesť k nádche, kašľu, dýchavičnosti a dokonca k astme. Podľa agentúry EPA má v USA približne 4,6 milióna ľudí astmu spôsobenú vlhkosťou a plesňami v domácnosti.
Plesne vážne ovplyvňujú dýchací systém. Ak vás vdychovanie a vydychovanie stojí viac úsilia alebo cítite zvláštne šteklenie v pľúcach a hrdle, môže to byť signálom plesní. Najzraniteľnejšie sú deti, ktorých pľúca sa ešte len vyvíjajú.
Environmentálny inžinier Michael Pinto dodáva, že u dojčiat, ktoré sú vystavené plesniam v domácnosti, je takmer 3-krát vyššia pravdepodobnosť, že sa stanú astmatikmi, ako u tých, ktoré počas prvého roka života neboli vystavené žiadnym plesniam v domácnosti.
Ako môže pleseň na oknách súvisieť s astmou?
Podľa ČPZP môže dlhodobé vdychovanie spór spôsobiť trvalé poškodenie priedušiek a dokonca astmu; u astmatikov môže vystavenie plesniam vyvolať astmatický záchvat.
Príznaky podobné sezónnemu prechladnutiu, ako je upchatý nos, nádcha, kašeľ, bolesť hlavy alebo kýchanie, môžu byť ďalšími príznakmi plesní. Ľudia náchylní na alergie môžu na plesne reagovať alergickými príznakmi, ako je svrbenie očí alebo žihľavka. Alergikom odporúčame nepodceňovať hĺbkové upratovanie.
Ak ste si všimli, že ste náchylnejší na suchú pokožku a vznik vyrážok, na vine môžu byť plesne. Hoci lokálne krémy a lieky môžu priniesť dočasnú úľavu, kým sa pleseň nadobro neodstráni, podráždenie pokožky môže pokračovať.
V neposlednom rade môžu plesne ovplyvniť duševné zdravie, aj keď ide o menej známy príznak. Podľa Psychology Today môže byť pleseň zodpovedná za vašu zrýchlenú myseľ, depersonalizáciu alebo záchvaty paniky. Vystavenie plesniam sa spája aj s miernou, a dokonca aj stredne ťažkou depresiou.
Okrem zdravotných problémov môže pleseň na oknách spôsobiť problémy aj vo vašej domácnosti. Ničí povrchy, na ktorých postupne rastie, bez ohľadu na to, či ide o omietku, drevo alebo plast. V kombinácii s neestetickým vzhľadom sprevádzaným typickým zatuchnutým zápachom to nie je nič, čo by ste chceli mať vo vašom útulnom domove. A o vyšších účtoch za energie v dôsledku nedostatočnej plesňou oslabenej izolácie okien snáď ani nemusíme hovoriť.
Čo je príčinou plesne na oknách a ako ju odhaliť?
Plesne najčastejšie odhalíte podľa typických škvŕn. Tieto škvrny môžu mať rôznu farbu v závislosti od typu plesne, najčastejšie čiernu, zelenú, hnedú alebo bielu.
Pleseň na oknách vytvára charakteristickú štruktúru na povrchu okenného rámu alebo skla. Môže mať podobu hrboľatej, vláknitej alebo zamatovej vrstvy. A veľmi rada sa rozrastá, preto je dôležité okná pravidelne kontrolovať. Spočiatku môže ísť len o nenápadnú malú škvrnu, ale časom sa môže ľahko rozšíriť.
Plesne majú aj svoj nezameniteľný zápach. Dá sa opísať ako vlhký, zatuchnutý a plný plesňovej arómy. Ak cítite tento nepríjemný zápach v blízkosti okna, môže to byť príznak plesne.
Vznik a rast plesní na oknách môže byť zapríčinený niekoľkými faktormi. Tie najčastejšie súvisia najmä s vlhkosťou a zlým vetraním.
1. Vlhkosť ako hlavný spúšťač
Tvorba kondenzu a rosy na oknách môže byť najčastejšie spôsobená rozdielom teplôt medzi vonkajším a vnútorným prostredím. Na plesne okolo okien si dávajte pozor najmä v chladnejších a vlhkých mesiacoch roka. Nízke teploty v kombinácii s vyššou vlhkosťou vzduchu vedú ku kondenzácii, a tým podporujú vznik plesní.
Aká by mala byť ideálna vlhkosť v miestnosti?
Keď teplý vzduch v miestnosti narazí na chladné sklo okna, vytvorí sa kondenzát (voda) a vznikne ideálne prostredie na rast plesní. Podľa EPA by sa vlhkosť vzduchu v interiéri mala udržiavať pod 60 %. V ideálnom prípade medzi 30 a 50 %.
2. Máte slabé vetranie a zlú izoláciu
Povedzte, ako často doma vetráte? Nedostatočné vetranie v miestnosti môže spôsobiť hromadenie vlhkosti a obmedzuje odvádzanie vlhkého vzduchu von. V kombinácii so zlou izoláciou okenných rámov to vytvára doslova dokonalú živnú pôdu pre plesne. Nedostatočná izolácia okolo okenných rámov umožňuje prenikanie vlhkosti a vzduchu zvonku, čo vedie ku kondenzácii a vzniku plesní.
3. Nedostatočné vykurovanie
Zdá sa vám zvláštne, že sme v predchádzajúcom bode spomínali nedostatočné vetranie a teraz hovoríme opak? Každá strana má dve mince. Nízke teploty v miestnosti môžu tiež zvýšiť riziko kondenzácie a vzniku plesní.
4. Iné zdroje vlhkosti
Či už sú to obyčajné kvety, akvária či sušiaky s vlhkou bielizňou v blízkosti okien, aj tieto malé zdroje môžu zvyšovať vlhkosť v okolí okien a dávať zelenú plesni.
