Neporiadok v byte a stres: Ako spolu súvisia?
Cítite sa niekedy bezdôvodne nervózni a vystresovaní? Ak vás netrápia žiadne veľké problémy, ale doma ste neustále obklopení neporiadkom, pravdepodobne môže ísť o vinníka.
Keď je náš domov neusporiadaný, je ťažké sa v ňom uvoľniť a sústrediť sa. V našom článku sa spoločne pozrieme na súvislosť medzi neporiadkom a ľudskou psychikou. Podelíme sa s vami o niekoľko jednoduchých a účinných tipov, ako vrátiť poriadok a pokoj nielen do vášho domova – ale tiež do vašej duše. 🧘
Ako na nás neporiadok pôsobí?
To, že neporiadok skutočne súvisí so stresom a úzkosťou, nie je len náš subjektívny pocit, ale potvrdzujú to aj štúdie.
Kognitívne preťaženie
Keď sme obklopení neporiadkom, naša myseľ je preťažená neustálou potrebou spracovávať vizuálny chaos. Tento "kognitívny neporiadok" môže zhoršovať naše sústredenie a viesť k pocitom zahltenia. 🤯 Čím viac predmetov okolo seba máme, tým ťažšie je sústrediť sa na dôležité úlohy a udržať si vnútorný pokoj.
Adéla Kubištová
Expertka na upratovanie a pranie
V kuchyni a obývačke je zásadné upratať najneskôr pred spaním. Ráno tak môžete vstať s úsmevom do krásneho dňa a nebude vás rušiť špinavý riad alebo rozhádzaný gauč.
Reakcia na stres
Neporiadok môže vyvolať aj fyziologickú stresovú reakciu. Výskumy dokazujú, že chaotické prostredie v tele aktivuje stresovú reakciu a zvýši hladinu stresového hormónu kortizolu. V situácii, keď sme vystavení vizuálnemu neporiadku, náš nervový systém neustále bojuje s pocitom nebezpečenstva alebo ohrozenia. V najhoršom prípade môže dôjsť aj k rozvoju depresie.
Pocit straty kontroly a prokrastinácia
Neporiadok môže vyvolať pocit, že sme stratili kontrolu nad svojím prostredím a životom. Tento pocit bezmocnosti môže prehlbovať úzkosť, vedie k neustálemu točeniu sa v kruhu a k neschopnosti pohnúť sa dopredu.
Podľa Journal of Environmental Psychology ľudia, ktorí sú vystavení neporiadku, majú väčšiu tendenciu odkladať prácu a prokrastinovať.
Adéla Kubištová
Expertka na upratovanie a pranie
Najčastejšie chyby vedúce k neporiadku sú:
- hromadenie zbytočných vecí,
- zlá organizácia úložných priestorov,
- neustále odkladanie vecí na nesprávne miesto.
Je oveľa jednoduchšie upratať priestor ihneď počas 10 minút, než čakať týždeň, kým sa neporiadok nahromadí, a stráviť tým vyše hodiny.
Negatívne emócie
Neporiadok môže vyvolávať negatívne emócie, ako je frustrácia, podráždenie, pocit hanby alebo viny. Tieto emócie sa môžu časom nahromadiť a zhoršiť existujúce problémy s duševným zdravím. Ako sa to prejavuje? Cítime sa zle a hanbíme sa. Negatívne emócie sú ale silnejšie ako my a nedovolia nám pohnúť sa z miesta.
Zlý vplyv na vývoj dieťaťa
Deti žijúce v domácnostiach, kde je výskyt neporiadku každodenným chlebom, čelia oveľa väčším výzvam. Dosahujú horšie výsledky v testoch kognitívnych aj jazykových schopností. V porovnaní s deťmi vyrastajúcimi v domácnostiach, kde je poriadok, je u nich taktiež častejšie problémové správanie.
8 príkladov, ako nás neporiadok stresuje
Podľa psychologičky Sherrie Bourg Carter môže neporiadok spôsobovať stres mnohými spôsobmi:
- Neporiadok zaplavuje našu myseľ nadbytočnými podnetmi a núti neustále zamestnávať naše zmysly.
