Ako vychovávať dieťa? Tradičný vs. moderný prístup k rodičovstvu
Pri výchove detí v dnešnej dobe často dochádza k debatám medzi zástancami moderného a tradičného prístupu k rodičovstvu. Každá generácia si ctí svoj prístup a nesie si svoje presvedčenie o tom, čo je pre dieťa najlepšie. Rodičia tak stoja pred otázkou – ktorý prístup je práve pre ich dieťa ten najlepší?
V našom článku sa venujeme najčastejším rozdielom, ktoré sú často spájané s moderným alebo naopak tradičným prístupom výchovy.
Rozdiely medzi tradičným a moderným rodičovstvom
Aj keď existujú základné výchovné štýly uznávané psychológmi a inými odborníkmi, väčšina laikov rozdeľuje výchovu zjednodušene do dvoch kategórií. Prvou je tradičná výchova alebo aj “stará škola”, založená na tradičných hodnotách. Druhou je moderná “cool” výchova, ktorá dieťaťu necháva viac priestoru na realizáciu.
Poďme sa teda pozrieť, ako sa od seba tieto dve výchovné metódy líšia.
Tradičné rodičovstvo
- Vlastnosti rodiča: prísny, organizovaný, disciplinovaný
- Prístup: udáva jasné pravidlá a prísnejšie tresty, očakáva rešpekt a poslušnosť dieťaťa
- Vplyvy: zakorenené v kultúre, dôraz na autoritu a kolektívne hodnoty
Moderné rodičovstvo
- Vlastnosti rodiča: flexibilný, tolerantný, empatický voči pocitom dieťaťa
- Prístup: poskytuje emočnú podporu, necháva dieťa sa slobodne vyjadriť, má flexibilnejšie pravidlá
- Vplyvy: technológie a súčasné spoločenské zmeny, dôraz na individualitu a dialóg medzi rodičom a dieťaťom
Z teórie do praxe: Porovnanie výchovných štýlov
Aby všetko nezostalo len pri teórii, prinášame porovnanie prostredníctvom reálnych, všedných situácií pre oba výchovné štýly. Ako rodičia, ktorí sa riadia moderným štýlom výchovy, pristupujú k situáciám v porovnaní s tými, ktorí uznávajú tradičný štýl?
Disciplína
Reálne príklady, ako to môže v tradičnom a modernom prístupe vyzerať
Tradičný prístup
- Používanie prísnych pravidiel a dôsledkov (napr. tresty, dávanie “zaracha”).
- 👉🏼 Príklad: Dieťa zostalo vonku dlhšie, než oznámilo pred odchodom. Ako trest dostane týždenný zákaz vychádzania, pričom je mu výrazne zdôraznené, aké je dôležité dodržiavať pravidlá.
Moderný prístup
- Dôraz na otvorenú komunikáciu a porozumenie.
- 👉🏼 Príklad: Dieťa prišlo domov neskoro. Po príchode s ním rodičia diskutujú o tom, prečo je dôležité dodržať dohodnutý čas, vypočujú si vysvetlenie dieťaťa a spoločne sa dohodnú na lepšom riešení do budúcnosti.
Vzdelávanie a učenie sa
Tradičný prístup
- Pre rodičov je dôležité, aby sa deti učili bifľovaním s honbou za dobrými výsledkami. Veľmi dôležitý je aj rešpekt k učiteľovi, teda k autorite. Úspech sa meria iba na známkovej škále.
- 👉🏼 Príklad: Dieťa má problémy s matematikou a rodičia ho nútia zlepšovať si známky trestami a tradičnými vetami „Nepôjdeš von, kým to nespočítaš!“. Rodičia navyše väčšinou dôverujú učiteľom a zriedkakedy si vypočujú detský pohľad na vec.
Moderný prístup
- Podpora kritického myslenia a kreativity (napr. učenie sa prostredníctvom projektov, flexibilné rozvrhy). Neraz sú ochotní zaplatiť doučovanie, zatiaľ čo rodičia s tradičným prístupom sa často riadia postojom: „To za nás žiadne doučovanie nebolo, to sme si museli na všetko prísť sami!“
- 👉🏼 Príklad: Ak dieťa nejaví záujem o školu alebo nosí domov zlé známky, rodičia hľadajú zaujímavejšie metódy učenia, ktoré by mohli dieťa motivovať, a bývajú tiež otvorení k zmene školy, ak by to pre dieťa malo znamenať lepšie prostredie alebo napríklad alternatívne spôsoby vzdelávania, ako je Montessori.
Využitie technológií
Tradičný prístup
- Obmedzenie času na telefóne, počítači alebo tablete, dôraz na vonkajšie aktivity a vzájomné osobné interakcie.
- 👉🏼 Príklad: Rodina má prísne domáce pravidlá o používaní telefónov. Môže sa to prejaviť napríklad v časovom obmedzení, ako dlho dieťa môže byť na počítači alebo sa pozerať na televíziu. Rodičia nedovoľujú deťom zverejňovať príspevky na sociálne siete.
Moderný prístup
- Začlenenie technológií do učenia s vyváženým prístupom k času na obrazovke.
- 👉🏼 Príklad: Rodičia nezakazujú používanie aplikácií, radi si užijú rodinné filmové večery a technológie neberú ako zlo doby, ale pomocný nástroj na učenie, zábavu. Moderní rodičia sú obvykle viac náchylní k sharentingu, teda zdieľaniu obsahu o deťoch online (nie je to ale pravidlom).
