InšpiráciaUpratovanieNajšpinavšie veci v domácnosti

Ako vyčistiť práčku a ďalších 14 najšpinavších vecí v byte

  06. November 2024,    12 min. prečítanie,
Určite to poznáte: čím viac sa snažíte udržať svoj domov čistý, tým viac vo svojom upratovaní vidíte nedostatkov. Za nedokonalosť sa nemusíte hanbiť. Kedy je ale načase zvážiť, či ste niečo dôležité pri upratovaní neprehliadli? A ako najlepšie vyčistiť zabudnuté časti domácnosti so zažranou špinou?

Príznaky, že ste niečo zabudli vyčistiť

1. Zatuchnutý zápach

Zapálenie vonnej sviečky by nemalo byť jediným riešením, keď doma cítite zvláštny zápach. Zvyčajne ide o znak väčšieho problému. Pokúste sa nájsť zdroj zápachu a podľa toho určiť riešenie. Cítite ho najviac v kuchyni alebo v kúpeľni? Zhoršuje sa v určitých situáciách, za určitého počasia, pri zvýšenej vlhkosti?

Zdrojom zatuchnutého zápachu v domácnosti je zvyčajne pleseň alebo hniloba. Skontrolujte, či sa v chladničke, okolo rúry a pod ňou alebo v odpadkovom koši nenachádzajú hnijúce potraviny.

Preskúmajte menej zjavné miesta v domácnosti, či sa v nich nenachádza pleseň: štrbiny v kúpeľni, za práčkou, pod umývadlom, okolo vane alebo sprchy. A pozor – pleseň môže napadnúť aj okná!

2. Vínne mušky a iný hmyz

Bez okennej sieťky môže byť ťažké udržať hmyz mimo vášho domova, najmä pri vyšších teplotách. Jeho dlhodobá prítomnosť však môže mať aj inú príčinu: skrytú špinu a neporiadok. A to platí najmä v prípade mušiek.

Hoci sa zdá, že sa objavia z ničoho nič, zvyčajne ich vo vašej kuchyni držia zvyšky jedla. Ak nemáte na stole misu s prezretým ovocím a pravidelne umývate riad, ale títo nezvaní hostia vás stále obťažujú, možno ste na niečo zabudli. Či už sú to zvyšky jedla v odtoku alebo šmuhy na špongii, hmyz môže znamenať problémy s čistotou.

V lete stačí jedno oneskorenie pri vynášaní smetí a môžete očakávať stovky octových chrobákov, varuje profesorka Laurie Stevisonová z Auburn University. Mušky sa dokážu rýchlo množiť, preto sa neoplatí dúfať, že vymrú samé.

3. Fyzické príznaky

Niekedy môže zabudnutá špina spôsobiť náhle zdravotné problémy. Tie môžu siahať od mierneho podráždenia pokožky z nevypratých prestieradiel a uterákov až po vážnejšie problémy spôsobené skrytými plesňami.

Ako však zistíte, čo presne spôsobilo zápach, mušky alebo iné príznaky? Poradíme vám, ako zistiť, ktoré predmety vo vašej domácnosti môžu byť príčinou problému. Budete o krok bližšie k tomu, aby ste sa zbavili nepríjemných príznakov a predišli im v budúcnosti.

Ako zistiť, na čo ste pri upratovaní zabudli?

Spomenúť si na to, čo ste zabudli, nie je samozrejme jednoduché. Zíde z očí, zíde z mysle, platí aj pri upratovaní. Skrytú špinu si často všimneme, až keď zacítime nepríjemný zápach. Tu je niekoľko užitočných tipov, ako upratať všetko, čo potrebujete, a na nič nezabudnúť:

