Ako sa prinútiť upratovať a nevyhorieť: Motivujte sa a užite si upratovanie!
Stala sa vám niekedy nasledujúca situácia? Doma je neporiadok, ale nemáte čas upratovať. Napokon sa vám chvíľka uvoľní, no nedokážete sa k upratovaniu donútiť. Ste síce naozaj frustrovaní z neporiadku, zároveň sa do toho však neviete pustiť.
Kde začať s hľadaním motivácie do upratovania? V tomto článku vám prinášame overené tipy, ako prekonať krátkodobú nechuť a taktiež získať dlhodobú motiváciu pre udržiavanie čistého a organizovaného domova.
Prečo je tak ťažké začať upratovať?
Hoci je náš domov naším útočiskom a miestom, kde odpočívame a cítime sa dobre, často sa z neho vie stať epicentrum stresu. Po dlhom dni v práci je návrat do bytu či domu plný myšlienok na odpočinok, a nie na ďalšie povinnosti vo forme upratovania.
Nedostatok energie je však len jedným z faktorov, ktorý robí upratovanie tak mentálne vyčerpávajúce. Aké ďalšie to sú?
- Prokrastinácia: Odkladáte upratovanie zo dňa na deň, pretože sa vždy nájde niečo "dôležitejšie" na robenie.
- Stres: Pocit preťaženia a myšlienky na nekonečný zoznam úloh môže viesť k paralýze. A tak máte mentálny blok z upratovania, ešte kým vôbec začnete.
- Pocit prepracovania: Po náročnom pracovnom dni alebo celom týždni jednoducho nemáte mentálnu ani fyzickú energiu na ďalšie povinnosti.
- Nedostatok času: Prioritizácia práce, rodiny a oddychu často znamená, že upratovanie ostane na poslednej priečke.
Odkladali ste niekedy upratovanie kvôli nechuti a odporu k tejto činnosti v daný moment? Poradíme vám, ako sa vysporiadať s krátkodobou demotiváciou.
Vedeli ste, že?
Princíp kognitívneho preťaženia, ktorý sa v psychológii nazýva “únava z rozhodovania”, môže byť jedným z dôvodov, prečo máte problém začať s upratovaním.
Keď musíte po celom dni robenia rôzne dôležitých rozhodnutí ešte nabrať motiváciu na to, zvoliť, akou izbou pri upratovaní začať, alebo aké všetky čistiace prostriedky použiť, vyčerpáva to vašu mentálnu energiu. Po desiatkach malých rozhodnutí sa samotné upratovanie zdá takmer nemožné.
Keď musíte po celom dni robenia rôzne dôležitých rozhodnutí ešte nabrať motiváciu na to, zvoliť, akou izbou pri upratovaní začať, alebo aké všetky čistiace prostriedky použiť, vyčerpáva to vašu mentálnu energiu. Po desiatkach malých rozhodnutí sa samotné upratovanie zdá takmer nemožné.
6 tipov, ako prekonať krátkodobú demotiváciu
Predovšetkým, postupujte pomaly, systematicky a organizovane. Keď budete nasledovať tieto praktické tipy, pravdepodobnejšie sa donútite upratovať, ako keď budete dúfať, že vás “kopne múza” alebo náhla chuť sa do upratovania pustiť.
1. Rozdeľte si úlohy na menšie časti
Komplexnú úlohu, ako je “upratať celú kuchyňu”, si môžete rozdeliť na časti, napríklad na 5-minútové bloky. Nastavte si časovač a sústreďte sa na jednoduché úlohy, ako je umyť riad, upratať jednu zásuvku a podobne.
Inšpirujte sa napríklad metódou Pomodoro, ktorá sľubuje zvýšenie produktivity. Spočíva v nastavení režimu pomocou cyklu: 25 minút práce, 5 minút prestávky. Po štvrtom pracovnom bloku si máte dať 15 až 20 minút pauzu. Presnú dĺžku pracovných a odpočívacích blokov si môžete prispôsobiť podľa seba.