- Neporiadok nás rozptyľuje a odvádza pozornosť od práce, na ktorú by sme sa mali sústrediť.
- Neporiadok zhoršuje fyzickú aj duševnú pohodu.
- Neporiadok neustále nášmu mozgu signalizuje, že práca nie je hotová.
- Neporiadok v nás vyvoláva úzkosť, pretože nevieme, ako dlho bude trvať, kým všetko upraceme.
- Neporiadok v nás vyvoláva pocity viny a hanby, najmä, keď do nášho domova príde nečakaná návšteva.
- Neporiadok potláča kreativitu aj produktivitu.
- Neporiadok nás frustruje, pretože sťažuje hľadanie toho, čo potrebujeme (napr. dokumentov alebo kľúčov).
Ako sa zbaviť neporiadku a byť viac pokojný?
Hoci sa odpoveď na túto otázku zdá byť jednoznačná a mnohí povedia – "Jednoducho si upracete a je to!”, veci nie sú vždy také jednoduché, ako sa na prvý pohľad zdajú. A to platí o to väčšmi, keď sa dostanete do bodu stagnácie a neviete nájsť motiváciu na to, aby ste urobili prvý krok. Skúste na to ísť nasledovne:
1. Začnite malými krôčikmi 👣
Namiesto toho, aby ste sa snažili upratať a zorganizovať celú domácnosť naraz, zamerajte sa na jednu miestnosť. Táto metóda vám pomôže vyhnúť sa pocitu zahltenia a umožní vám vidieť pokrok, ktorý môže byť skvelým motivátorom.
2. Metóda 4 krabíc 📦
Pomocou štyroch krabíc usporiadajte veci podľa toho, čo s nimi zamýšľate. Škatule označte štítkami ponechať, darovať, predať alebo vyhodiť. Veci roztrieďte do krabíc podľa ich užitočnosti a hodnoty. Táto metóda vám pomôže rýchlo sa rozhodovať a systematizovať proces upratovania.
3. Každodenné 10-minútové upratovanie 🧹
Rýchlemu upratovaniu venujte pozornosť 10 minút denne. Toto krátke, ale pravidelné upratovanie vám pomôže udržať poriadok u vás doma a zabráni hromadeniu nechceného neporiadku. Udržiavanie čistej a upratanej domácnosti sa tak stane jednoduchším.
Adéla Kubištová
Expertka na upratovanie a pranie
Základné pravidlá znejú:
- Vytvorte si každodennú rutinu, ktorá pre vás bude prijateľná a splniteľná. Môže ísť o 15-minútovky, ktoré vám ale v dlhodobom horizonte zaistia čistú domácnosť.
- Neodkladajte upratovanie na inokedy.
- Vracajte všetky veci na svoje miesto.
- Upratujte každú miestnosť zvlášť.
4. Značkovanie 🏷️
Používanie štítkov môže značne uľahčiť hľadanie a ukladanie predmetov tam, kam patria. Keď sú veci jasne označené, viete presne, kde ich hľadať. Tento návyk navyše naučí všetkých členov domácnosti dodržiavať rovnaké organizačné pravidlá.
Ako si vytvoriť pohodový domov?
Ak si chcete doma vytvoriť upokojujúci a produktívny priestor, riaďte sa týmito tromi zásadami:
Minimalistický prístup
Minimalizmus nie je len trend, ale aj filozofia, ktorá sa zameriava na jednoduchosť a funkčnosť. Ak odstránite nepotrebné veci a ponecháte si iba to, čo skutočne potrebujete, vašej mysli sa hneď uľaví.
Adéla Kubištová
Expertka na upratovanie a pranie
V malých priestoroch je vhodné využiť skrine až do stropu, kam môžete uložiť veľa vecí. Skvelý je aj úložný priestor pod posteľou a gaučom. Premýšľajte aj nad tým, čo je naozaj nutné v domácnosti mať, a čo naopak nie. Minimalizmus je na malom priestore vítaný.