Emócie a duševné zdravie
Tradičný prístup:
- Emocionálna zdržanlivosť a dôraz na odolnosť, mentalita "život sa s tebou maznať nebude".
- 👉🏼 Príklad: Dieťa zažíva smútok a rodičia mu povedia, že to nič nie je, nezaujímajú sa viac a často to skončí odpoveďou: „Vo svojom veku sa nemáš čoho báť, nemôžeš mať depresie, prídu horšie starosti a problémy.“
Moderný prístup
- Dôraz na emočnú inteligenciu a uznanie emócií.
- 👉🏼 Príklad: Dieťa zažíva úzkosť a rodičia ho povzbudzujú, aby vyjadrilo svoje pocity s maximálnou empatiou a ďalšou podporou psychológov, pokiaľ to považujú za potrebné.
Socializácia a nezávislosť
Tradičný prístup
- Uvoľnenejší postoj k socializácii a samostatnosti detí.
- 👉🏼 Príklad: Rodičia deťom umožňujú sa hrať vonku bez neustáleho dozoru, veria, že sa tak naučia riešiť rôzne situácie a rozvinú svoje sociálne zručnosti. Avšak stále platia prísne pravidlá o dodržiavaní dohodnutého času príchodu domov.
Moderný prístup
- Väčšia kontrola a ochrana detí kvôli strachu z vonkajších vplyvov. Tieto myšlienky sú často spôsobené neustálym prísunom negatívnych informácií a správ zo sociálnych sietí a internetu.
- 👉🏼 Príklad: Rodičia napríklad používajú smart hodinky na sledovanie polohy svojich detí, vozia ich oveľa častejšie autom do aj zo školy, namiesto toho, aby ich nechali chodiť samotné alebo využívať MHD. Tým dávajú najavo svoj záujem a potrebu väčšej bezpečnosti.
Starostlivosť a podpora
Tradičný prístup
- Spoliehanie sa na rodinu pri starostlivosti o deti.
- 👉🏼 Príklad: Tradiční rodičia zvyčajne nechávajú svoje deti u starých rodičov, veria, že rodina je najlepšou možnosťou v prípade stráženia. Ak nemôžu starí rodičia, tak postráži teta, strýko alebo švagriná.
Moderný prístup
- Ochota a otvorenosť k ďalším spôsobom pomôcť pri výchove detí mimo rodiny.
- 👉🏼 Príklad: Moderní rodičia často využívajú služby na stráženie detí a považujú to za normálne. Navyše veria, že stráženie a nové interakcie pomáhajú rozvoju sociálnych zručností dieťaťa. Aj keď oceňujú pomoc starých rodičov, nespoliehajú sa výhradne na nich.
Výhody a nevýhody oboch štýlov
Je načase si zhrnúť klady a zápory tradičného a moderného prístupu. Každý z týchto štýlov má bezpochyby rad výhod, ktoré prispievajú k rozvoju dieťaťa, ale aj svoje mínusy.
Tradičné rodičovstvo
👍🏼 Výhody:
- Poskytuje jasné pokyny a pravidlá, ktoré dávajú deťom pocit bezpečia.
- Pomáha pri rozvoji sebadisciplíny a zodpovednosti.
- Učia deti, aké je dôležité rešpektovať autoritu.
👎🏼 Nevýhody:
- Obmedzuje vyjadrovanie vlastných emócií, čo môže v budúcnosti viesť k emočným a psychickým ťažkostiam, ako je úzkosť, stres a depresia.
- Príliš prísne pravidlá sťažujú rozvoj individuality a adaptability.
Moderné rodičovstvo
👍🏼 Výhody:
- Otvorenosť úpravám umožňuje lepšie reagovať na potreby detí.
- Pomáha deťom rozpoznať a vyjadriť svoje pocity.
- Umocňuje kreativitu pri riešení problémov.
👎🏼 Nevýhody:
- Môže viesť k nedostatku disciplíny a problémom so správaním v ranom detstve (obdobie vzdoru) alebo neskôr v puberte.
- Absencia stanovenia jasných pravidiel a hraníc môže spôsobiť zmätok, viesť k nerozhodnosti.
Čo je lepšie – tradičné alebo moderné rodičovstvo?
Na túto otázku neexistuje jednoznačná odpoveď.
V niektorých ohľadoch je tradičné rodičovstvo lepšie pre samotných rodičov, pretože sú menej vystresovaní. V tom zmysle, že ich netrápia maličkosti vlastného správania, ktoré by mohli negatívne ovplyvniť dieťa, ako: „Som dobrý rodič, keď na svoje dieťa zvýšim hlas?“ Naplnia dieťaťu základné životné potreby teplým jedlom a strechou nad hlavou, vyžadujú za to ale rešpekt a poslušnosť.
Na druhú stranu, moderní rodičia majú tendencie sa neustále porovnávať s ostatnými rodičmi a majú strach, či pre svoje deti robia dostatok. Pochybnosti o tom, či ich vychovávajú správne, môžu viesť k rodičovskému vyhoreniu.
Najlepším prístupom je prispôsobenie sa potrebám dieťaťa pomocou vyváženej kombinácie oboch štýlov.
Je dôležité dbať na to, aby prílišná zhovievavosť neviedla k rozmaznanému dieťaťu, ktoré nebude vedieť fungovať v spoločnosti, a naopak prehnaná prísnosť k úplne traumatizovanému.
Nájdite rovnováhu a postavte sa niekde uprostred. Ak ste sa dostali na koniec tohto článku, znamená to, že sa snažíte informovať o tom, ako pre svoje dieťa urobiť len to najlepšie.