Skúste pravidlo 5 minút!
Ak vám nevyhovuje metóda Pomodoro, skúste iné techniky, ako je pravidlo piatich minút – ak trvá niečo urobiť menej ako 5 minút, urobte to hneď. Tieto jednoduché, krátkodobé riešenia úloh vám pomôžu znížiť celkový stres.
2. Stanovte si jasné ciele, orientované na “tu a teraz”
Pred tým, ako sa impulzívne vrhnete na upratovanie, si realisticky povedzte, čo ste schopní dokončiť. Napríklad “cez víkend upracem celý byt” nie je ľahko splniteľné a nemusí fungovať.
“Teraz umyjem chladničku" už sa však dá splniť. Pocit úspechu zo splneného zadania vám zvýši motiváciu dobudúcna a zjednodušuje sledovanie priebežného pokroku. Naopak, nerealisticky nastavené očakávania vás môžu demotivovať a viesť k pocitu sklamania z nesplneného cieľa.
3. Vyskúšajte profesionálne metódy upratovania na uľahčenie práce
Známe upratovacie metódy, ako napríklad tie od Marie Kondo, vám prácu vedia zjednodušiť. Nie nadarmo sa hovorí, že upratovaniu (respektíve čisteniu) musí predchádzať organizácia a robenie poriadku. Vďaka overeným metódam sa naučíte systematický prístup a minimalizujete chaos.
Poznáte metódu 5S?
Metóda 5S sa používa najmä v pracovnom prostredí, no využiť ju môžete aj v osobnom živote. Obsahuje nasledujúcich 5 krokov:
- Sort, teda vytriedenie predmetov na každodenne používané, nepotrebné a na veci, ktoré nespadajú ani do jednej z kategórií.
- Set in order, teda usporiadanie potrebných vecí na dostupné miesta.
- Shine, teda vyčistenie vecí tak, aby boli použiteľné.
- Standardize, teda nastavenie systému a štandardov, ktoré budete uplatňovať.
- Sustain, teda udržiavanie daného systému.
4. Skúste byť minimalistickí
Čím menej vecí v domácnosti, tým menej vecí treba upratať a usporiadať. Minimalizujte veci na poličkách a na odkladacích plochách, na ktoré sa môže prášiť. Zvažujte pred každým nákupom predmetov do domácnosti, či nebudú len zaberať miesto a či ich naozaj využijete.
5. Pridajte rozptýlenie
Ako všetko v živote, aj to, ako zvládate upratovanie, je individuálne. Preto niekto potrebuje plné sústredenie, druhému však môže pomôcť rozptýlenie: či už vo forme hudby, podcastu alebo relaxačnej meditácie.
6. Nebuďte na upratovanie sami
Zapojte celú rodinu a urobte z upratovania spoločnú aktivitu, kde každý prispeje svojím dielom. Ak pre vás tento variant nie je možný, zvážte vyhľadanie pani na upratovanie, aby ste vy aj všetci členovia rodiny mohli tráviť čas podľa svojich predstáv.
Pani na upratovanie v dnešnej dobe vie pomôcť s domácnosťou mnohými spôsobmi. Nech už je to komplexné hĺbkové upratovanie celého bytu a domu, či len drobná výpomoc s najťažšími úlohami alebo vysávaním, ktoré vás naozaj nebaví.
Dokonca si môžete procesom upratovania prejsť spoločne, ak potrebujete len toľko, aby vás niekto viedol a poradil vám.
Dokonca si môžete procesom upratovania prejsť spoločne, ak potrebujete len toľko, aby vás niekto viedol a poradil vám.
Získanie dlhodobej motivácie: Ďalších 6 tipov
Keď už ovládnete momentálnu nechuť a naučíte sa upratovať v momente, ostáva otázka, ako si tieto návyky uchovať dlhodobo? Udržanie motivácie si vyžaduje plánovanie a najmä sebadisciplínu. Tu je niekoľko tipov, ako toho dosiahnuť.
