InšpiráciaStráženie domácich maznáčikovPsy vhodné do bytu

Psy vhodné do bytu: 8 tipov na nenáročné plemená

  25. November 2024,    8 min. prečítanie,
Zadovážiť si psa má dlhodobé priaznivé účinky na vaše psychické aj fyzické zdravie. Nenechajte si ich ujsť len preto, že nemáte dom so záhradou na dedine. Udomácniť maznáčika v byte je v dnešnej dobe štandard. Podľa prieskumu agentúry Go4insight z roku 2021 má až 30 % Slovákov psa v meste (a teda pravdepodobne aj v byte).  
Čo však treba zvážiť, keď chcete nájsť ideálneho psíka do bytu? Mal by byť nepochybne tichý a nenáročný. Aké ďalšie faktory však môžu ovplyvniť jeho potenciálnu spokojnosť a vaše pohodlie?

Vybrali sme pre vás 8 plemien, ktoré sú vhodné do bytu. Ku každému sme navyše spísali všetko, čo potrebujete vedieť, aby ste si uľahčili rozhodovanie pri výbere: požiadavky na starostlivosť, hlasitosť, veľkosť a miera pĺznutia. Pre rodičov sme pridali informáciu o vzťahu daného plemena k deťom.

Veľkosť

Hoci nie je preukázané, že veľké psy nie sú v bytoch šťastné, mať v domácnosti menšie alebo stredné plemeno je jednoducho praktickejšie. Predovšetkým vyžadujú menej kŕmenia a nepotrebujú toľko fyzickej aktivity, takže sa uspokoja s pohybom v menšom priestore. Často ide aj o plemená vyšľachtené špeciálne na spoločenské účely, nie na lov alebo šport.
Vedeli ste, že?
Organizácia Dog Aging Project venujúca sa starnutiu psov vo svojej novej štúdii z januára 2024 zistila, že menšie psy sa zároveň dožívajú dlhšie: ak teda hľadáte celoživotného spoločníka, veľkosť môže hrať rozhodujúcu úlohu.

Hlasitosť

Bývanie v byte má okrem mnohých výhod aj svoje úskalia. Jedným z nich je potreba byť ohľaduplný ku svojim susedom. Pri rozhodovaní o vhodnom psovi do bytu preto zaváži jeho hlasitosť. 

Tento faktor je obzvlášť dôležitý, ak chodíte do práce každý deň na osem hodín (alebo viac). Mnohé psy sú náchylné na separačnú úzkosť, ktorá sa okrem iného prejavuje štekaním a zavýjaním. Takže sú to aj vaši susedia, ktorých kľud a komfort bude ovplyvnený vašou voľbou.

Pĺznutie

Psy, ktoré nepĺznu, vám môžu uľahčiť každodenné upratovanie. Aj keď pravidelnému udržiavaniu a kefovaniu sa nevyhnete u žiadneho plemena, určite existujú rozdiely v množstve času, ktorý musíte investovať do údržby a čistenia. 

Napríklad zlatý retriever je okrem svojej veľkosti do bytu skôr nevhodný tiež kvôli tomu, že mesačne zhodí hneď niekoľko veľkých hrstí chlpov. Vybrali sme pre vás preto plemená, ktoré pĺznu len minimálne, alebo vôbec.

Náročnosť

Starostlivosť o domáce zviera je z princípu náročná. Pre niektoré plemená psov sú však nároky zvýšené z viacerých dôvodov. 
  • Po prvé, môžu byť ťažšie trénovateľné a tvrdohlavé. To je dôležité najmä pri živote v byte: v obmedzenom priestore zdieľanom s inými ľuďmi a s množstvom nábytku je disciplína kľúčová.
  • Po druhé, môžu byť veľmi živé a energické. Nedostatok pohybu na čerstvom vzduchu by im preto mohol výrazne uškodiť.
  • Po tretie, môžu mať predispozície k zlému zdravotnému stavu. S pribúdajúcim vekom môžu mať problém vyjsť po schodoch bez vašej pomoci alebo výťahu.
Táto kategória zahŕňa len všeobecný odhad potenciálnych problémov, ktoré sa u psíka žijúceho v byte môžu vyskytnúť. Je samozrejme len na vás, či sú pre vás dané problémy zvládnuteľné.

