InšpiráciaStráženie domácich maznáčikovLetná starostlivosť o psa

Letná starostlivosť o psa či mačku: Praktický sprievodca

  08. Október 2024,    7 min. prečítanie,
Väčšina z nás sa teší z pekného slnečného počasia, pre našich maznáčikov ale také priaznivé byť nemusí. Či už je leto alebo cestujete počas zimných mesiacov do teplých krajín, popri radosti a oddychu by ste nemali zabúdať na sezónne potreby svojich domácich zvieratiek. 🌞  
Vedeli ste napríklad, že domáci maznáčikovia môžu uhynúť na úpal? 😔 Podľa americkej organizácie na ochranu práv zvierat PETA len v roku 2023 na úpal zomrelo 163 zvierat, čomu sa dalo predísť jednoduchými preventívnymi opatreniami.

O aké opatrenia ide, si môžete prečítať v článku. Dozviete sa, ako sa počas horúcich letných mesiacov postarať o svojho psa alebo mačku, ako si zariadiť domácnosť, aby pre nich v teple bola čo najkomfortnejšia a omnoho viac! 🐶🐱 A ak vás čaká týdeň plný tropických búrok a zlého počasia, môžu sa vám hodiť aj naše tipy na venčenie v daždi.
⚠️ Dávajte si veľký pozor!
Nikdy nenechávajte svojho domáceho maznáčika v lete samého v aute! Nezáleží na tom, či si len na chvíľu odskočíte a je jedno, či je stiahnuté okienko. Ak zaparkujete na slnku, keď je vonku viac ako 26 stupňov, podľa CBS News sa teplota v interiéri vie vyšplhať:

  • po 20 minutách na 42 stupňov,
  • po 40 minútach na 47 stupňov,
  • po 60 minútach na 50 stupňov.

A to môže mať pre zvieratko skutočne fatálne následky.

Najväčšie riziká slnečného počasia

Hoci sú pre nás plné radosti a odpočinku, letné mesiace môžu pre našich miláčikov predstavovať špeciálne veľký nápor a tlak na psychiku aj na fyzické zdravie. Je preto dôležité venovať im vtedy zvýšenú pozornosť.
🐜 Hmyz
Okrem ochrany pred slnkom je počas leta mimoriadne dôležitá ochrana proti hmyzu. Najmä ak sa so zvieratkom chystáte na dovolenku do zahraničia, napríklad do Talianska, Chorvátska alebo iných krajín so subtropickým podnebím.

Zelená tráva a vysoké teploty poskytujú ideálne podmienky pre kliešte a na rozmnožovanie roztočov. Komáre, kliešte a iný hmyz môžu byť nielen nepríjemné, ale môžu tiež šíriť choroby, ktoré ohrozujú zdravie našich domácich miláčikov. Preto si proti nim preventívne vyrobte špeciálny domáci psí repelent.

🌡️ Vysoké teploty
Zvieratá majú nižšiu odolnosť voči teplu ako ľudia. Horúce počasie pre nich môže byť vážne nebezpečné. Psy a mačky sa nedokážu potiť ako my, takže ich možnosti regulácie tepla sú obmedzenejšie. 

Kvôli tomu sú výrazne viac citliví a zraniteľní voči rizikám prehriatia, úpalu a dehydratácie. Potné žľazy psov sú obmedzené na nozdry a labky, čo im sťažuje ochladzovanie oproti nám ľuďom. Externe udržiavať psy a mačky cez leto v chlade je preto kľúčové.

Prehriatie, dehydratácia a úpal

Jedným z najčastejších problémov, s ktorými majitelia psov a mačiek v lete navštevujú veterinárov, je podozrenie na dehydratáciu a prehriatie. Aké príznaky sa s nimi najčastejšie spájajú?

Hlavné príznaky (u psov aj mačiek)

Ak telesná teplota psa dosiahne alebo prekročí 40 – 42 °C, môže sa z obyčajného prehriatia vyvinúť úpal. Je nevyhnutné, aby majitelia urobili všetko pre to, aby zabránili prehriatiu a predišli tak aj úpalu. Žiaľ, vo chvíli, keď sa u psa prejavia príznaky úpalu, je už často neskoro.
Vedeli ste, že?
Zvieratá so "stlačenou tvárou", ako sú mopslíky a perzské mačky, sú náchylnejšie na úpal, pretože sa nedokážu účinne ochladzovať dýchaním ako ostatné plemená. Zvýšené riziko majú aj zvieratá staré, s nadváhou, s chorým srdcom alebo pľúcami. Obzvlášť týmto ohrozeným skupinám je dôležité venovať osobitnú pozornosť a držať ich v chladnom prostredí.

