Čo nekupovať pre bábätko – overené mamičkami
Všetky mamičky, najmä prvorodičky, môžu mať potrebu a chuť nakúpiť pre bábätko všetko, čo nájdu na pultoch obchodov (alebo na internete 🤭). Je to pochopiteľné – sú unesené akýmsi neopísateľným pocitom veľkých očakávaní.
Kvôli prílišnému nadšeniu sa mamičky často neovládnu a nakúpia veľa nepotrebných vecí, ktoré využijú buď len raz alebo dokonca nikdy.
A práve preto sme napísali tento článok. Dúfame, milé nastávajúce mamičky, že vám tento sprievodca pomôže a ušetríte vďaka nemu čas aj peniaze! 🙂💸
Vytvorili sme zoznam vecí, ktoré vaše dieťatko s najväčšou pravdepodobnosťou nebude potrebovať, a opísali sme, čo by ste vo výbave pre novorodenca rozhodne mali mať. Vychádzali sme pritom zo skúseností a názorov samotných matiek.
Čo mamičky vedie k prehnanému nakupovaniu?
Okrem spomínaných pocitov nadšenia a vzrušenia existuje mnoho dôvodov, prečo majú matky tendenciu prehnane míňať peniaze na výbavu pre deti.
- Neistota a strach: Nedostatok skúseností vedie k úzkosti. Mamičky si nie sú isté, čo vlastne budú potrebovať, a tak kupujú širokú škálu produktov len pre istotu, aby pokryli všetky možné situácie.
- Spoločenské očakávania: Spoločnosť na rodičov často kladie vysoké nároky poskytnúť deťom len to najlepšie. To samozrejme zahŕňa mať najnovšiu a prvotriednu výbavu.
- Vplyv marketingu: Najmä influenceri na sociálnych sieťach zvyknú propagovať rôzne produkty pre bábätká a vytvárajú dojem, že to je presne to, čo potrebujeme. Mamičky, ktoré ich sledujú, sa môžu cítiť pod tlakom nakúpiť všetky odporúčané veci, aby zapadli alebo poskytli svojmu dieťaťu to „najlepšie“.
- FOMO (Fear of Missing Out): Inými slovami strach, že nám niečo ujde. Výrobcovia a predajcovia na nových rodičov používajú rôzne marketingové stratégie cielené na ich emócie. Strach, že zmeškajú niečo dôležité, môže mamičky prinútiť k nákupu vecí, ktoré s najväčšou pravdepodobnosťou nutne nepotrebujú. Marketing vytvára pocit naliehavosti a potreby vlastniť najnovšie produkty, aby sa zabezpečilo, že si „predsa nenecháte ujsť takú dobrú vec“.
28 vecí, ktoré netreba kupovať pre bábätko
Niektoré veci pre bábätko sú síce krásne, ale nie príliš funkčné. Jedny sú preceňované a príliš drahé, zatiaľ čo iné sú úplne nepraktické a je nočná mora ich čistiť a udržiavať.
Aby ste jednoducho pochopili, prečo sa každá z vecí dostala do nášho zoznamu, zoradili sme ich do niekoľkých kategórií. Začnime teda poporiadku!
Krásne, ale zbytočné
- Baldachýny a vankúše: Hoci vyzerajú pekne, tieto predmety nemajú žiadny konkrétny účel a môžu byť pre bábätká nebezpečné kvôli riziku udusenia. Čo sa týka vankúšov, sú podľa ortopedičky pre deti do troch rokov nepotrebné a mali by ste bez nich ideálne vydržať čo najdlhšie.
Mama Diana R.
skupina na Facebooku
Jedného rána sme sa prebudili a na malú spadol baldachýn, asi vtedy, keď sa hrala a naťahovala ruky. Zhrozili sme sa a hneď sme ho vyhodili do koša. Možno to neprekáža u veľmi malých bábätiek, ktoré za látku ešte nevedia samé ťahať, ale som teraz tehotná s druhým dievčatkom a aj keď mám rada "princeznovskú" atmosféru, o baldachýne už nechcem ani počuť, nieto ho ešte aj vidieť. 😅
- Nóbl oblečenie pre novorodencov: Často je nepohodlné a nepraktické, ťažko sa oblieka a vyzlieka a bábätká z neho každopádne rýchlo vyrastú. Čím jednoduchšie, ľahšie a vzdušnejšie bude, tým lepšie.