  • Venujte osobitnú pozornosť miestam, ktoré nie sú vo vašom priamom zornom poli. Nečistite len povrch spotrebičov, ale aj ich vnútro. Napríklad v zákutiach za alebo pod toaletou, práčkou, chladničkou atď.
  • Buďte organizovaní a nič vám neunikne. Rozdeľte si upratovanie na úlohy podľa ich náročnosti. Niektoré úlohy by mali byť súčasťou hĺbkového upratovania raz za dlhší čas. Na iné vám bude stačiť 5 minút a mali by byť zahrnuté do pravidelného týždenného upratovania.
    • Príklad úlohy na hĺbkové upratovanie: čistenie matracov jeden až dvakrát ročne
    • Príklad úlohy na pravidelné upratovanie: čistenie kľučiek, svetelných vypínačov, vodovodných kohútikov raz denne až týždenne podľa potreby
  • Rozdeľte čistenie na jednotlivé miestnosti. V spálni a obývacej izbe sa budete skôr zaoberať prachom a v kúpeľni vodným kameňom. Toto rozdelenie vám tiež pomôže si upratovanie zorganizovať a riešiť problémy špecifické pre rôzne typy miestností.
  • Vytvorte si zoznam nástrojov a výrobkov potrebných na upratovanie. Organizácia a rutina pomáhajú pri strese, ktorý neporiadok v domácnosti môže spôsobovať. Inšpirujte sa odborníčkou Adelou Kubištovou!
Adéla Kubištová
Expertka na upratovanie a pranie
Postačia vám základné čistiace prostriedky, ktoré máte doma. Bude to len vyžadovať väčšiu starostlivosť alebo možno na niektorých miestach trochu viacej sily. Majte poruke:

  • veľa špongií a utierok (ja mám najradšej z mikrovlákna)
  • využiť môžete aj škrabku alebo žiletku na sklokeramickú varnú dosku, okná a iné povrchy
  • dobrý univerzálny čistič alebo saponát, ktorý zároveň odmasťuje
  • užitočné sú aj nano špongie (na pomaľované steny, stoly...)
  • odstraňovač vodného kameňa
  • na niektoré plochy je dobré mať poruke aj dezinfekčný prostriedok

Špinavé veci v domácnosti: Na čo ľudia pri upratovaní zabúdajú

Vytvorili sme zoznam vecí, na ktoré ľudia najčastejšie zabúdajú pri upratovaní, spolu s našimi tipmi, ako ich vyčistiť. Rozdelili sme ich podľa jednotlivých miestností. Odporúčame vám urobiť to isté – váš zdanlivo nekonečný zoznam na upratovanie sa zrazu stane prehľadným súborom úloh, ktoré vás nevyčerpajú, keď sa naň pozriete.

Kuchyňa

Jedna z najrizikovejších miestností pri upratovaní. Každodenné používanie znamená vyššiu potrebu čistenia. Aj keď prejdete po pulte a stole handrou a použijete vysávač, nepovšimnuté zvyšky jedla a špinavé spotrebiče môžu vytvoriť veľký problém.

1. Rúra

Niekedy nejde priamo o zabúdanie, ale o dojem, že rokmi nahromadená mastnota sa nedá vyčistiť. Našťastie pre vás to nie je pravda!

  • Kľúčom k úspechu je nečistotu násilne nedrhnúť, ale nechať ju zmäknúť. Napríklad nanesením pasty z vody, jedlej sódy a bieleho octu na 30 minút. 
  • Namočte rošty na niekoľko hodín do misy s vodou, octom a jedlou sódou. Potom ich umyte a utrite handričkou.
  • ⌛ Frekvencia čistenia: raz za tri mesiace.
Adéla Kubištová
Expertka na upratovanie a pranie
Ak sa dajú dvierka rozložiť, bude to oveľa jednoduchšie. Pozrite sa teda, či máte na bočných stranách mechanizmus na vyklápanie. Niektoré zo skiel sa dajú miernym zatlačením vysunúť. Demontované dvierka potom môžete vyčistiť pomocou saponátu a špongie.

Ak sa dvierka vysunúť nedajú – rúru mierne zohrejte na približne 40 stupňov, nastriekajte vybraný čistiaci prostriedok na rúru a zakryte ju potravinárskou fóliou. Tým sa oblasť zaparí a mastnota pôjde ľahšie dole.

