InšpiráciaRodičovstvoRodičovské štýly výchovy

Výchovné štýly v rodine: Existuje ideál pre všetkých?

  23. September 2024,    9 min. prečítanie,
Patríte medzi rodičov, ktorí občas zvýšia hlas na svoje deti, alebo vás necháva chladným aj situácia, keď vaše dieťa zbesilo lieta medzi ďalšími na ihrisku a užíva si slobodu? Keď donesie zo školy horšiu známku, znamená to hneď týždeň bez počítača, alebo sa radšej porozprávate o tom, ako mu môžete pomôcť si ju zlepšiť?

Každý z nás má iný prístup k výchove detí a žiadny nie je ten jediný správny pre všetkých. Niektoré výchovné štýly sú ale v závislosti od osobnosti dieťaťa a rodičov vhodnejšie ako iné. Ktorý je ten váš?

Čo je to rodičovský štýl?

Rodičovský výchovný štýl či výchovná metóda je spôsob, akým rodičia vychovávajú a vedú svoje deti. Odráža sa v ňom správanie voči deťom, spôsob komunikácie či to, aké pravidlá a povinnosti od detí vyžadujú.

Existuje hneď niekoľko výchovných štýlov a každý z nich má svoje jedinečné charakteristické rysy, ktorými sa odlišuje od ostatných.

Všetky z rodičovských štýlov majú na deti a ich rozvoj rôzny vplyv a neexistuje jediná správna a univerzálna výchovná metóda, ktorá by sadla všetkým. Voľba štýlu by mala byť založená na individuálnych potrebách a hodnotách rodiny.

Štyri základné štýly rodičovskej výchovy

Medzi najznámejšie rozdelenia rodičovských štýlov výchovy patrí delenie podľa psychologičky Diany Baumrind, ktorá na konci 60. rokov 20. storočia uskutočnila výskum na základe dôkladného pozorovania rodičov a ich detí. Vďaka tomuto výskumu pomenovali štyri výchovné štýly v rodine, ktoré sa dodnes používajú v psychológii. 

Veľká časť pozorovaní prebiehala v škôlke, kde Baumrind sledovala správanie detí voči ostatným deťom. Ďalej skúmala interakcie (vrátane komunikácie) medzi rodičmi a deťmi a následne analyzovala ich správanie a vzťah k rodičom. Veľký dôraz kládla na to, ako rodičia svoje deti odmeňujú a ako im prejavujú svoju lásku.

Výskum mal významný vplyv na oblasť výchovy a vývojovej psychológie a dodnes je dôležitou súčasťou pre pochopenie rodičovských štýlov a ich vplyvu na detský rozvoj. Výsledky výskumu pomáhajú rodičom ľahšie pochopiť, ako rôzne spôsoby výchovy môžu ovplyvniť deti v rôznych oblastiach, vrátane sebaúcty, sociálneho správania alebo schopnosti sa rozhodovať. Medzi tieto výchovné štýly patria: autoritatívny, autoritársky, permisívny, nezúčastnený.

1. Autoritatívny štýl rodičovstva

Autoritatívna výchova je založená na kombinácii vysokých očakávaní a bohatej podpory zo strany rodičov. Rodičia stanovujú jasné hranice a pravidlá, ktoré od dieťaťa vyžadujú. Zároveň ale podporujú detskú samostatnosť a dbajú na úprimnú a dôvernú vzájomnú komunikáciu. Tento prístup k výchove sa v mnohom zhoduje s vzdelávacou metódou Montessori.

Autoritatívni rodičia dávajú prednosť vzájomnému otvorenému dialógu, kde sa o prípadnom probléme porozprávajú, než aby svoje deti trestali alebo inak využívali svoje postavenie a problémy riešili zákazmi. Takýto prístup vie byť dobrým nástrojom najmä u detí, ktoré si prechádzajú obdobím vzdoru.

Aký má autoritatívny štýl rodičovstva vplyv na deti?

