InšpiráciaRodičovstvoMontessori výchova

Montessori výchova: Prečo nie a prečo áno?

  23. September 2024,    9 min. prečítanie,
V posledných rokoch ste možno počuli o školách Montessori ako o skvelej alternatíve k verejnému vzdelávaniu. Aké sú jej výhody, ako pomohla zakladateľom spoločností Google a Amazon a prečo by ste si ju naopak vybrať nemali?
Pedagogický prístup, s ktorým prišla talianska lekárka a pedagogička Mária Montessori, mnohí považujú za filozofiu zásadne meniacu spôsob, akým sa deti učia a rozvíjajú.

História Márie Montessori a jej metódy

Mária Montessori sa narodila v Taliansku v roku 1870 a ako prvá žena študovala na lekárskej fakulte Rímskej univerzity, ktorú v roku 1896 absolvovala s vyznamenaním. Neskôr sa venovala aj psychológii a pedagogike, čo významne ovplyvnilo jej neskorší metodický prístup. 

V roku 1907 založila v jednej z najchudobnejších rímskych štvrtí Dom detstva (Casa Dei Bambini) pre znevýhodnené deti. Ponúkla im rôzne hračky stimulujúce zmysly a pozorovala ich pri samostatnej činnosti. Postupom času na základe svojich skúseností a štúdií predstavila Montessori metódu.

Princípy metódy Montessori

Od čias založenia Domu detstva bola metóda Montessori rozšírená o množstvo dôležitých prvkov slúžiacich na podporu sebarozvoja detí. Aktuálne sa najčastejšie hovorí o 10-tich základných princípoch, my vám zhrnieme 5 najzásadnejších z nich.
  1. Učenie zamerané na dieťa. Mária Montessori bola presvedčená o tom, že každé dieťa je jedinečné, musí sa učiť vlastným tempom a realizovať sa s ohľadom na svoje záujmy. Pedagogickú metódu doteraz definuje nenútené učenie smerované detskou zvedavosťou.
  2. Podpora samostatnosti a nezávislosti. Podľa Montessori pedagogiky sa deti najlepšie rozvíjajú, keď im poskytnete potrebné nástroje, a oni sa ich sami naučia používať. Pocit nezávislosti zvyšuje sebavedomie a sebaúctu detí, čo môže pozitívne ovplyvniť celý ich život.
  3. Dôležitosť pripraveného prostredia. Montessori nasledovala model vývinovej psychológie založený na domnienke, že sebarealizácia a optimálny psychický vývoj detí vychádzajú z interakcií s okolitým prostredím. Preto je pre Montessori výučbu a výchovu zásadný dobre navrhnutý priestor na učenie.
  4. Zážitkové učenie. Deti sa najlepšie učia prostredníctvom praktických činností. Preto sú triedy plné najrôznejších pomôcok, ktoré im dávajú možnosť priamo si vyskúšať proces učenia, či už ide o fyzikálne experimenty alebo hru na klavíri. To pomáha hlbšie pochopiť látku a dlhšie si uchovať informácie.
  5. Vytváranie vekovo zmiešaných skupín. Mladšie deti sa môžu učiť od starších detí, zatiaľ čo staršie deti môžu zažívať radosť z vedenia a mentorovania. Toto dynamické prostredie podporuje rozvoj sociálnych zručností a spoluprácu rozličných osobností.
Slávne tváre s Montessori vzdelaním
Larry Page a Sergey Brin, spoluzakladatelia Google, často hovoria o tom, ako Montessori metóda ovplyvnila ich myslenie a prístup k inováciám. Podľa nich ich práve Montessori vzdelanie viedlo k tomu, že sa nebáli klásť otázky, experimentovať a hľadať nové spôsoby riešenia problémov.

Medzi ďalšie známe osobnosti, ktoré sa vzdelávali formou Montessori, patrí napríklad zakladateľ Amazonu Jeff Bezos alebo spoluzakladateľ spoločnosti Microsoft Bill Gates.
Princípy Montessori sa postupom času rozšírili do celého sveta. Nasledovníci metódy často považujú za dôkaz jej jedinečnosti a účinnosti úspech osobností, ktoré boli pomocou nej vychovávané.

