Späť do školy: Príprava detí na začiatok školského roka
Premyslená organizácia a plánovanie sú nesmierne dôležité pre jednoduchší návrat do školy po prázdninách a celkovo úspešný štart školského roka. Bez poriadnej prípravy pre vás bude september veľmi chaotický. Poznáte to príslovie, že „ráno robí deň“? Tu platí dvojnásobne. Začnime ale poporiadku!
Školské potreby: Nakúpte úplný základ
To najdôležitejšie na začiatok – nikdy nechoďte nakupovať bez dieťaťa. Nechajte ho, nech si túto časť prípravy užije a samo si vyberie to, čo sa mu páči.
Totiž, aj deti, ktoré možno nie sú najväčšími fanúšikmi návratu do školských lavíc, si užívajú nakupovanie školských pomôcok podľa vlastného vkusu. Začnite so základnými vecami a neskôr dokúpte doplnky podľa potreby. Aj úplný základ vás totiž vie stáť nečakane veľa. Na akú konkrétku čiastku sa pripraviť a ako na pomôckach ušetriť, sme spísali v samostatnom článku.
Totiž, aj deti, ktoré možno nie sú najväčšími fanúšikmi návratu do školských lavíc, si užívajú nakupovanie školských pomôcok podľa vlastného vkusu. Začnite so základnými vecami a neskôr dokúpte doplnky podľa potreby. Aj úplný základ vás totiž vie stáť nečakane veľa. Na akú konkrétku čiastku sa pripraviť a ako na pomôckach ušetriť, sme spísali v samostatnom článku.
Tu je zoznam toho, čo treba zaobstarať ihneď pred začiatkom školského roka:
Čo sa týka desiatových boxov, vyberajte také, do ktorých môžete ukladať tekuté aj tuhé potraviny (od jogurtov cez pečivo až po ovocie a zeleninu). Veď spomeňte si sami, koľkokrát ste už v školskej taške našli rozpučený jogurt alebo banán? Aby ste sa tomu do budúcna vyhli, inšpirujte sa pri výbere ostatnými rodičmi, napríklad mamičkou Anou.
Preskúmajte krúžky a mimoškolské aktivity v okolí
Zapojenie dieťaťa do rôznych mimoškolských aktivít podporuje rozvoj jeho záujmov a zručností. Taktiež mu pomáha vytvoriť vyváženejší rozvrh medzi školou, koníčkami a voľným časom.
Deti majú vysokú potrebu motivácie a hlad po nemonotónnych činnostiach. O to viac dbajme na to, že športovanie v tejto životnej fáze – hlavne v období mladšieho školského veku (6 až 10 r.), má byť hlavne zábavou a hrou. Tie sú základným princípom, prostredníctvom ktorých by mali dosahovať športové ciele v tomto veku.
To pravidlo, ktoré je u detí zo všetkých azda najpodstatnejšie, malo by stáť nad všetkými ostatnými a svietiť nad každou telocvičňou ako neónová tabuľa, znie nejako takto:
"Cieľom športovej prípravy detí by nemal byť krátkodobý aktuálny úspech v žiackej kategórii, ale budovanie a zlepšovanie základov organizmu tak, aby bolo možné výkon maximalizovať neskôr."
To pravidlo, ktoré je u detí zo všetkých azda najpodstatnejšie, malo by stáť nad všetkými ostatnými a svietiť nad každou telocvičňou ako neónová tabuľa, znie nejako takto:
"Cieľom športovej prípravy detí by nemal byť krátkodobý aktuálny úspech v žiackej kategórii, ale budovanie a zlepšovanie základov organizmu tak, aby bolo možné výkon maximalizovať neskôr."
– Tomáš Deneš pre Denník N
Nájdite si záujmové krúžky ešte pred začiatkom školského roka, nečakajte s hľadaním až na september.
Plánovanie mimoškolských aktivít s predstihom vám umožní nájsť kvalitné krúžky s rozvrhom, ktorý bude vyhovovať dynamike vašej rodiny, a uľahčí tak prechod do nového školského roka.
Zavedenie školskej rutiny
Ustanovenie pevného režimu značne uľahčí dieťaťu prispôsobiť sa novému školskému rozvrhu. Rodinná rutina podporuje najmä duševné zdravie najmenších, ale je všeobecne prospešná pre pohodu všetkých.
