Čo si zbaliť do tašky na opatrovanie detí? Praktický zoznam pre opatrovateľky
Čaká vás prvé opatrovanie, ale nie ste si istí, čo si zbaliť so sebou? Žiaden problém! Pripravili sme pre vás zoznam vecí, ktoré by sa vám mohli hodiť, aby ste boli pripravení na každú situáciu.
Má to svoje pre a proti – jedným z nich je, že si prostredie nemôžete úplne prispôsobiť a svoju výbavu si musíte priniesť so sebou. A čo by vlastne takáto výbava mala obsahovať? To sme pre vás zhrnuli v článku.
Starostlivo pripravená hlídačka je predurčená na úspech. Rodiny určite ocenia nezávislosť a samostatnosť v príprave. Nesmie chýbať ani dobrá schopnosť komunikácie: overte si, čo všetko vám rodina poskytne a neunikne vám nič, čo by nemalo chýbať vo vašej výbave.
Čo potrebujete na opatrovanie? Nezanedbajte komunikáciu
Čo všetko budete potrebovať sa bude líšiť podľa vašej dohody s rodinou. Venujte preto adekvátnu pozornosť vzájomnej komunikácii, aby bolo všetko úplne jasné. Prvý dojem je dôležitý, nezanedbajte teda prípravu na prvý pohovor.
Napríklad zistite, či si máte priniesť vlastné jedlo a mlieko do kávy, alebo rodine nevadí, keď použijete ich? Má zmysel dieťaťu priniesť malú encyklopédiu, baví ho skladať puzzle? Máte pracovať len s hračkami, ktoré už má dieťa doma, alebo sa riadiť svojimi skúsenosťami a využiť hry, ktoré máte vo svojej výbave?
Vyjasníte si hranice, rodina vám oznámi svoje požiadavky a vy ozrejmíte, aké sú vaše možnosti, ako viete deti zabaviť. Potom už zostáva si len vhodne pripraviť veci so sebou a môžete si plniť sen o opatrovaní detí!
Praktický zoznam, čo si zobrať na opatrovanie počas dňa
Často sa stretnete s tým, že rodina potrebuje dieťa postrážiť len cez deň. Než si začnete chystať svoju výbavu, nezabudnite na výber vhodnej tašky, kabelky či ruksaka. Obzvlášť v prípade menších detí by vaša taška mala byť zabezpečená a deti by ju mali nemali dokázať samé otvoriť.
10 základných nevyhnutností
Spomínané veci sú univerzálne potrebné, užitočné a poslúžia hlavne vám. Čo budete potrebovať pre deti sa bude líšiť prípad od prípadu, preto sa naozaj hodí, keď pre vás rodina vopred spracuje malý ťahák, ktorý vám opatrovanie zjednoduší. Neváhajte si spolu s nimi ťahák prejsť alebo si v zápisníku vytvorte vlastný.
- Mobil (s nabíjačkou či powerbankou)
- Kľúče (od svojho domu, prípadne domu rodiny, od auta…)
- Peňaženka (s kartou aj hotovosťou)
- Vlhčené obrúsky a vreckovky
- Zápisník alebo lepiace bločky (na poznámky, kreslenie, odkazy)
- Slúchadlá
- Kozmetická taštička (sponky, gumičky, hydratačný krém, dezodorant, pinzeta, balzam na pery, vatové tyčinky)
- Mini lekárnička, zabezpečená proti otvoreniu deťmi (náplasti, dezinfekčný gél s karabínkou, analgetiká, protisvrbivý prípravok, obväzy)
- Plátená taška alebo vrece (môže sa hodiť na zbieranie predmetov pri prechádzke alebo na odpadky, nebude vám ľúto ju zašpiniť, ako napríklad u kabelky)
- Zdravá a výživná desiata (zmes orechov, nakrájané ovocie alebo zelenina, proteínové tyčinky, ovsené kaše vo vrecúšku, hotové jedlo v krabičke)
Čo sa týka desiaty, prediskutujte s rodičmi, či môžete v blízkosti dieťaťa jesť sladkosti alebo sa s ním podeliť, aby sa nestalo, že dieťa bude jesť nezdravé jedlo bez súhlasu rodičov za ich chrbtom.
Vedeli ste?
Ak sa budete starať o deti so špeciálnymi potrebami, nezabudnite si nachystať pár vecí extra. Napríklad pre deti s cukrovkou prvého typu sa vám môžu hodiť nejaké zdroje rýchleho cukru (hroznový cukor, ovocný džúsik).
Pozor si dajte i na detské alergie: ak sú alergické dajme tomu na orechy, bude lepšie, keď si ich so sebou na opatrovanie brať nebudete. K nešťastiu stačí len chvíľka nepozornosti a stopové množstvo látky.