Ak sa na to však pozriete kriticky, môže ísť o príklad tzv. klamu preživších: samozrejme, že nikdy nebudete počuť o všetkých neúspešných osobách študujúcich Montessori, a to práve preto, že boli neúspešní. Zároveň sa na väčšinu Montessori škôl dostanú len deti z bohatých rodín, ktoré majú cestu k úspechu od základu jednoduchšiu.

Montessori vzdelávanie

Montessori je celosvetovo uznávaný a používaný vzdelávací systém, ktorým sa riadia najmä škôlky a základné školy. Keďže však nejde o licencovaný termín, inštitúcie nemusia dodržiavať všetky princípy a učiť rovnakým spôsobom. Preto si vždy overte špecifiká výučby u vami vybranej inštitúcie. Zoznam Montessori škôl a škôlok na Slovensku si môžete pozrieť napr. na stránke Montemama.
Ako hovorila zakladateľka Montessori: „Pomôž mi, aby som to dokázal sám.“ 🌟🚀 Táto jednoduchá myšlienka je dodnes smerodajná pre pedagógov v Montessori inštitúciách. 
Ako to celé funguje a ako sa to líši od verejnej školy? Deti namiesto ročníkov pracujú v skupinách viacerých vekových kategórií (zväčša 3–6 rokov, 6–9 rokov a 9–12 rokov). Náhradou vyučovacích hodín sú pracovné bloky, ktoré trvajú namiesto 45 minút aj 2–3 hodiny. Na rozdiel od nutnosti sedieť celý čas v lavici sa deti môžu voľne pohybovať po triede, sadnúť si na zem či kdekoľvek, kde sa cítia pohodlne.
Ako vyzerá denný program na Montessori škole?
Rodičov, pre ktorých je Montessori metóda novinkou, samozrejme bude zaujímať, ako sa rozvrh líši od tradičného vyučovania. Podľa rozvrhov zverejnených niektorými školami a škôlkami na ich webových stránkach sme pre vás zostavili modelový príklad vyučovania:

  • 7:00–9:00: príchod detí, socializácia,
  • 8:00–10:00: prvý pracovný blok, desiata,
  • 10:00–12:00: pobyt vonku,
  • 12:00–13:00: obed, upratovanie, hygiena,
  • 13:00–15:00: oddych (čítanie, relaxácia, spánok), olovrant,
  • 15:00–17:00: druhý pracovný blok, krúžky, odchod detí domov.

Je možný prechod medzi Montessori a štátnou školou?

Prechod určite možný je, avšak najmä v prípade prechodu z Montessori na štátnu školu, sa tento neodporúča. Chce to poriadnu prípravu a zo začiatku aj prijatie, že dieťa bude pravdepodobne zaostávať.

Ak dieťa prechádza z Montessori školy do štátnej, zaskočí ho hlavne iný harmonogram, celý systém známkovania, demotivácia z neúspechu a menej flexibilný prístup učiteľov. Deti, ktoré sú zvyknuté na samostatné rozhodovanie a prácu vlastným tempom, budú potrebovať čas na prispôsobenie sa novým požiadavkám.

Na druhú stranu deti prechádzajúce zo štátnej školy do Montessori prostredia to skôr budú mať jednoduchšie. Môžu mať spočiatku problémy s tým, že sú zrazu zodpovedné za svoje vlastné učenie a nemajú tak pevné vedenie, učitelia im ale vždy individuálne dovysvetlia učivo a deti sa tiež jednoduchšie integrujú do kolektívu.

Úloha Montessori učiteľa

Učitelia na Montessori školách by mali absolvovať špeciálne školenia. Keďže pojem Montessori však nie je licencovaný a nevyžaduje si špecifickú certifikáciu s konkrétnymi požiadavkami na pedagógov, môžete v praxi nájsť veľké rozdiely medzi učiteľmi.

Spájať by ich však mala vysoká empatia a podpora samostatného rozvoja detí pomocou pozorovania, počúvania a zasahovania len v prípade potreby. Cieľom pedagógov je tak priviesť dieťa k nezávislému uvažovaniu a rozvoju v aktivitách, v ktorých si dieťa želá sa rozvíjať.

Proces učenia

Mária Montessori dospela k záveru, že približne do veku 6 rokov má dieťa najsilnejší potenciál nasávať vedomosti a učiť sa nové schopnosti. Preto Montessori metóda dominuje najmä v škôlkach a nie na školách. O aké konkrétne schopnosti ide?