Vedeli ste, že...?
Za 20 minút sprchovania sa do ovzdušia uvoľní až 200 g vody a pri potení a dýchaní sa do ovzdušia uvoľní 300 g vody za jeden deň? Miestnosti s vyššou vlhkosťou, ako sú kúpeľne a kuchyne, je potrebné vetrať čo najefektívnejšie.
Pleseň je tu, čo s ňou? Bezpečné metódy čistenia plesní
Ako odstrániť plesne z povrchov okien? Existuje niekoľko bezpečných spôsobov, ako sa vysporiadať s plesňou. Tu sú tri najbežnejšie pomôcky na odstránenie plesní:
- Peroxid vodíka: V rozprašovači zmiešajte jeden diel trojpercentného peroxidu vodíka s dvoma dielmi vody. Peroxid však môže byť na niektoré povrchy príliš agresívny, preto je najlepšie vyskúšať jeho reakciu na menej viditeľnom mieste. Pre ešte lepší účinok odporúča expertka na upratovanie Eliška pridať niekoľko kvapiek stopercentného esenciálneho oleja s protiplesňovými účinkami. Medzi ne patria napríklad Eukalyptus a Tea Tree.
- Biely ocot: Ocot je ďalšou účinnou a netoxickou možnosťou, ktorú možno použiť v kombinácii so zriedenou vodou alebo samostatne v závislosti od závažnosti plesne.
- Odstraňovač plesní a hniloby: Tieto špecializované výrobky sú určené na odstraňovanie plesní a hniloby. Vždy postupujte podľa pokynov uvedených na výrobku.
Eliška Popková
Expertka na upratovanie
Pri používaní peroxidu buďte opatrní. Peroxid vodíka má bieliaci účinok a nemal by sa používať na farebné alebo tmavé povrchy. Na odstránenie plesní v týchto prípadoch použite namiesto peroxidu 10 % biely ocot.
Ako odstrániť pleseň z okien pomocou bieleho octu?
Ocot je kúzelník pri čistení domácnosti. A rovnako nápomocný môže byť aj pri odstraňovaní plesní. Ako?
- Naplňte fľašu s rozprašovačom bielym octom a vodou v pomere 1:1.
- Dôkladne nastriekajte octovú zmes na pleseň.
- Ocot potrebuje čas na zničenie plesne, nechajte ho pôsobiť aspoň 20 minút.
- Pomocou drhnúcej kefy a teplej vody pleseň vydrhnite.
- Povrch utrite teplou vodou a nechajte miesto vyschnúť.
Ak sa pleseň znovu objaví, skúste celý postup zopakovať. Pri práci s octom vždy nezabudnite nosiť rukavice, aby ste sa vyhli podráždeniu.
Ako sa zbaviť plesní na okennom tesnení?
Ak si všimnete pleseň okolo okenného tesnenia, môžete sa najprv pokúsiť vyčistiť postihnuté miesto. Ak čistenie nepomôže, budete musieť tesnenie odstrániť, vyčistiť ho a potom znovu použiť nový tesniaci materiál.
- Najprv začnite tým, že na tesnenie natriete pastu z bieleho octu a jedlej sódy. Jedlá sóda pomôže odstrániť všetky škvrny.
- Pastu nechajte pôsobiť približne 10 až 15 minút a potom ju odstráňte pomocou drhnúcej kefy alebo špongie.
- Na lepšie odstránenie zvyškov jedlej sódy stačí postriekať miesto bielym octom zriedeným vodou a utrieť.
- Po odstránení pasty opláchnite miesto čistou teplou vodou a dôkladne ho vysušte.
Ak čistenie nepomôže, budete musieť odstrániť tesnenie a potom znovu naniesť nový tmel.
Eliška Popková
Expertka na upratovanie
Bezpečnosť na prvom mieste
Nemiešajte biely ocot s peroxidom vodíka ani s inými komerčnými výrobkami, ktoré obsahujú chlór (napr. Savo). Miešanie týchto látok môže byť nebezpečné pre zdravie! Preto ich vždy používajte oddelene a po čase pôsobenia ich utrite alebo opláchnite vodou.
Najúčinnejšou možnosťou je prevencia, schopnosť zabrániť vzniku plesní na oknách a nevytvárať prostredie, v ktorom sa im darí.
Tip: Dôležitosť prevencie: Ako jej predchádzať?
- Ak máte drevené okná, pravidelne ošetrujte rámy špeciálnym prípravkom proti plesniam.
- Zaobstarajte si odvlhčovač vzduchu, ktorý tiež pomáha čistiť vzduch v miestnosti.
- Okná pravidelne utierajte do sucha suchou handričkou, najmä v miestnostiach s menším vykurovaním, ktoré môžu byť v spálňach alebo na chodbách.
- Skúste vetrať na mikroventiláciu len vtedy, keď ste dlhší čas mimo domova. Naopak, vždy, keď máte možnosť, je účinnejšie vetrať kratší čas, ale intenzívne.
- Ak chcete mať vlhkosť v dome pod kontrolou, potom je dobré zaobstarať si vlhkomer.
- Dlhé záclony a hrubé závesy bránia prirodzenej cirkulácii vzduchu v byte. Skúste si namiesto toho vybrať priedušné závesy.
Na záver je potrebné zdôrazniť, že plesne na oknách nie sú len estetickým problémom, ale môžu predstavovať vážne riziko pre naše zdravie. Prevencia je preto najlepším spôsobom, ako zachovať zdravý a bezpečný domov pre seba a svoju rodinu. Kontrolu okien a okenných rámov môžete zaradiť napríklad do svojho jarného alebo hĺbkového upratovania.