Je vhodný k deťom?

To, či je pes vhodný k deťom, má veľa spoločného s tým, či je vhodný do bytu. Ak je príliš veľký, môže dieťaťu ublížiť, ak je ale príliš malý, môže dieťa ublížiť jemu. Podobne v tom zohráva úlohu aj náročnosť a cvičiteľnosť.

Malú výnimku však tvorí úroveň energie. Časté prechádzky a pestré aktivity neprospievajú len psíkovi. Podľa štúdie Americkej pediatrickej spoločnosti z roku 2021 má prítomnosť aktívneho psa v domácnosti významný vplyv na sociálny a emočný život detí.

1. Nemecký špic

Malý huňatý špic je skvelou voľbou, ak vyhľadávate aspoň mierne aktívny životný štýl. Nejde o lovecké plemeno, ale dokáže byť plný energie a hravosti. K tomu patrí aj občasný štekot;  takže ak bývate v byte s citlivými susedmi, radšej si kúpu dvakrát premyslite.

Patrí medzi inteligentnejšie psy a dá sa pomerne ľahko vycvičiť. Je tiež prirodzene zvedavý, rád sa učí a skúma nové prostredie. K šťastiu mu stačí vaša prítomnosť – dá sa teda povedať, že je pomerne nenáročný. Musíte však byť pripravení starať sa o jeho srsť: jeho huňatý kožuch si vyžaduje osobitnú pozornosť a pravidelné česanie.
🐾 Veľkosť malý až stredný
🔊 Hlasitosť stredná až vysoká
🐶 Pĺzne? áno
⏳ Náročnosť stredná
👶 Vhodný k deťom? áno

2. Jorkšírsky teriér

Jorkšír predstavuje ideálnu voľbu pre rodiny s deťmi. Je veľmi priateľský a kontaktný, miluje pohyb a šantenie. Dokáže si ľahko vytvoriť puto so svojimi ľudskými kamarátmi, v niektorých prípadoch si dokonca ťažko zvykne na vašu neprítomnosť. Je však veľmi učenlivý. Ak budete venovať dostatočnú pozornosť jeho výcviku, dokáže byť rovnako lojálny ako samostatný spoločník.

Pozor však na jeho temperament; nezľakne sa ani väčších plemien a vie byť dosť tvrdohlavý. Jeho veľkou prednosťou je dlhá, jemná srsť. Pravidelné česanie je dôležitou súčasťou starostlivosti oň. Silnou stránkou jorkšíra je aj jeho pevné zdravie: absencia predispozícií k chorobám podporuje relatívne nenáročný život s týmto plemenom.
🐾 Veľkosť malý
🔊 Hlasitosť stredná
🐶 Pĺzne? nie
⏳ Náročnosť nízka až stredná
👶 Vhodný k deťom? áno

3. Pudel

Hoci tento pes na prvý pohľad upúta hlavne vizuálne, pod početnými kučerami skrýva vysoký intelekt. Či už stredný, trpasličí alebo kráľovský, každý pudel má vysoký potenciál trénovateľnosti a vyniká vo veľkom množstve disciplín: napríklad v agility či v plávaní. Ľahko zapadne do rodiny bezdetnej i s deťmi, a vie sa prispôsobiť rovnako prostrediu bytov, tak aj domčekov so záhradou.

