Kolika u detí: Vyrieši sa naozaj sama? Ako dlho trvá?
Detská kolika je nepríjemná a stresujúca nielen pre samotné bábätká, ale aj pre rodičov. Pri pohľade na plačúce, trpiace bábätko sa v každom rodičovi miešajú pocity bezmocnosti kvôli neschopnosti pomôcť, čo je úplne pochopiteľné.
Možno ste ako rodič už počuli reči typu “buďte trpezliví”, “to samo prejde” alebo “vyliečiť sa to aj tak nedá”. S tým ale úplne nesúhlasíme: existuje množstvo metód, ktoré vám vedia pomôcť koliku u detí aspoň zmierniť.
Aké metódy vám môžu pomôcť? A čo radia skúsení odborníci? Ak chcete poznať odpovede na tieto otázky, čítajte ďalej.
Čo je to detská kolika?
Detská kolika (známa tiež ako novorodenecká kolika) je stav, ktorý postihuje mnoho novorodencov v prvých mesiacoch života. Kolika sa najčastejšie prejavuje bolesťou brucha v oblasti čriev a zároveň intenzívnym plačom.
O kolike hovoríme vtedy, keď epizódy plaču a bolesti trvajú dlhšie ako tri hodiny denne, aspoň tri dni v týždni, po dobu najmenej troch týždňov. Spravidla k nim dochádza neskoro popoludní alebo večer.
Najčastejšie príznaky koliky u novorodencov
Včasné rozpoznanie príznakov vám môže pomôcť odlíšiť tento stav od iných príčin plaču. Aké sú najčastejšie príznaky?
- Nadmerný plač: Zväčša je veľmi intenzívny a dieťa je takmer nemožné utíšiť.
- Nervozita a podráždenosť: Deti s kolikou sú často veľmi nervózne a ľahko sa rozrušia. A to aj v momente, keď sú uspokojené všetky ich základné potreby.
- Plynatosť a častá štikútka: Štikútka môže byť aj dôsledkom vzlykania pri plači.
- Výraz tváre: Deti dávajú bolesť najavo kŕčovitou smutnou mimikou.
- Držanie tela: Časté sú zaťaté pästičky, ohnuté nohy smerom k bruchu a napnuté brušné svaly.
Je dôležité odlíšiť koliku od iných stavov s podobnými prejavmi, ako je podráždenosť kvôli hladu, mokrej plienke alebo chorobe.
Alemka Jaklin Kekez
Špecialistka na detskú gastroenterológiu
Len u 5 % detí, ktoré idú na vyšetrenie kvôli kolike, sa diagnostikuje aj iné pridružené ochorenie. U týchto prípadov teda kolika nie je jediným zdravotným problémom. Často sa spája napríklad s infekciou močových ciest. Tá má s kolikou mnoho spoločných príznakov, ale má aj svoje špecifiká.
Niekedy to môže byť aj alergia na bielkovinu kravského mlieka, ktorá spôsobí podráždenosť a bolesti bruška podobné kolike. Medzi jej príznaky patrí ale aj suchá koža, hnačka, vracanie, krv v stolici alebo nedostatočné pokroky dieťaťa vo vývoji.
Čo spôsobuje koliku u detí?
Presné príčiny novorodeneckej koliky nie sú celkom známe, ale existuje niekoľko teórií, ktoré sa snažia tento stav vysvetliť:
- Nedostatočne vyvinutý tráviaci systém dieťaťa.
- Citlivosť na niektoré potraviny.
- Nadúvanie spôsobené hltavým jedením alebo pitím.
Ďalšou príčinou môže byť intolerancia laktózy, keďže tiež dokáže spôsobiť podráždenie a s ním spojený diskomfort. Nedostatočné množstvo enzýmov tráviacich laktózu spôsobuje v črevách tvorbu plynu, čo vedie k nadúvaniu a bolestivej kolike.
Ak dieťa kŕmite umelým mliekom, poraďte sa so svojím detským lekárom, či netreba skúsiť prejsť na bezlaktózovú verziu.
Korelácia medzi fajčením a novorodeneckou kolikou
Výskum chorvátskych vedcov ukázal, že u matiek fajčiarok existuje vyššie riziko novorodeneckej koliky. U novorodencov, ktorých matky počas tehotenstva alebo po pôrode vyfajčili viac ako 15 cigariet za deň, bolo zistené dvakrát vyššie riziko vzniku koliky ako u matiek nefajčiarok.