Z detí, ktoré majú v detstve autoritatívnu výchovu často vyrastú dospelí, ktorí sa vedia samostatne rozhodovať a dokážu vyhodnocovať riziká svojho konania. Sú samostatní, spoločenskí a majú kladný vzťah s rodičmi. Nerobí im problém vyjadriť svoj vlastný názor a idú si za svojimi snami.
Ako vyzerá autoritatívny štýl rodičovstva v praxi?
  • Stanovujete pravidlá a dbáte na ich dodržiavanie. Vždy ale dieťaťu jasne vysvetlíte, aký je ich dôvod.
  • Zakladáte si na budovaní pozitívneho vzťahu so svojím dieťaťom, aby sa za vami nebálo prísť v akejkoľvek situácii.
  • Máte jasne určené hranice, čo sa smie a čo nie.
  • Máte hlavné slovo,v ktorom ale vždy reflektujete potreby dieťaťa.
  • Radi si vypočujete názor a pohľad vašich detí, dáte im priestor na vzájomnú diskusiu.
  • Svoje deti chválite, keď sa im niečo podarí.
  • Nebránite sa systému odmien. Pokiaľ je dieťa šikovné a niečo sa mu podarí, nerobí vám problém ho odmeniť.

2. Autoritársky štýl rodičovstva

Autoritárska výchova je založená na prísnych pravidlách a disciplíne, kedy sú požiadavky na dieťa nastavené často príliš vysoko. Prvé aj posledné slovo patrí rodičom, ktorí nie sú otvorení akejkoľvek diskusii s deťmi.

Deti vychovávané autoritárskym štýlom môžu často zažívať pocity úzkosti z neschopnosti sa rozhodovať sami za seba a nedostatočného priestoru sa vyjadriť. Vo väčšine prípadov sú poslušné a vzorne nasledujú pravidlá, ktoré im autoritárski rodičia nastavili. To môže v budúcnosti vytvoriť problémy so samostatným rozhodovaním.

Aký má autoritársky štýl rodičovstva vplyv na deti?

Podľa Národného centra biotechnológií (NCBI) deti autoritárskych rodičov majú často výborné študijné výsledky, ktoré si však berú svoju daň v spoločenskom živote. V spoločnosti majú problém nadviazať nové vzťahy a vyjadrovať svoje pocity, pretože na to nikdy nemali priestor.

Často majú tiež nízke sebavedomie a nie sú schopní sa sami rozhodovať, pretože sú od detstva zvyknutí iba na jasne dané hranice a pravidlá bez možnosti vyjadriť svoj názor. Agresívne konanie voči ostatným tiež nie je výnimkou.
Ako vyzerá autoritársky štýl rodičovstva v praxi?
  • Jedna z vašich častých odpovedí na otázku “prečo” je “pretože som to povedal/a”.
  • S deťmi nediskutujete. Nedáva vám zmysel im dlho vysvetľovať, prečo ste sa zachovali práve takto. Jednoducho to tak je.
  • Dieťa je tu na to, aby počúvalo skúsenejších dospelých.
  • Máte jasne stanovené pravidlá, cez ktoré nejde vlak.
  • Pocity vášho dieťaťa neberiete do úvahy, pravidlá sú jasne dané a dodržiavajú sa za každej situácie.
  • Pokiaľ dieťa urobí chybu, vyžadujete od neho, aby svoju chybu oľutovalo.

3. Permisívny štýl rodičovstva

Permisívny štýl je charakteristický svojím voľným prístupom, vysokou autonómiou a obmedzeným dohľadom rodičov. Rodičia nekladú na deti príliš veľa pravidiel, naopak im dávajú veľkú dávku slobody. Deti z permisívnych rodín môžu mať problémy s určovaním hraníc.

Permisívny štýl výchovy je známy aj pod pojmom benevolentný či zhovievavý. Vďaka absencii hraníc môžu mať deti permisívnych rodičov problém s rešpektovaním autorít.

Aký má permisívny štýl rodičovstva vplyv na deti?