Podobne ako jorkšír nemá tendenciu pĺznuť, istú starostlivosť však jeho srsť vyžaduje. Možných strihov je mnoho – jeho atypický kožuch totiž dokáže pevne držať tvar. Napríklad klasický pudlí strih (oholená zadná časť tela a krk, chlpaté "rukávy" nad labkami a na hrudníku) je spojený s jeho vodomilnými predkami: umožňuje efektívny pohyb vo vode aj na súši, pričom drží dôležité orgány v teple.
🐾 Veľkosť malý až stredný
🔊 Hlasitosť stredná
🐶 Pĺzne? nie
⏳ Náročnosť stredná
👶 Vhodný k deťom? áno

4. Mops

Rozkošný mopslík je často označovaný za najlepšiu voľbu pre rodiny s deťmi. Za mnohými vráskami skrýva citlivú povahu a neutíchajúcu lásku k svojim ľudským spoločníkom aj k popoludňajšiemu šlofíku. Jeho emocionálna krehkosť sa spája aj s jeho krehkým zdravím: medzi najčastejšie komplikácie patrí dysplázia bedrového kĺbu, prolaps očnej buľvy, obezita a dermatitída. 

Ani pokrčená tvár pre toto plemeno nie je len estetickou životnou prekážkou. Spôsobuje mu totiž dýchacie problémy, ktoré sa zhoršujú so zvyšujúcim sa teplom a vlhkosťou. Hoci ide o nenáročného psíka, ktorý sa uspokojí s málom, rozhodne by ste mali venovať zvýšenú starostlivosť jeho zdraviu. Prevenciou obezity je kontrolovanie jeho apetítu; dermatitíde môžete predísť pravidelným čistením oblasti vrások.
🐾 Veľkosť malý
🔊 Hlasitosť nízka
🐶 Pĺzne? nie
⏳ Náročnosť nízka až stredná
👶 Vhodný k deťom? áno

5. Bolonský psík

Tento blízky príbuzný bišóna, ktorý patrí k najpokojnejším plemenám, má veľmi špecifické požiadavky. Neprekypuje energiou ako mnohé iné malé psy a možno ho označiť za introverta. K cudzím ľuďom je nedôverčivý, ale so svojou rodinou si vytvorí silné puto: také silné, že môže trpieť úzkosťou aj počas krátkej neprítomnosti svojich majiteľov. 

Podľa odporúčaní Amerického kynologického klubu by tohto psa dokonca nemal vlastniť niekto, kto má tradičný pracovný režim od deviatej do piatej, ale niekto, kto môže byť po jeho boku väčšinu dňa.  

Je ideálnym adeptom na život v byte: pobyt vonku na väčšom pozemku by bolonskému psíkovi mohol uškodiť práve kvôli riziku separačnej úzkosti. Intelekt mu rozhodne nechýba: je disciplinovaný a nemal by byť príliš náročný na výcvik. Vďaka tomu je vhodný pre rodiny s deťmi, páry alebo jednotlivcov či už starších, alebo mladších. Jeho jemná biela srsť nepĺzne, ale musí sa pravidelne udržiavať; pri každodennom česaní vydrží v dobrej kondícii.
🐾 Veľkosť malý
🔊 Hlasitosť stredná
🐶 Pĺzne? nie
⏳ Náročnosť stredná
👶 Vhodný k deťom? áno

6. Francúzsky buldoček

Francúzsky buldoček je veselý a pokojný spoločník: nedostáva sa do konfliktov a jeho šibalstvo dokáže zlepšiť náladu jeho dospelým aj detským spoločníkom. Je to nenáročné plemeno, ktoré nepotrebuje veľkú fyzickú aktivitu. Na prechádzkach sa buldoček rád spoznáva s cudzími ľuďmi a psami, ale jeho oddanosť je väčšia ako túžba po dobrodružstve.  