2. Umývačka riadu

Napriek všeobecným predpokladom sa umývačka riadu nedokáže úplne umyť sama. Často v nej zostávajú hnijúce zvyšky jedla a zrodí sa zápach.

  • Čo sa týka údržby, utrite vnútro vlhkou handričkou, vyčistite ostrekovacie ramená kefkou a zapnite samočistiaci režim. 
  • ⌛ Potrebnú frekvenciu čistenia určujú vaše návyky: je podstatný rozdiel, ak riad pred vložením do umývačky opláchnete od zvyškov jedla. V opačnom prípade sa môže stať, že budete mať častejšie zanesený filter.
    • Riad pred vložením úplne umyjem: filter vyčistite raz ročne.
    • Pred vložením riadu ho opláchnem: filter vyčistite raz za štyri až šesť mesiacov.
    • Vkladám riad hneď po jedle: filter vyčistite raz za 2 až 4 týždne.

3. Mikrovlnná rúra

Ako nástroj na prípravu jedla si vyžaduje časté čistenie, inak môže spôsobiť problémy s muškami a zápachom. Ako si uľahčiť čistenie mikrovlnky?

  • Vložte do nej hrnček alebo misku s vodou, aby sa niekoľko minút zohrievala. Môžete pridať aj polievkovú lyžicu jedlej sódy, octu a citrónovej šťavy. Vytvorená para pomôže uvoľniť nečistoty, ktoré potom môžete zotrieť mäkkou handričkou.
  • Otočný tanier po vychladnutí umyte, aby nepraskol.
  • ⌛ Frekvencia čistenia: raz týždenne.

4. Chladnička

Ako odstrániť zápach z chladničky? Vyhodiť pokazené potraviny často nestačí. Preorganizujte potraviny tak, aby boli rozdelené podľa správnych teplotných zón. Možno vám pomôže aj príručka preventívnych opatrení na dôkladné vyčistenie od Centra pre kontrolu a prevenciu chorôb (CDC) 

  • Utrite všetky rozliate tekutiny a omrvinky, ktoré sa vám nahromadili na policiach. 
  • Nenechávajte potraviny v neuzatvárateľných obaloch (napríklad plátkový syr alebo šunka) otvorené; dajte ich do krabičiek alebo vrecúšok.
  • Vyprázdnite celý obsah chladničky. Všetky police a zásuvky vyberte a umyte ich handričkou a teplou mydlovou vodou. Nakoniec umyte dvierka.
    • ⚠️ Voda nesmie byť horúca: sklenené časti políc môžu ľahko prasknúť. 
  • Pred vložením potravín späť dovnútra utrite dno od všetkých džemov a džúsov, ktoré zanechávajú lepkavé stopy.
  • ⌛ Frekvencia čistenia: raz za tri mesiace.

5. Rýchlovarná kanvica

Prístroj, v ktorom sa pravidelne ohrieva tvrdá voda, sa nevyhne zaneseniu vodným kameňom. Hoci sú minerálne usadeniny zdraviu neškodné, môžu kanvicu poškodiť. Ako sa ich zbaviť?

  • Namáčanie v miernej kyseline, ako je ocot, je vaším najlepším priateľom. 
  • Pripravte zmes vody a octu v pomere 3:1 a zapnite kanvicu. Prevarenú zmes nechajte odmočiť aspoň pol hodiny alebo cez noc.
  • Po octovaní ešte pred použitím niekoľkokrát prevarte vodu v kanvici, aby ste v rannej káve nemali nežiaducu kyslú pachuť.
  • ⌛ Frekvencia čistenia: raz za mesiac.

Kúpeľňa

Vysoká vlhkosť, nedostatočné vetranie a tvrdá voda sú hlavnými dôvodmi, prečo sa nám kúpeľňa nikdy nezdá dostatočne čistá. Na rozdiel od všeobecného presvedčenia voda nestačí na správne odstránenie nečistôt a baktérií z väčšiny predmetov. Ako teda zbaviť kúpeľňu neporiadku?