Vyskytuje sa kolika aj u dojčených detí?
Áno, aj dojčené deti trpia kolikou. Hoci si stále veľa ľudí myslí, že nadúvanie a bolesť bruška spôsobuje iba umelé mlieko, nie je to tak.
Aj deti kŕmené výhradne materským mliekom totiž spĺňajú faktory, ktoré koliku môžu spôsobovať. Či už je to citlivosť na určité zložky mlieka (v závislosti na strave matky), hltanie počas dojčenia alebo nevyvinutý tráviaci systém. Nielen deti konzumujúce umelé mlieko si tak môžu prechádzať epizódami plaču a tráviacich ťažkostí.
Podľa výskumu Univerzity v Zagrebe kolika postihuje 30 % novorodencov. Vyskytuje sa v rovnakej miere u chlapcov, dievčat, dojčených detí aj u detí kŕmených umelým mliekom.
Kedy sa objavujú prvé kŕče a ako dlho trvajú?
Kŕče spojené s kolikou sa väčšinou prvýkrát objavia v prvých mesiacoch života. Často sa s nimi stretnete už okolo druhého alebo tretieho týždňa po narodení.
Zväčša trvajú niekoľko týždňov až mesiacov s vrcholnou intenzitou okolo 8. týždňa života. U väčšiny detí sa začne situácia zlepšovať okolo 4. mesiaca a takmer 90 % prípadov koliky sa zmierni až úplne zmizne po 6. mesiaci života.
Je dôležité si uvedomiť, že uvedené časové rámce nie sú univerzálne a môžu sa u jednotlivých detí líšiť. Zatiaľ čo niektoré deti môžu na koliku trpieť krátko, u iných sa môžu epizódy vyskytovať dlhšie a intenzívnejšie.
Ako zmierniť príznaky koliky?
Aj keď sa to zdá ako nekonečné utrpenie, nebojte sa, s trochou trpezlivosti a účinnými metódami sa vám aj vášmu bábätku môže uľaviť.
Existuje hneď niekoľko praktických techník, ktoré majú potenciál zmierniť príznaky koliky.
- Hojdanie v náručí: Jemné držanie a hojdanie v náručí pomôže dieťa ukľudniť a utešiť.
- Zavinutie do šatky: Zavinutie bábätka do šatky alebo deky napodobňuje pocit bezpečia podobný tomu v maternici a preukázateľne pomáha pri upokojení.
- Biely šum: Čo si pod tým predstaviť? Konštantný ukľudňujúci zvuk pozadia, napríklad fénu, ventilátora alebo vysávača, uľahčujúci zaspávanie. Nájdete ho aj na YouTube.
- Zmena techniky kŕmenia: Snažte sa dieťa kŕmiť vo vzpriamenej polohe.
- Častejšie kŕmenie po menších porciách: Zamerajte sa na menšie a častejšie jedlá, aby ste zabránili nadmernému hromadeniu plynov v črevách. 🍼
- Vyhnite sa potravinám, ktoré nadúvajú: Ide napríklad o strukoviny, kapustu, kel, cesnak, cibuľu, karfiol, brokolicu, zeler, mrkvu, slivky, hrušky, hrozno, marhule alebo biele pečivo.
- Kvapky proti kolike: Kvapky pre novorodencov proti nadúvaniu znižujú obsah vzduchu v črevách a tým znižujú aj tlak na bruško. Pred ich použitím sa odporúčame poradiť s pediatrom. Medzi najznámejšie patrí Espumisan.
Bowenova terapia
Niektorí rodičia majú pozitívnu skúsenosť s Bowenovou terapiou. Ide o jemnú masážnu techniku, pri ktorej sa používajú drobné pohyby palcom na určitých bodoch na tele. Samotná terapia trvá približne 15 minút a niekoľko rodičov tvrdí, že ich deťom pomohlo už len jedno sedenie.
Vytvorte si rutinu
Zavedenie rutiny môže pomôcť zmierniť koliku. A to hneď niekoľkými spôsobmi:
- Podpora pravidelného režimu: Deti sa cítia viac v bezpečí, keď vedia, čo ich čaká. Pravidelné kŕmenie, spanie a hranie pomáha regulovať tráviaci systém dieťaťa a predchádzať nárazovému preťaženiu, ktoré môže viesť ku kolike. 🗓️
- Dajte si pozor na kvalitu spánku: Zavedenie pravidelného cyklu zaspávania a vstávania pomáha ku kvalitnejšiemu biorytmu a teda aj spánku dieťaťa. Ten je nevyhnutný na správne fungovanie tráviaceho systému. 😴
- Sledujte signály hladu a sýtosti: Pravidelný režim v jedle vám pomôže rozpoznať signály hladu a sýtosti.