Buldoček sa dokáže ladne prispôsobiť životnému štýlu svojich ľudských priateľov. Krátka srsť s nízkou náročnosťou údržby je ďalším dôvodom, prečo môže byť dobrou voľbou aj pre nových majiteľov. Podobne ako mops má ale brachycefalickú, teda pokrčenú či zmačkanú tvár, kvôli ktorej môže mať dýchacie ťažkosti. Dá sa povedať, že častejšie chrochtá a chrápe, ako šteká: snáď nič nevystihuje jeho zábavnú a mierumilovnú povahu viac.
🐾 Veľkosť malý až stredný
🔊 Hlasitosť nízka
🐶 Pĺzne? nie
⏳ Náročnosť nízka
👶 Vhodný k deťom? áno

7. Čínsky chocholatý pes (naháč)

Tento drobný aristokratický psík zaujme svojou variabilitou: v jednom vrhu sa tomuto plemenu totiž môžu narodiť dva špecifické podtypy, tzv. naháč a labutienka. Líšia sa najmä vzhľadom, a teda aj požadovanou starostlivosťou. Naháč je častou voľbou pre alergikov. Ako už napovedá názov, jeho pokožka je na väčšine tela obnažená a holá – iba hlava, nôžky a chvostík sú pokryté chumáčmi jemnej srsti. Je preto pomerne krehký a citlivý na teplotné zmeny. 

Kvôli potrebe zvýšenej opatrnosti sa naháč príliš neodporúča k deťom. Spriateliť sa s nimi ale dokáže: je oddaný, prispôsobivý a mierumilovný. Okrem toho sú oba podtypy inteligentné a rýchlo sa učia. Vďaka prevažnej absencii srsti je starosť o jeho zovňajšok minimálna: naháčovi navyše vďaka tomu chýba typický psí pach. Ak sa pre toto elegantné plemeno rozhodnete, nezabudnite dbať na poriadnu ochranu pred chladom aj pred slnkom.
🐾 Veľkosť malý
🔊 Hlasitosť nízka až stredná
🐶 Pĺzne? nie
⏳ Náročnosť nízka až stredná
👶 Vhodný k deťom? skôr nie

8. Baset

Napriek tomu, že ide o lovecké plemeno, baset má veľmi dobré predpoklady stať sa súčasťou bytovej domácnosti. Pre svoju vľúdnu povahu je nevhodným strážcom, skvele sa ale hodí k deťom a ďalším maznáčikom. Hoci si bez problémov zvykne aj na vnútorné prostredie, samozrejmosťou pre jeho blahobyt je časté venčenie.

Na prechádzkach sa môže prejaviť jeho tvrdohlavosť – najmä keď ho jeho silný čuch privedie na lákavú stopu. Doma môže tvrdohlavo vyžadovať nadmerné množstvo jedla. Musíte odolať jeho láskavej, smutnej tvári: má totiž silné genetické predpoklady na nadváhu až obezitu. Jeho plemeno sa vyznačuje aj častým slinením a hlbokým hlasom pri zriedkavom štekaní. Okrem iného má vynikajúcu vytrvalosť a obrovskú silu.
🐾 Veľkosť malý
🔊 Hlasitosť nízka
🐶 Pĺzne? nie
⏳ Náročnosť nízka až stredná
👶 Vhodný k deťom? áno

Spoločník na mieru: Kľúčové faktory pri výbere psa

Či už ste mladí alebo starí, máte deti alebo nie, určite existuje psík, ktorý skvele doplní vašu rodinu. Pred jeho obstaraním si zvážte aj ďalšie dôležité faktory okrem tých spomínaných v tomto článku. Koľko času jeho starostlivosti dokážete venovať? Ste skôr aktívni či sedaví? Chcete strážcu, maznáčika alebo športovca a lovca? 

V neposlednom rade nezabúdajte, že aj človek by mal byť najlepším priateľom psa. Vyberajte svojho budúceho člena rodiny s vedomím, že niektoré povahové rysy u konkrétnych plemien nemožno zmeniť výcvikom. Je teda lepšie venovať výberu viac času a zamyslieť sa nad kompatibilitou životného štýlu vás aj vášho štvornohého spoločníka.