Deťom permisívnych rodičov často chýba disciplína, čo sa môže odraziť na ich študijných výsledkoch. Rovnako tak postrádajú úctu a rešpekt voči autoritám. NCBI taktiež upozorňuje, že deti sú tiež oveľa viac vystavené riziku obezity, pretože od nich rodičia nevyžadujú pravidelnú stravu, ktorá sa opiera o základy zdravého stravovania. Naopak im nechávajú veľkú benevolenciu v konzumácii nezdravých potravín a sladkého pitia.
Ako vyzerá permisívny štýl rodičovstva v praxi?
  • Pravidlá u vás nestoja na najvyšších priečkach v rebríčku výchovy. Ak nejaké stanovíte, urputne nevyžadujete ich dodržiavanie.
  • Zastávate názor, že by sa deti nemali do ničoho nútiť. Nechávate im teda voľnú ruku pri výbere krúžkov, koníčkov a náplne voľného času.
  • Nesnažíte sa na dieťa prenášať vlastné názory. Najlepšie sa naučí veci tak, že si na ne príde samé.
  • Dieťa beriete skôr ako kamaráta a ako rovnocenného parťáka.
  • Zakladáte si na úprimnej a otvorenej komunikácii a je pre vás dôležité, aby sa vám dieťa nebálo zdôveriť svoje problémy.
Vedeli ste?
Štúdie potvrdzujú súvislosť medzi permisívnym rodičovstvom a zvýšeným užívaním alkoholu medzi dospievajúcimi deťmi, ktoré boli vychovávané týmto štýlom rodičovstva.

U rodín s permisívnym prístupom sa nekontroluje čas strávený pri obrazovke, pravidelné raňajky alebo desiaty a nekladie sa dôraz na pravidelný pohyb, čo môže viesť k riziku obezity a obvykle až 4 hodinám pri televízore denne.

4. Nezúčastnené rodičovstvo

Nezúčastnené rodičovstvo je charakteristické nedostatočnou angažovanosťou rodičov vo výchove detí, na ktoré sa môže často pozerať až ako na zanedbávanie. Rodičia sa nezaujímajú o potreby a aktivity detí a netrávia spoločne čas ako rodina.

Nezúčastnené rodičovstvo môžete poznať aj pod pojmom zanedbávajúce či ľahostajné rodičovstvo, ktoré ale môže nechtiac vrhať zlý obraz na tento rodičovský prístup.

Rodičia praktizujúci nezúčastnené rodičovstvo môžu občas zanedbávať základné potreby dieťaťa, tento nezáujem je často spojený s psychickými problémami samotného rodiča, ktorý nie je schopný správne vyhodnotiť situáciu. Nezáujem o deti môže byť výsledkom viacerých faktorov. Niekedy sa jedná o zložitú životnú situáciu rodiny, kedy sú rodičia zahltení inými problémami ako je platenie účtov, nadmerná práca a iné. Inokedy môže ísť o matky, ktoré si si na materskej prešli syndrómom vyhorenia.

Aký má nezúčastnené rodičovstvo vplyv na deti?

Deti sú často odkázané samé na seba, preto im chýba disciplína, čo môže viesť k horším študijným výsledkom. Deti z nezúčastneného rodičovstva majú tiež vyššiu tendenciu k zlému správaniu a to hlavne v dôsledku absencie pravidiel.

V dospelosti deťom, ktoré boli vychovávané nezúčastnenou výchovou, často chýba zdravé sebavedomie a sebadôvera. Často sa stretávajú s psychickými problémami ako sú úzkosti alebo depresie.
Ako vyzerá nezúčastnené rodičovstvo v praxi?
  • Nekontrolujete úlohy, o škole sa s deťmi bavíte okrajovo a nevyžadujete po dieťati excelentné výsledky.
  • Spoliehate sa na jeho vlastnú zodpovednosť. Olovrant aj veci do školy si chystá samo, nekontrolujete či je adekvátne oblečené alebo či si pred odchodom vyčistilo zuby.
  • Neviete s kým vaše dieťa trávi svoj voľný čas a kto je v jeho partii kamarátov.
  • Väčšinu voľného času trávite oddelene, nie ako rodina spoločne.