6. Práčka

Mnoho ľudí má problémy so zápachom práčky a bielizne. Môže ísť o problém s upratovaním. Ako bojovať proti zatuchline?

  • Ak máte možnosť, spustite režim samočistenia. 
  • Na čistenie malých častí, napríklad dávkovača pracieho prostriedku, použite zubnú kefku.
  • Bubon, dvierka a znečistenú gumu môžete vyčistiť vlhkou handričkou.
  • ⌛ Frekvencia čistenia: raz za mesiac.
Adéla Kubištová
Expertka na upratovanie a pranie
Práčku môžete vyčistiť rôznymi spôsobmi, ale mnohé z nich nie sú vhodné pre životnosť spotrebiča. Trendom je čistenie práčky pomocou tabliet do umývačky riadu. Tento spôsob môžete použiť jednorazovo, ale určite nie pravidelne. To isté platí u octu mnohí výrobcovia práčok túto metódu neodporúčajú. Ocot je silná kyselina a s horúcou vodou pôsobí ako leptadlo na gumové časti (tesnenia atď.).

Ak potrebujete vyčistiť zápach, môžete zvoliť sódu bikarbónu, ktorá pohltí pachy a pomôže vyprať zvyšky pracích prostriedkov. Nefunguje však ako odstraňovač vodného kameňa. Preto vždy odporúčam používať prípravok určený špeciálne pre práčky. Nepoužívajte agresívne prípravky na báze chlóru, počas čistenia sa nemusia úplne vymyť a pri praní poškodia vaše oblečenie.
Zápach z práčky cítim aj po vyčistení! Ako ho odstrániť?
Na vine môže byť, ak používate iba programy so studenou vodou. Ďalšou príčinou je používanie nadmerných dávok pracieho prostriedku.

7. Sprchová hlavica

Snáď neexistuje predmet, ktorý by bol viac vystavený vlhkosti. Ako zabrániť riziku vzniku plesní a poškodenia?

  • Opäť platí: nedrhnite, nechajte odmočiť.
  • Sprchovú hlavicu namočte na niekoľko hodín do vrecka s octom, pričom vrecko zaistite gumičkou, aby lepšie tesnilo. Rovnako ako v prípade kanvice to pomôže odstrániť vodný kameň.
  • ⌛ Frekvencia čistenia: raz za mesiac.

8. Uteráky, osušky a utierky 

Uteráky ľudia zvyčajne perú intuitívne podľa pocitu. To však nemusí byť ideálne pre predmety vystavené vysokej vlhkosti a plné baktérií.

  • Ak cítite zatuchlinu z neznámeho zdroja, nezaškodí vytvoriť si pravidelnosť v praní uterákov.
  • ⌛ Frekvencia čistenia: perte po 3 až 6 použitiach.

9. Žehlička

Ako predmet často vystavený vlhkosti môže hrdzavieť aj sa zanášať vodným kameňom, čo môže poškodiť žehlené oblečenie. Čo treba robiť?

  • Najlepšie ju vyčistíte handričkou jemne navlhčenou zmesou vody a octu v pomere 1:1. 
  • Nakoniec, aby ste sa vyhli zápachu po octe, utrite ju handričkou namočenou len vo vode. 
  • Pred ďalším použitím žehličky dvakrát skontrolujte, či na nej nezostal žiadny octový zápach, aby ste zabránili tomu, že vaše oblečenie bude kyslé.
  • ⌛ Frekvencia čistenia: závisí od frekvencie používania, ale spravidla raz za mesiac až štyri mesiace.

Obývacia izba a spálňa

V miestnostiach, kde trávime najviac času a kde relaxujeme, je poriadok pre pokoj duše azda najdôležitejší. Pravdepodobne najčastejšou hrozbou pre miestnosti je prach. Kde presne sa skrýva a mohli by ste ho ľahko prehliadnuť?