Čo mám robiť, ak spozorujem príznaky prehriatia alebo úpalu?

  1. Zachovajte pokoj a chladnú hlavu. 
  2. Presuňte zvieratko na chladnejšie, tienisté miesto.
  3. Dajte mu napiť a opatrne ho pokropte studenou (nie ľadovou!) vodou.
  4. Zamerajte sa na oblasť slabín, krku a hrudníka.
  5. Zvieratko neprikrývajte mokrým uterákom, znemožníte mu tým efektívne ochladzovanie.
  6. K veterinárovi sa vydajte v klimatizovanom či vyvetranom aute.

Domáca starostlivosť: Od chladenia po hydratáciu

Starostlivosť o domáceho maznáčika v lete je mimoriadne dôležitá. Okrem iného sa musíte postarať aj o to, aby váš domov bol pre zvieratko vhodným prostredím.

Letná starostlivosť o psa

  • 🌳 Zabezpečte tieň: Uistite sa, že váš pes má vždy prístup k tieňu. Primeranú ochranu môžu poskytnúť napríklad slnečníky na záhrade.
  • 💠 Chladiace podložky a vodné hračky: Špeciálne chladiace podložky a vodné hračky pomôžu udržať vášho psa v pohodlí. Sú bežne dostupné v internetových obchodoch či vo zverimexoch.
  • 💧 Pravidelné dopĺňanie vody: Uistite sa, že váš pes má vždy prístup k čerstvej, chladnej vode. Voda by mala byť psíkovi kedykoľvek a všade v domácnosti k dispozícii, ideálne aspoň dvakrát denne vymenená a studená.
  • 🍮 Ľadové občerstvenie a kocka ľadu: V lete naše psy milujú vodné hračky a chladivé pochúťky. Potešia ich už len obyčajné ľadové kocky, ale o to viac im urobíte radosť, ak im pripravíte luxusnú, ale jednoduchú domácu psiu zmrzlinu.
Vedeli ste, že?
Hustá srsť psíkov nielen zohreje, ale aj ochladí. Odparovanie vlhkosti zo srsti poskytuje psom s hustým kožúškom príjemný chladivý efekt. Z tohto dôvodu sa v lete neodporúča automaticky strihať srsť všetkým plemenám. Ak si nie ste istí, požiadajte o radu svojho veterinára.
  • 🪮 Pravidelné kefovanie a kozmetika: V lete je mimoriadne dôležité pravidelné kefovanie a kozmetická starostlivosť o srsť psov, aby sa predišlo zarastaniu či zamotaniu chĺpkov a prípadnému podráždeniu pokožky.
  • 🆒 Ventilátory a klimatizácia: Používanie ventilátorov a klimatizácie môže výrazne znížiť teplotu vo vašej domácnosti, vďaka čomu bude váš pes ľahšie znášať teplo. Dbajte na to, aby vzduch neprúdil na psa priamo, pretože to môže spôsobiť dýchacie problémy. 
  • 🏠 Nezabudnite na tieto zásady aj pri odchode z domu: Ak váš pes ostáva v byte sám, je skvelé mať doma klimatizáciu s programom, ktorý sa spustí automaticky pri určitej teplote, a ochráni psíka pred horúčavami. Ak ju nemáte, stiahnutie žalúzií a zatienenie sklenených okien i dverí pomôže znížiť teplotu.
  • 🦟 Ochrana proti komárom, roztočom a parazitom: Užitočné sú špeciálne obojky proti blchám a kliešťom s obsahom pyretroidov alebo prípravky, ktoré možno priamo aplikovať na kožu. Obidvoje obsahujú antiparazitné látky, líšia sa len tým, ako dlho a pred ktorými parazitmi chránia. Hmyz je jedným z najčastejších spúšťačov alergií u psov, takže aj to je dobrý dôvod sa snažiť psíka poriadne ochrániť. 
  • 🛁 Osviežujúce kúpele: Občas svojho psa vykúpte vo vlažnej vode, aby ste ho schladili. Skvelou možnosťou na ochladenie je aj malé brodisko.
  • ✋ Menej hier a pohybu: Keď je vonku veľmi horúco (viac ako 30 stupňov, pre niektoré plemená aj 25 stupňov), necvičte so psami nadmerne a držte ich najmä vo vnútri.
  • 🐕 Prechádzky: Letné prechádzky si načasujte vzhľadom na dennú predpoveď počasia, najlepšie bývajú skoré ranné a neskoré večerné hodiny.
Tip Hlídačky.sk
Asfalt a betón sa môžu na slnku rýchlo a poriadne rozpáliť, preto sa vyhýbajte prechádzkam so psom v horúčavách. Nielenže sa môže prehriať, ale aj jeho labky sa dokážu týmto spôsobom silno popáliť. 