Ako nájsť ten správny rodičovský štýl pre vás a vaše dieťa?

Nájsť ideálny rodičovský štýl pre vaše dieťa je otázka za milión. Každý štýl má svoje pre a proti a závisí od mnohých faktorov vrátane osobných hodnôt, kultúrneho zázemia, ale hlavne konkrétnych potrieb dieťaťa.

Na túto otázku neexistuje jedna správna a univerzálna odpoveď. To, čo funguje pre jednu rodinu, môže byť na míle vzdialeným ideálom pre druhú. Pokiaľ vám teda kamarátka hovorí, že jej spôsob výchovy je ten najlepší, možno pre jej deti áno, ale pre vaše nemusí. Nezabúdajte tiež na pominuteľnosť online sveta. Že nie všetko, čo vidíte na sociálnych sieťach, musí byť autentickým odrazom rodinného života.

Čo je dôležité pri voľbe rodičovského štýlu zvážiť?

  • Zvážte svoje hodnoty a presvedčenia: Aké hodnoty a princípy chcete vniesť do svojich detí? Čo je pre vás vo výchove detí najdôležitejšie a čo naopak nestojí na prvých priečkach v rebríčku priorít?
  • Potreby detí: Dbajte na individuálne potreby a povahu svojich detí. Niektorým deťom bude oveľa viac vyhovovať kontrola v autoritatívnom výchovnom štýle, zatiaľ čo iné sa budú cítiť lepšie vo voľnejšom prístupe permisívnej výchovy.
  • Kultúrne zohľadnenie: Kultúra, zvyky a tiež spôsob, akým sme my sami boli vychovaní môže ovplyvniť voľbu, ako sa rozhodneme vychovávať naše deti. Je dôležité nájsť rovnováhu medzi kultúrnymi zvykmi a konkrétnymi potrebami vašich detí.
  • Nezabúdajte na flexibilitu: Buďte otvorení k prípadným úpravám alebo zmenám v priebehu života dieťaťa. Je úplne v poriadku upraviť rodičovský štýl výchovy s rastúcim vekom a postupným dospievaním vašich detí. Čo fungovalo pre batoľa, nemusí byť ten najvhodnejší smer pre teenagerov.
  • Pozorujte vaše deti: Sledujte, ako vaše deti reagujú na daný výchovný štýl. Máte pocit, že im prospieva? Sú šťastné a dobre sa prispôsobujú? Alebo ste si všimli zvýšený stres či problémové správanie?

Existuje jeden najlepší výchovný štýl?

Väčšina psychológov alebo pedagogických pracovníkov sa snaží vyhýbať odpovedi, ktorý štýl je ten najlepší, a nevyzdvihovať jeden rodičovský štýl výchovy nad ostatné. Každá rodina má inú dynamiku a s ňou predispozíciu k jednotlivým štýlom rodičovstva.

Psychologička Diana Baumrind sa však k jednému výchovnému štýlu prikláňa viac ako ku ostatným. Podľa Baumrind je autoritatívna výchova tým najlepším prístupom k výchove detí, ktorý im rodičia môžu odovzdať.

Najmä počas dospievania majú deti autoritatívnych rodičov lepšiu predstavu o tom, čo sa od nich očakáva a prečo. Vyrastali v prostredí, kde je vítaná diskusia a podpora od rodičov, čo značne zvyšuje sebavedomie detí, ktoré sú schopné zvládať svoje emócie.

Naopak deti permisívnych rodičov majú tiež často vysoké sebavedomie, ale môžu mať problémy s autoritou a sebareguláciou. Deti vychované podľa vzoru autoritárskeho i nezúčastneného štýlu trpia často nízkym sebavedomím a neschopnosťou sa rozhodovať a zodpovedať za svoje činy.

V konečnom výsledku je to len na vás, rodičoch, ako sa rozhodnete svoje deti vychovávať a aký rodičovský štýl zvolíte.