Pomáha každému členovi rodiny zvládať jednotlivé úlohy počas dňa, či už doma alebo v práci. Vďaka nej si nájdete organizovaný čas aj na spoločné stretávanie a zábavu. S rutinou, poriadkom a rozvrhom sa jednoduchšie dostanete aj cez náročnejšie obdobie, ako je vyhorenie.
Spánkový režim 💤
Najdôležitejšou zložkou každej rutiny je nastavenie spánkového režimu, aby dieťa malo dostatok energie na optimálne fungovanie počas školského dňa.
Vyvarujte sa ale unáhleným zmenám. Musíte pochopiť, že detský organizmus si počas leta zvykol na dlhší spánok a len tak ho „nedonútite“ zaspať v nedeľu o 21:00 hod pred začiatkom školy. Preto posledné týždne pred začiatkom školy postupne posúvajte čas zaspávania, aby sa telo mohlo ľahko prispôsobiť novej rutine.
Stanovte si tiež jednotný čas vstávania, aby ste udržali stabilný režim. Pravidelné vstávanie v rovnakom čase pomáha stabilizovať biorytmus vášho dieťaťa, čo môže zlepšiť kvalitu spánku a úroveň energie počas celého dňa.
S pribúdajúcim vekom môžete samozrejme hranice primerane posúvať do neskorších hodín. Odporúčame ale s dieťaťom o zmene hovoriť a do istej miery ho počas zmeny sledovať, aby ste zistili, či je nová doba spánku pre dieťa dostatočná.
Nepodceňujte spánkový režim
Ako na zdravý spánkový režim u detí podľa spánkovej poradkyne Zuzany:
- Vytvorte vhodné prostredie na zaspávanie. Malo by ísť o tmavú, vyvetranú miestnosť bez elektroniky a LED svetielok.
- Zaistite mu stabilnú predspánkovú rutinu. Určite do nej zapojte aj čítanie primerané k veku dieťaťa.
- Uistite sa, že je dieťa akurát unavené. Prechod na spánok by mal byť postupný, nemali by ste ho vytrhnúť z aktívnej energickej hry rovno do postele.
- Predvídateľnosť je kľúčová. Vždy pred zaspatím a po zobudení opakujte tie isté aktivity v tom istom poradí a ideálne aj v rovnakom čase.
Ranná ☀️ a večerná 🌙 rutina
Deti sú po zobudení často nevrlé a samotná myšlienka na odchod do školy mnohé z nich ešte viac rozladí.
Preto je dôležité, aby pre vás ráno nebolo stresujúce, celá rodina sa neponáhľala, nekričala, chaoticky nebehala po dome. Spomínané situácie v dieťati zvyšujú pocit napätia. Hoci je to niekedy ťažké, pretože všetci máme povinnosti, snažte sa, aby vaše ráno bolo pokojné. Tu je niekoľko vecí, ktoré môžete zaradiť do rannej rutiny:
- Nastavte si každé ráno budík na rovnaký čas a vstaňte o trochu skôr ako zvyšok rodinnej svorky.
- Pripravte si raňajky vopred.
- Venujte niekoľko minút kontrole rodinného rozvrhu a školského ruksaku. Uistite sa, že je v ňom všetko, čo potrebujete.
- Krátko sa s dieťaťom porozprávajte o plánoch na celý deň a o tom, čo budete robiť po škole.
Robili sme to tak, že sa dcéra ráno obliekla, vyčistila si zuby a išla rovno do školy. Ale potom chodenie do školy začala doslova nenávidieť. Po zobudení si vždy vymýšľala nejaké výhovorky, len aby nemusela ísť. Najskôr som si samozrejme myslela, že ju niekto šikanuje. Ale dôvod bol ten, že, citujem, „neznášala ranné zmeny“. Tak som sa rozhodla, že budeme vstávať skôr, ja si vypijem svoju kávu, ona kakao a takto sa spolu pred školou len tak poflakujeme. Ráno ju budím slovami „káva je hotová“, ona sa na tom smeje a vstáva s radosťou. – mamička Marta O.
A po celom búrlivom dni je čas aj na malé večerné súčasti rutiny, s ktorými si môžete asociovať zaspávanie. Naučte vaše deti:
- Pripraviť si oblečenie na ďalší deň a zbaliť si všetky veci do školy.
- Namiesto sledovania televízie si spoločne prečítajte knihu.
- Rozprávajte sa o udalostiach, ktoré sa v ten deň stali.
- Vypite spoločne hrnček teplého čaju, mlieka alebo kakaa.