  • praktické schopnosti, ako je obliekanie sa, návyky osobnej hygieny, upratovanie
  • kreatívne schopnosti
  • sociálne schopnosti
  • jazykové schopnosti, cudzie jazyky
  • základy prírodných vied pomocou fyzikálnych pokusov

Hodnotenie

Namiesto tradičného známkovania a testovania sa Montessori školy zameriavajú predovšetkým na sledovanie vývoja detí prostredníctvom priebežného pozorovania. Tento prístup umožňuje učiteľom poskytovať individuálnu spätnú väzbu a podporovať cestu detí k učeniu.

Ako Montessori metódu praktizovať doma?

Prvým krokom je samotné pochopenie a prijatie princípov Montessori. Začnite pozorovaním predmetov záujmu prirodzenej zvedavosti vášho dieťaťa. A čo ďalej? Nasledujúce tipy vám pomôžu:

👉 Prečítajte si knihy a články o metóde Montessori, aby ste lepšie porozumeli jej filozofii a praxi. 

The Discovery of the Child (nemá slovenskú edíciu, po česky Objevování dítěte). Kniha, ktorá by sa dala považovať za úplný základ Montessori filozofie, napísaná samotnou zakladateľkou tejto metódy, Máriou Montessori. Ponúka hlboký vhľad do jej pedagogických princípov, ktoré zdôrazňujú dôležitosť rešpektu k dieťaťu a jeho prirodzené schopnosti učiť sa.

Medzi ďalšie patrí napríklad Nauč ma, aby som to urobil sám od Charlotte Poussin. Kniha obsahuje mnoho praktických tipov a aktivít, ktoré môžete jednoducho začať aplikovať doma. 

👉 Kúpte alebo vyrobte si doma Montessori hračky a pomôcky, ako sú drevené stavebnice a hry. Nekupujte všetko naraz; začnite s niekoľkými základnými pomôckami a postupne rozširujte výbavu. Prípadne využite aj silu internetu. Existuje mnoho zdrojov, z ktorých si môžete vyrobiť vlastné Montessori pomôcky a hračky za symbolickú cenu pre vašich najmenších.

Ako si vytvoriť Montessori domov?

Vyhovujúce prostredie je jedným z najdôležitejších krokov na podporu Montessori výchovy. Malo by umožňovať slobodný pohyb, byť bezpečné, upratané a harmonické. 

🪑 Nábytok pre deti: Zaobstarajte dieťaťu taký nábytok, aby na všetko ľahko dosiahlo a malo prístup k veciam, ktoré môže potrebovať. To zvyšuje jeho nezávislosť a samostatnosť.
🧸 Usporiadaný priestor: Pekne upratané a zorganizované prostredie pomáha deťom sústrediť sa.
🌳 Prírodné materiály: Uprednostnite kontakt s prírodnými materiálmi v interiéri aj exteriéri. Namiesto plastov a umeliny zvoľte napríklad drevo a textil.

Okrem zmien v nábytku zmeňte aj svoje návyky: zapojte deti do každodenných úloh, ako je príprava jedla, zalievanie rastlín, skladanie bielizne alebo upratovanie. Tieto aktivity rozvíjajú jemnú aj hrubú motoriku a zároveň pomáhajú budovať samostatnosť.

Úloha rodičov v Montessori vzdelávaní

Aj keď dieťa navštevuje Montessori inštitúciu, je dôležité, aby rodičia aj doma podporovali a povzbudzovali samostatnosť a zvedavosť detí. Ako toho možno dosiahnuť?

👉 Podporujte aktivity a záujmy dieťaťa. Nájdite pre neho úlohy na doma. Príliš do nich nezasahujte, nechajte dieťa, aby si odpovede a riešenia našlo samo. 
👉 Chváľte. Pozitívne povzbudzovanie zvyšuje sebavedomie a sebaúctu.
👉 Pravidelne sa rozprávajte. Na konci dňa sa spoločne porozprávajte o tom, čo sa dieťa naučilo a čo zažilo. To pomáha spracovať a prehĺbiť všetko, čo sa počas dňa naučilo.
👉 Buďte pozitívnym príkladom v každodennom živote. Ak vaše dieťa uvidí, že svoje úlohy plníte s úsmevom, bude to inšpirovať aj jeho.
Balans aj počas učenia
Kombinujte činnosti zamerané na tichú prácu s aktivitami vyžadujúcimi pohyb. To pomáha udržať deti sústredené a energické.