Ak si nie ste istí, či je asfalt vhodný na prechádzku, dotknite sa ho na pár sekúnd chrbtom ruky. Máte inštinktívny pocit, že ruku musíte okamžite odtiahnuť? Presne tak to bude cítiť aj psík.

Letná starostlivosť o mačku

  • ❄️ Zabezpečenie chladu: Pre mačky je taktiež dôležité, aby si v domácnosti našli vždy chladné, tienisté miesto. Z povrchov zväčša uprednostňujú dlažbu alebo parkety, pretože príliš nedržia teplo. 
  • 🚰 Podporujte hydratáciu: Rozmiestnite po dome niekoľko misiek na vodu, aby mala vaša mačka neustále možnosť sa hydratovať. Vyskúšajte tiež fontánky na pitie – hoci mačky vodu vo všeobecnosti neobľubujú, práve tú tečúcu milujú, takže to podporí ich chuť doplniť tekutiny.
  • 🥣 Mokré jedlá: Mokré krmivo dodáva mačkám extra tekutiny, čo je obzvlášť dôležité cez leto. Dbajte na to, aby ste mačičke podávali jedlo čerstvé.
Vedeli ste, že?
Uši a nos bielosrstých mačiek sú náchylné na spálenie slnkom, čo môže neskôr viesť k vzniku spinocelulárneho karcinómu. Podobné riziko hrozí aj holým psom, tzv. "naháčom". Problému môžete predísť tým, že na miesta bez srsti nanesiete mačací či psí opaľovací krém, ale najlepšie je, aby ohrozené plemená boli na slnku čo najmenej.
  • 🥶 Chladiace podložky, matrace a vankúše: Rovnako ako psy, aj mačky môžu ťažiť z chladiacich podložiek. Tie im v horúcich dňoch poskytujú pohodlné a chladivé miesto.
  • 🕸️ Využite balkón: Mačky na balkóne rady sedia za každého počasia. Bojíte sa, že spadnú? Bezpečnosť dosiahnete, ak si zaobstaráte sieť pre mačky vystuženú drôtom.
  • ༄ Vetranie a prúdenie vzduchu: Zabezpečte v byte dostatočnú cirkuláciu vzduchu, aby vzduch nestál a nebolo dusno. Otvorte okná (ak je to bezpečné) a použite ventilátory, aby sa vzduch pohyboval.
  • 💦 Chladiace hračky: Hoci väčšina mačiek nemá rada vodu, stále sa nájdu také, ktoré si do nej rady namáčajú labky. Majitelia vodomilných mačiek si môžu zaobstarať napríklad mačací bazénik.

Nepodceňte pravidelné kontroly u veterinára

 V letných mesiacoch je mimoriadne dôležité vykonávať pravidelné veterinárne prehliadky. 👨🏻‍⚕️🐾 Obzvlášť vtedy sú totiž zvieratká ohrozené rôznymi zdravotnými problémami, ako je už spomínané prehriatie, úpal, dehydratácia a ďalšie.

Pravidelné kontroly u veterinárnych lekárov môžu odhaliť skoré príznaky a symptómy naznačujúce, že vaše zviera má problém. Včasná diagnostika a liečba môžu byť kľúčom k tomu, aby vaše zviera zostalo zdravé a šťastné aj počas letných mesiacov.

Tipy na letnú starostlivosť o domáce zvieratá

☝️ Počas leta a horúceho počasia je dôležité správne sa starať o svojich domácich maznáčikov a chrániť ich. Aby ste predišli prehriatiu, úpalu a dehydratácii, dbajte na to, aby boli vaši domáci miláčikovia hydratovaní a v chlade.  

Pravidelné návštevy veterinára, kontrolovanie aj vyberanie kliešťov, vhodne zvolené pitie, kŕmenie a neustála pozornosť sú potrebné na to, aby naše psy a mačky boli počas letných mesiacov zdravé i šťastné, či už doma alebo na dovolenke. 🌊☀️🐚