Ďalšie predmety
- Prezúvky
- Žuvačky, cukríky
- Písacie potreby (fixka, pero, pastelky)
- Sveter alebo mikina (v dome rodiny môže byť iná teplota, než ste zvyknutí)
Ak plánujete ísť von
- Fľaša s vodou
- Slnečné okuliare a opaľovací krém
- Repelent
- Dáždnik alebo pláštenka
- Náhradné ponožky
- Krieda pre maľovanie na chodník 🎨
Opatrovanie cez noc
Okrem predmetov spomínaných vyššie, budete pri opatrovaní počas noci potrebovať aj pár vecí navyše. Viete, ktoré to sú?
- Náhradné oblečenie
- Kniha, laptop alebo čítačka (pre vás, keď dieťa zaspí)
- Plátená taška navyše na špinavú bielizeň
- Zubná kefka
- Štuple do uší
- Voliteľné: vaše obľúbené vrecúško čaju, porcia instantnej kávy alebo káva v termoske, špeciálna výživa (napr. rastlinné mlieko, ak ste vegán alebo alergik)
Nachystať si pre deti môžete aj výber vhodných rozprávok alebo videá s bielym šumom, ktoré deťom poslúžia na relaxáciu a lepší spánok.
Čo si pripraviť pre deti?
Rodičia si mohli vybrať práve vás aj kvôli tomu, čo ste uviedli vo svojom profile ako zručnosti. Očakávať tak môžu zábavu v podobe športových, kreatívnych či ďalších aktivít.
Prirodzene si teda pripravte pomôcky, vďaka ktorým sa dieťa nebude nudiť. Stačí si ich vziať len zopár, aby dieťa nebolo prestimulované.
Základné pomôcky
- Hračky. Niektorí rodičia môžu používať napríklad len Montessori, takže radšej konzultujte, než si prinesiete vlastné. Niekedy sa môžu hodiť aj doplnky ku hračkám, ako baterky.
- Puzzle, hlavolamy. Deti sa nielen zabavia, ale aj poriadne zapoja mozgové závity.
- Cestovné hry alebo karty. Nezaberajú veľa miesta a dokážu parádne zabaviť!
- Detské knižky. Vyberajte vzhľadom na vek a záľuby.
Tip od Hlídačky.sk
Deti v každom veku zo všetkého najviac milujú encyklopédie, najmä tie obsahujúce krásne pestré ilustrácie a zaujímavé fakty!
Kreatívne pomôcky
- Plastelína. Fantázii pri stavaní z plastelíny sa medze nekladú, výhodou je jej senzorický aspekt.
- Voskovky. Viac ako obyčajné pastelky sa hodia napríklad na škrabacie obrázky.
- Omaľovánky. Neomrzia v žiadnom veku. Či už obyčajné, antistresové alebo podľa čísel.
- Detské nožnice. Zvoliť môžete aj ozdobné nožnice s vlnitou čepeľou.
- Maňušky alebo bábky. Domáce divadielko je sviežou a pomerne atypickou aktivitou pre deti.
Ďalšie pomôcky
- Športové potreby. Lopty akejkoľvek veľkosti v závislosti od športu, kolky alebo čokoľvek iné, čo deti baví.
- Hudobné nástroje. Ak s nimi máte skúsenosti, pokojne ich deťom odovzdajte.
- Bublifuk. Vopred si overte, či rodine nevadí jeho použitie vo vnútri a na záhrade.
- Nálepky. Môžu slúžiť ako odmena za dobré správanie alebo vydarený obrázok.
Čo si na opatrovanie radšej nebrať?
Niektoré položky môžu predstavovať riziko alebo byť nevhodné. Po konzultácii s rodičmi ich neberte ani nebaľte.
- Permanentné fixky a iné písacie potreby, ktoré zanechávajú takmer nečistiteľné škvrny. Aj keď na svoje dieťa starostlivo dohliadate, mnohí rodičia vám potvrdia, že stačí sekunda, aby na bielej stene zostala nezmazateľná šmuha.
- Lak na nechty. Vdýchnutie látok z laku na nechty môže byť pre deti nebezpečné.
- Make-up. Ďalšia z vecí, ktoré by sa deťom nemali dostať do rúk. Ak si beriete make-up, uložte ho do nádoby, ktorá nie je deťom prístupná.
- Notebook. Ak nezostávate cez noc, je vhodnejšie venovať deťom plnú pozornosť a nepoužívať elektronické zariadenia, pokiaľ to nie je nevyhnutné, napríklad pri doučovaní.
- Malé hračky. Radšej neriskujte udusenie a namiesto množstva malých hračiek si vezmite niekoľko kvalitných a väčších.
Začnite s opatrovaním! ⭐
Zodpovedne ste si nachystali všetko potrebné. Prebrali ste s rodinou, čo vám sú schopní poskytnúť, a čo si musíte doniesť sami. Teraz už vám nič nebráni pustiť sa do opatrovania detí! Najviac vás aj tak naučí odžitá skúsenosť.