- ⌚ Vytvorte si pravidelný režim. Stanovte si pevné časy na upratovanie, či už každý deň ráno alebo večer, alebo každý tretí piatok v mesiaci. Pravidelnosť pomáha prekonať prokrastináciu a znižuje mentálne preťaženie.
- 🛀 Reťazenie návykov. Najjednoduchšie je povinnosti nerobiť izolovane, ale s niečím si ich spojiť a vytvoriť reťaz návykov, ktorú urobíte vždy automaticky. Napríklad ráno a večer si vždy umývate zuby, tak na tento zvyk môžete nadviazať ďalšími úlohami v kúpeľni, ako je vyleštenie umývadla alebo umytie zrkadla.
- 👁️ Vizualizujte si svoje ciele. Predstavte si, ako bude vaša domácnosť vyzerať čistá a zorganizovaná, pokojne aj s konkrétnymi detailmi. Môžete si vytvoriť nástenku s fotografiami alebo inšpiratívnymi citátmi, ktoré vám budú pripomínať, prečo je poriadok dôležitý.
- ⭐ Motivujte sa a vzdelávajte sa. Mnoho cenných rád o získaní motivácie viete získať aj zo zdrojov, ako sú knihy a články. Najznámejšou z nich je napríklad populárna kniha Atomické návyky.
- 💻 Získajte inšpiráciu na internete. Môžete sa inšpirovať našimi článkami, Pinterestom alebo influencermi, ktorí sa venujú organizácii a upratovaniu.
- 🍫 Odmeňte sa. Po dokončení úlohy si doprajte malú odmenu – obľúbenú kávu, relaxačnú prechádzku alebo krátky čas s obľúbeným seriálom. Odmeny vytvoria pozitívnu asociáciu s upratovaním a pomáhajú udržiavať motiváciu.
Kedy by ste sa mali rozhodnúť pre pomoc pri upratovaní?
Niekedy pre krátkodobú aj dlhodobú motiváciu urobíte maximum, ale napriek vašim snahám domov nie je dosť čistý podľa vašich predstáv a vy už to nezvládate. Alebo skrátka dospejete k uvedomeniu si, že chcete investovať čas do iných priorít.
Ako zistíte, že potrebujete s upratovaním pomoc?
- Nestíhate doma pravidelne udržiavať poriadok. Aj napriek viacerým pokusom máte problém upratovať organizovane. Môže ísť o znamenie, že úlohy presahujú vaše možnosti zvládať ich samostatne.
- Neporiadok negatívne ovplyvňuje vašu psychiku a zasahuje vám do výkonu iných činností. Domácnosť sa pre vás stáva zdrojom stresu.
- Upratovanie je pre vás časovo náročné, berie vám veľa energie, ktorú by ste mohli a chceli venovať iným aktivitám, ako je práca, starotlivosť o rodinu či odpočinok.
- Cítite sa vyčerpaní z neustáleho rozhodovania a plánovania úloh súvisiacich s upratovaním.
V týchto prípadoch môže byť ideálnym riešením zohnať si pani na upratovanie alebo rozdeliť domáce povinnosti medzi členov rodiny. Prijať pomoc pri upratovaní vám umožní zamerať sa na to, čo je pre vás naozaj dôležité a vytvoriť organizovanejší domov. A to platí najmä pred sviatkami, kedy je stres na maxime.
Malými krokmi k veľkým výsledkom
Hoci sa nájdu ľudia, ktorých upratovanie baví, každý v ňom má takú úlohu či oblasť, ktorá je preňho nudná, úmorná a najradšej by sa jej vyhol. S pomocou drobných, nenáročných krokov sa môžete snažiť zlepšovať upratovacie návyky a motiváciu, je však dôležité nájsť rovnováhu.
Ak sa do nejakej z úloh príliš nútite alebo máte pocit, že by šiel čas využiť lepšie, neváhajte si nájsť pani na upratovanie. S pomocníčkou do domácnosti, naučenou sebadisciplínou a overenými metódami na prekonanie krátkodobej demotivácie, môžete prekonať aj tie najväčšie výzvy.