Lekárov plánujte s predstihom
Ak dieťa potrebuje pred začiatkom školského roka podstúpiť vyšetrenie u doktora alebo nové očkovanie, dohodnite si včas návštevu lekára.
Študijná rutina a písanie domácich úloh 📚
Ak si vaše dieťa nevytvorí rutinu na štúdium a písanie domácich úloh, je veľká pravdepodobnosť, že bude v strese a bude mať neustále pocit, že má preteky s časom. To vo finále vedie k náročne zvládateľnej situácii: nahromadia sa mu úlohy a učivo, ktoré treba urobiť v čo najkratšom čase.
Tu sa dozviete, ako môžete svojmu dieťaťu pomôcť zaviesť kvalitnú rutinu pre učenie a písanie domácich úloh:
- Zaistite v detskej izbe dobré osvetlenie a tichý pracovný priestor, aby sa vaše dieťa mohlo sústredene učiť. Opäť sa môžete inšpirovať u ostatných mamičiek. Napríklad tu Monika zariadila študijný kútik pre svoju malú školáčku takto.
- Podľa rozvrhu spoločne s dieťaťom naplánujte čas na každodenné plnenie si domácich úloh.
- Podporte dieťa, aby si stanovilo realistické a konkrétne ciele – napríklad, že sa dnes naučí konkrétne tri stránky, vyráta 10 príkladov alebo urobí 2 úlohy z angličtiny. 🎯
- Medzi jednotlivými študijnými blokmi zaveďte krátke prestávky, aby si dieťa mohlo oddýchnuť a dať si desiatu. Približne po každých 30-45 minútach učenia urobte pauzu v dĺžke 5-10 minút, podobne ako je to v škole. Záleží, aký dlhý učiaci blok zvládne.
- Ponúknite sa, že dieťaťu pomôžete, ale nechajte ho predovšetkým vyriešiť úlohy samostatne. A keď dieťa potrebuje vysvetliť napríklad logaritmické funkcie, ale vy si neviete za žiadnu cenu spomenúť, o čo ide, zvážte doučovanie.
Buďte (nielen) emočnou oporou
Zatiaľ čo niektoré deti sa do školy a za kamarátmi naozaj tešia, pre iných je to veľký stres. Preto je dôležité vybaviť ich nielen materiálnymi vecami, ale aj porozumením a pozitívnymi emóciami.
Ako v takýchto prípadoch dieťa podporiť?
- Hovorte o očakávaniach a obavách. Začnite s dieťaťom rozoberať, čo od nového školského roka očakáva a aké má obavy. Nebagatelizujte závažnosť jeho problémov.
- Namiesto toho, aby ste predpokladali, čo dieťa cíti, pokladajte mu jasné otázky.
- Budujte dôveru. Dajte mu najavo, že vaša podpora a pochopenie sú mu vždy k dispozícii bez ohľadu na to, čo sa deje v škole.
- Naučte ho, ako sa vysporiadať s prípadnou úzkosťou alebo stresom, ktoré môže pociťovať v súvislosti s novými situáciami v škole. Vysporiadanie sa s výbuchmi emócií môže zahŕňať všetky možné stratégie závislé od veku dieťaťa: dychové techniky, rátanie do desiatich a ďalšie.
- Po každom školskom dni sa porozprávajte o všetkom, čo sa stalo. Ale nepýtajte sa: „Čo sa stalo v škole?“, pretože dostanete odpoveď „Nič“. Povzbuďte deti konkrétnymi otázkami, aby sa otvorili, napríklad: „Čo si dnes robil na hodine výtvarnej výchovy?“.
V neposlednom rade nezabudnite, že deti potrebujú čas na socializáciu aj mimo školy. Či už ide o posedenie s kamarátmi, návštevu kina alebo aktivity, ktoré majú rady, tieto chvíle zohrávajú nesmierne dôležitú úlohu pri udržiavaní zdravej rovnováhy v ich živote.
Keď je totiž dieťa šťastné a spokojné, zvyšuje sa aj jeho motivácia. A keď sa motivácia zvyšuje, je väčšia pravdepodobnosť, že dieťa bude v škole úspešné. A samozrejme, ho odmeňujte za úspechy, ale netrestajte ho za neúspechy. Namiesto toho pracujte na problematických predmetoch spoločne. O vaše tipy sa s nami môžete podeliť na našom Instagrame.
Tak vám prajeme šťastný návrat do školy! 🥳