10. Matrac 

Aj zdanlivo čistý matrac potrebuje občasné čistenie. Postup je nasledovný:

  • Vyberte matrac z obliečok a použite vysávač na všetok prach. 
  • Posypte matrac jedlou sódou, aby ste odstránili prípadnú zatuchlinu, a nechajte ju niekoľko hodín pôsobiť. Potom matrac opäť povysávajte. 
  • Ak môžete, dajte ho naposledy vyvetrať na čerstvom vzduchu.
  • ⌛ Frekvencia čistenia: 1 - 2 krát ročne.

11. Pohovka 

Každý rodič vám povie, že pohovky sú čiernou dierou nábytku: stráca sa v nich všetko, od hračiek cez peniaze, až po pečivo a sladkosti. Ale ľahko sa na ne zabúda.

  • Nezabudnite raz za mesiac rozobrať pohovku a dôkladne povysávať prach (plus nájsť stratené veci).
  • ⌛ Frekvencia čistenia pohovky je úplne individuálna. Ste alergickí? Máte domáce zvieratá alebo deti? Ak ste na všetky tieto otázky odpovedali kladne, čistenie bude musieť byť častejšie a dôkladnejšie. Povrchové čistenie raz týždenne, hĺbkové čistenie dvakrát ročne.
  • Na druhej strane, niekto, kto nemusí vysávať plznúcu srsť a hľadať pod vankúšmi figúrky superhrdinov, si môže dovoliť pravidelné čistenie raz za mesiac a hĺbkové čistenie raz za rok alebo rok a pol.
  • Hĺbkové čistenie závisí aj od materiálu vašej pohovky. Viac informácií by vám mal poskytnúť váš predajca.

12. Žalúzie

Ich znečistenie neprinesie do vášho domova silné následky, ako sú mušky a zápach. O to ľahšie na ne pri upratovaní zabudnete.

  • Najskôr ich oprášte handričkou alebo prachovkou.
  • Potom ich utrite vlhkou a nakoniec opäť suchou handričkou. 
  • ⌛ Frekvencia čistenia: raz za mesiac.

13. Lampy

...môžu byť tiež dosť zaprášené a zanedbané.

  • Opatrne a starostlivo ich zbavte prachu pomocou handričky. 
  • Pri čistení by lampa nemala byť čerstvo použitá, t. j. ešte teplá.
  • ⌛ Frekvencia čistenia: raz týždenne.

Ostatné veci

Spôsob, akým čistíme niektoré veci, považujeme za samozrejmosť, ale vieme naozaj ako na to? Čistiace nástroje nestačí umyť čistou vodou a odtok sa neoplatí riešiť, až keď je upchatý. Čo ďalšie vám ešte mohlo pri týchto predmetoch ujsť?

14. Čistiace pomôcky 

Ľudia zabúdajú na to, že čistiace prostriedky sa paradoxne tiež musia čistiť. Ich opláchnutie od nečistôt po čistení je automatický zvyk, ktorý má väčšina z nás. Je to však naozaj dostačujúce?

  • Nezabudnite vyčistiť mop, vysávač, vedrá a handry. Najmä mopy so svojím vlhkým prostredím a sladkou vôňou zo saponátov majú tendenciu priťahovať vínne mušky a mravce.
  • Mop najprv vyčistite pod tečúcou vodou a potom ho nechajte namočený vo vedre so stojatou vodou. Použite ocot alebo dezinfekčný prostriedok. Opäť opláchnite a nechajte úplne vyschnúť.
  • Vysávač závisí od typu, ktorý vlastníte. Ďalšie informácie nájdete v návode na použitie od predajcu. Predovšetkým sa uistite, že filter je správne vyčistený.
  • Špongiu na umývanie riadu vymieňajte každé dva týždne. Ich dezinfekcii napomáha horúca voda. Hoci to znie absurdne, vedci zistili, že zohriatie mokrej špongie v mikrovlnnej rúre pomohlo odstrániť 99 % baktérií a predĺžilo jej životnosť. Fungovalo aj jej umytie v umývačke riadu.
  • ⌛ Frekvencia čistenia: po každom použití.