Výhody Montessori prístupu

Medzi výhody tejto metódy možno zaradiť niekoľko vecí, napríklad:

🌱 Zvyšovanie samostatnosti a sebadôvery
Jednou z najväčších výhod metódy Montessori je, že kladie veľký dôraz na samostatnosť. Deti sa môžu učiť vlastným tempom a zlepšovať sa v tom, čo ich zaujíma. Výsledná nezávislosť zvyšuje aj ich sebavedomie.

🚀 Celistvý rozvoj
Metóda sa zameriava na úplný rozvoj detí, vrátane fyzického, emocionálneho, sociálneho a kognitívneho vývoja. Tento prístup pomáha deťom dospieť do stabilných a vyrovnaných osobností.
💡 Rozvoj kreativity a kritického myslenia
Praktické úlohy a samostatné skúmanie podporujú kreatívne myslenie a zručnosť riešiť problémy. Podľa Márie Montessori nespočíva učenie detí v tom, že ich učíme my, ale v tom, že im dávame príležitosť objavovať, a tak sa učiť.

👧🏻 Rozvoj sociálnych zručností
Vďaka výučbe vo vekovo zmiešaných skupinách sa deti učia spolupracovať, vzájomne si pomáhať a efektívne komunikovať. Pocit príslušnosti do kolektívu posilňuje okrem medziľudských vzťahov aj empatiu.

Nevýhody metódy Montessori

Každá minca má dve strany a je to tak aj u Montessori. 

💰 Vyššie náklady
Na Slovensku máme to šťastie, že je verejné školstvo zadarmo. Bohužiaľ, u Montessori inštitúcií je to inak. Pri voľbe súkromnej Montessori škôlky alebo školy budete musieť vzdelanie financovať z vlastného vrecka. Cenu ovplyvňuje, či si zvolíte denný, alebo poldenný program, ale aj lokalita a iné dispozície.
Vedeli ste, že…?
V Bratislave za Montessori školu zaplatíte v priemere 500 až 600 eur mesačne. V ostatných krajských mestách je cena o niečo nižšia, okolo 300 až 400 eur.
K tomu si ešte pripočítajte denný poplatok za stravu (od 2 do 5 eur podľa vybraných chodov), niekde sa navyše platí aj jednorázové školné.
👫🏻 Potreba angažovanosti rodičov a učiteľov
Efektivita Montessori metódy závisí od kvality učiteľov. Niektorí učitelia môžu preferovať svoje vlastné spôsoby a nerešpektovať plne Montessori princípy, čo môže mať vplyv na kvalitu vzdelávania.

🌍 Prístupnosť
Montessori jasle, škôlky a školy nie sú dostupné vo všetkých regiónoch a mestách. Z tohto dôvodu majú rodičia obmedzené možnosti voľby, keď chcú, aby sa ich dieťa učilo a rozvíjalo v Montessori prostredí.

⚖️ Nevyvážené schopnosti
Kvôli tomu, že sa deti rozvíjajú len v oblastiach, ktoré ich bavia, nemusia mať disciplínu učiť sa o témach, ktoré ich nezaujímajú. Výsledkom môže byť nevyváženosť schopností a vedomostí v rôznych oblastiach.

💻 Nedostatočné používanie technológií
V Montessori školách je často kladený väčší dôraz na manuálne a praktické činnosti ako na moderné technológie. Hoci už vzniklo aj niekoľko Montessori aplikácií, mnoho zástancov tejto metódy ich kritizuje za nedostatočnú interaktivitu s prostredím bohatým na zmyslové vnemy. Tento prístup vie byť nevýhodou v dnešnej digitálnej dobe, kde je technologická gramotnosť kľúčová.

Vplyv na budúcnosť detí

Niekoľko štúdií už preukázalo, že metóda Montessori má dlhodobý pozitívny vplyv na život a štúdium detí. 

Podľa portálu Montessoritoddler.com napríklad dosahujú Montessori žiaci o 8-30% lepších výsledkov v matematike a o 14-27% lepších výsledkov v prírodných vedách v porovnaní s ich rovesníkmi študujúcimi v iných než Montessori inštitúciách.

Ak sa chcete o metóde Montessori dozvedieť viac, navštívte niektorú z Montessori inštitúcií alebo sa prihláste k odberu nášho newslettera, nech vám žiadny ďalší zaujímavý článok neunikne! 📚📩