Funkčné priestory
Vyberte si nábytok, ktorý ponúka extra úložný priestor, napríklad posteľ alebo konferenčný stolík so zásuvkami. Pomôže vám to udržať poriadok a znížiť potenciál pre vznik chaosu.
Sezónne upratovanie
Pravidelne kontrolujte a trieďte veci podľa ročného obdobia. Napríklad na konci leta si pozrite svoje letné oblečenie, rozdeľte ho na kôpky podľa toho, ktoré si chcete nechať. To, ktoré už vám nesedí alebo nie je váš štýl môžete darovať či predať. Potom vašu skriňu pripravte na novú jesennú sezónu.
Ako si udržať motiváciu na pravidelné upratovanie?
Udržať si motiváciu je vlastne tá najväčšia výzva. Často sa stretávame s problémom, že akonáhle si raz usporiadame náš domov alebo miesto na prácu, onedlho sa stane znova kráľovstvom chaosu. Najmä, ak máte deti. Tu je niekoľko tipov, ako si udržať motiváciu aj poriadok:
- Stanovte si jasné ciele a vytvorte si harmonogram: Vymedzte si konkrétne ciele pre každý priestor a vytvorte si harmonogram upratovania. Naplánovaním konkrétnych krokov a termínov si môžete lepšie zorganizovať prácu a sledovať tak váš upratovací pokrok.
- Zapojte do procesu všetkých členov rodiny: Zapojenie všetkých členov rodiny, vrátane detí, môže upratovanie výrazne urýchliť. Deti vám môžu pomôcť s jednoduchými úlohami, ako je napríklad utieranie prachu.
Adela Kubištová
Expertka na upratovanie a pranie
Udržať poriadok v domácnosti s deťmi alebo zvieratami je často ťažké. Je ale pár vecí, ktoré vám odporučím. Dodržiavajte pravidlo troch: použijem, odnesiem, upracem! Ak budete veci vracať na svoje miesto ihneď po použití, zabránite hromadeniu neporiadku. Zapojte všetkých členov domácnosti a nebojte sa požiadať o pomoc. Deti učte odmalička, že upratovanie je súčasťou života.
- Sledujte pokrok: Vyskúšajte aplikáciu pre zaznamenávanie dokončených úloh, ako je Coach Me. To je ďalší spôsob, ktorý vám pomôže k motivácii a udržiavaniu sa na správnej ceste. ✅
- Odmeňujte sa: Po dosiahnutí určitých cieľov sa odmeňte niečím, čo máte radi – návštevou kina s kamarátkou, dňom v kúpeľoch alebo večerou v reštaurácii s partnerom. 🧖
V prípade potreby vyhľadajte pomoc
Ak sa cítite presilení alebo je pre vás psychicky aj fyzicky nemožné udržať doma poriadok, povedzte si o pomoc. A to platí o to väčšmi, ak ste tehotná: fyzická záťaž z upratovania vie uškodiť viac, ako stres z neporiadku. Starostlivosť o rodinnú domácnosť by nemala stáť na jednom človeku, ale na všetkých členoch. Ak aj napriek zapojeniu všetkých členov rodiny máte pocit, že je toho na vás veľa, skúste využiť služby na upratovanie.
Či už by išlo o hĺbkové upratovanie raz za čas, alebo o pravidelné udržiavanie domácnosti. Na Hlídačky.sk si vyberiete pani na upratovanie presne podľa vašich preferencií.
Okrem toho nezabudnite, že nie je hanba vyhľadať podporu u psychológa, ak máte pocit, že potrebujete skutočne odbornú pomoc so zvládaním stresu.
So správnou podporou a čistou a usporiadanou domácnosťou sa vám zlepší nálada aj kvalita života. 💪🏻 Máte pocit, že vám neporiadok ovplyvňuje psychické zdravie, alebo to pre vás neplatí? Podeľte sa o Vašu skúsenosť na našom Facebooku alebo Instagrame!