15. Odtok a odpad

Úplne upchatý odtok – dôsledok dlhodobého zanedbávania alebo zlej inštalácie? Môže to byť oboje. Čo môžete urobiť, aby vás netrápil špinavý a zapáchajúci odtok?

  • Kúpeľňa: pravidelne čistite zaseknuté vlasy v sprche alebo vo vani.
  • Toaleta: do záchoda nevhadzujte žiadne hygienické potreby okrem toaletného papiera, ani vlhčené obrúsky! Dávajte si tiež pozor na uvoľnené záchodové osviežovače, ktoré môžu náhodne spadnúť. Problém predstavuje aj nadmerné používanie toaletného papiera.
  • Kuchyňa: Zaobstarajte si sitko na zvyšky jedla v dreze.
  • ⌛ Frekvencia čistenia: neupchatý odtok raz mesačne.
Vykonali ste všetky vyššie uvedené kroky, ale odtok sa stále upcháva a zapácha? Okamžitým riešením je zvon alebo mechanická demontáž sifónu. Neváhajte zavolať inštalatéra, problém môže byť aj v potrubí alebo ventiloch. Určite nie ste sami: podľa štatistík z roku 2020 až 80 % inštalatérskych problémov v domácnosti súvisí s upchatým potrubím.
Pozor!
⚠️  Najväčším postrachom odtoku je stuhnutý tuk. Ak vylejete do odtoku masť alebo olej, prilepí sa na steny v potrubí a stuhne do nerozpustnej formy, čím sa zníži prietok vody.

Ako sa zbaviť vínnych mušiek?

Správnym čistením spotrebičov vo vašej domácnosti urobíte krok k prevencii, k životu bez mušiek a nepríjemného zápachu. Ako sa ich však zbaviť, ak už s nimi zápasíte?

Najmä počas leta sa vo vašej domácnosti môže ľahko objaviť hmyz, okrem iného aj komáre. Zabráňte jeho dlhodobejšiemu pobytu tým, že:

  • Ihneď po jedle upracete zvyšky a povysávate alebo pozametáte všetky omrvinky.
  • Čistenie drezu a odtoku od zvyškov jedla: práve tam sa často množia mušky.
  • Vyhadzujte otvorené potraviny, ktorým uplynul dátum spotreby, nové potraviny dávajte do tesne uzavretých obalov a nádob. 
  • Najmä v prípade vínnych mušiek udržiavajte ovocie v chlade.
  • Rozliate šťavy alebo sladké nápoje okamžite vyčistite. Na špongii, handre alebo mope nenechávajte žiadne lepkavé zvyšky.
Adéla Kubištová
Expertka na upratovanie a pranie
Na mušky môžete vyskúšať domáce vychytávky aj zakúpiť pasce priamo určené na mušky, ktoré sa dajú zohnať v drogérii. Ak si chcete poradiť sami doma, vyskúšajte nasledovné tipy:
  • Pripravte si nádobu, do ktorej vložíte kúsok sladkého ovocia alebo citrón.
  • Nádobu zakryte potravinovou fóliou a urobte do nej niekoľko dier špáradlom. Mušky vletia dovnútra, ale nie von. 
  • Postup môžete vyskúšať aj s vodou, do ktorej nalejete trochu octu a prostriedku na umývanie riadu, opäť nádobu prekryjete fóliou a urobíte do nej dierky. V tomto prípade sa mušky tiež usmrtia.

Máte pocit, že zoznam vecí na upratanie je doslova nekonečný? Nezúfajte. Vytvorte si postupný plán a rutinu, ktorú budete pravidelne opakovať. Nikdy vás tak nezasiahne veľký neporiadok a táto nepríjemná povinnosť sa stane o niečo zvládnuteľnejšou.