Alemka Jaklin Kekez
Špecialistka na detskú gastroenterológiu
Odporúčam pri uspávaní opakovať rovnaké postupy. Dodržiavanie rovnakého rituálu pred spaním má na dieťa upokojujúci účinok. Ako to môže vyzerať? Nakŕmené, zavinuté dieťa uložte do postieľky v zatemnenej miestnosti alebo jemne pohupujte, kým nezaspí.
Má moje dieťa koliku alebo je len podráždené?
Porozumieť správaniu novorodencov môže byť náročné, najmä keď sa snažíte zistiť, či má vaše dieťa koliku alebo je len podráždené. Tieto dva stavy, hoci sú v niektorých charakteristikách podobné, majú odlišné vzorce správania a zároveň vyžadujú iný prístup pri hľadaní riešenia.
Vzorec plaču 😭
- Dieťa s kolikou: Plač je často intenzívny a neutíchajúci, trvá viac ako 3 hodiny denne, viac ako 3 dni v týždni, a dlhšie ako 3 týždne. Môže prísť náhle a vrcholí najmä večer.
- Podráždené dieťa: Plač je sporadický a možno ho utíšiť upokojujúcimi technikami. Nemusí sa nutne riadiť pravidelným vzorcom alebo dobou výskytu.
Reč tela ✊
- Dieťa s kolikou: Bábätká môžu prejavovať fyzické známky nepohodlia, ako sú zaťaté päste, pučenie sa a kŕčovito prehnutý chrbát.
- Podráždené dieťa: Telesné príznaky spravidla nie sú také dramatické. Dieťa môže mrnčať a vydávať nervózne zvuky, ale bez známok intenzívneho fyzického diskomfortu.
Reakcia na upokojenie 💆🏻♀️
- Dieťa s kolikou: Upokojiť dieťa trpiace kolikou je veľmi ťažké. Niekedy môže plač pretrvávať napriek hojdaniu, kŕmeniu alebo prebaľovaniu.
- Podráždené dieťa: Relaxačné techniky, ako je nosenie, kŕmenie alebo zmena prostredia, dokážu často upokojiť nahnevané či rozrušené dieťa.
Ako znížiť stres počas koliky?
Zvládanie koliky môže byť pre rodičov veľmi náročné a často vedie k pocitom frustrácie, bezmocnosti, vyčerpania až rodičovského vyhorenia.
Nie je nezvyčajné, že rodičia cítia silnú emočnú záťaž, keď sa pravidelne vyrovnávajú s neutíchajúcim plačom svojho dieťaťa, najmä ak sa epizódy opakujú stále dookola.
Pri zvládaní stresu a budovaní emočnej odolnosti počas koliky hrá kľúčovú úlohu starostlivosť o seba. Tu je niekoľko praktických tipov, ktoré by vám mohli pomôcť:
- Nepodceňujte spánok: Urobte zo spánku vašu prioritu. Pokúste sa upraviť svoj spánkový režim tak, aby ste si čo najviac oddýchli. 💤
- Podpora zo strany rodiny a priateľov: Vyhľadajte pomoc u členov rodiny a priateľov. Neváhajte požiadať o pomoc pri opatrovaní a umožnite ostatným, aby vám poskytli podporu. A nezabudnite, situáciu vám môže uľahčiť aj opatrovateľka.
- Zapojenie oboch rodičov: Je dôležité, aby sa na starostlivosti o dieťa v období koliky podieľali obaja rodičia. Rozdeľte si povinnosti a vzájomne sa podporujte. 👩❤️👨
- Online zdroje a komunity: Vyhľadajte podporné skupiny, ktoré ponúkajú podporu a zdieľanie skúseností s ďalšími rodičmi, prechádzajúcimi si rovnakými problémami. 🤝
Vyskúšali ste všetky metódy na zmiernenie koliky, vylúčili ste s lekárom všetky možné potravinové neznášanlivosti a príčiny a ste si naozaj istí, že ide o koliku, nie o stres ani nervozitu, ale stále nič nepomáha? Nevzdávajte to! Prinajhoršom, to naozaj prejde samo.