- Veľké lustre do detskej izby: Hoci vyzerajú pekne a skrášľujú miestnosť, sú prakticky zbytočné a kopí sa na nich množstvo prachu.
- Veľa hračiek: Je naozaj ťažké odolať všetkým tým zaujímavým hračkám na trhu, ale majte na pamäti, že novorodenci sa nehrajú takmer s ničím. A keď už budú môcť sedieť, aj tak ich budú viac zaujímať misky, hrnce a pokrievky 🥣 ako drahé hračky pre bábätká.
- Moderné topánky a tenisky pre bábätká: Bábätká, ktoré ešte nechodia, topánočky nepotrebujú – často im len vytvárajú pľuzgiere a sú na obtiaž. Aj keď sa vám to môže zdať nezvyčajné, dojča budete najskôr obliekať len do ponožiek a mäkkých dupačiek, až kým nezačne chodiť.
- Dekoratívne koberce: Vyzerajú síce pekne, ale sú veľkými lapačmi prachu.
- Dojčiace kreslá: Hoci sú na pohľad elegantné, v praxi sa nebudete môcť pri každom dojčení presunúť do kresla – jeho funkciu tak bude plniť čokoľvek od postele až po obyčajnú stoličku. Navyše ani nie sú ergonomické a pohodlné pre dlhodobé sedenie.
- Kolotoč nad postieľku: Bohužiaľ, pre mnoho rodičov, len málo bábätiek kolotoč nad postieľkou skutočne zabaví. Okrem toho vám môže prekážať pri vyberaní dieťaťa z postieľky.
Preceňované a predražené
- Drahé baby monitory s príliš veľa funkciami: Drahšie digitálne pestúnky síce môžu ponúkať pokročilé funkcie (napr. spojenie s mobilnou aplikáciou), väčšine rodičov ale postačí základný model so solídnou audio a video komunikáciou.
- Luxusný kočík s nepotrebným príslušenstvom: Luxusné kočíky zvyčajne majú niečo extra, ako napríklad vstavané reproduktory a vibrácie. Sú kvôli tomu však o niečo lepšie? Verte nám, že základný kočík spĺňajúci bezpečnostné normy a ponúkajúci pohodlie a praktickosť, je pre každodenné použitie viac než postačujúci.
- Detské oblečenie od dizajnových značiek: Dizajnové oblečenie má mnohokrát vysokú cenu len kvôli menu značky, nemusí ale nutne znamenať kvalitu. Navyše, bábätká rýchlo rastú a pomerne často sa zašpinia, vyžadujú teda aj opakované prezliekanie. Ideálne je popýtať sa ohľadom oblečenia známych so staršími deťmi, využiť Vinted alebo iný internetový bazár (a rovnako tak sa aj vy týmto spôsobom môžete zbaviť vecí, z ktorých dieťa vyrástlo).
- Hojdačky s miliardou funkcií: Detské hojdačky s pokročilými funkciami (napr. rôzne rýchlosti hojdania, pridané melódie a zvuky prírody) môžu byť atraktívne pre rodičov hľadajúcich spôsoby, ako svoje dieťa efektívne upokojiť. Veľa mamičiek ale tvrdí, že ich bábätko hojdačku neznáša.
Lidija Jozipović
Najskôr sme vyskúšali ospevovanú elektrickú hojdačku, ktorá má veľa funkcií a zvukov, ale bábätko to nijako zvlášť nezaujalo. Asi tak prvý mesiac to bolo ešte v pohode, ale ako Vita rástla a spoznávala svet okolo seba, bola z toho nadšená ešte výrazne menej. Na sestrine odporúčanie som si potom zaobstarala tú najjednoduchšiu malú hojdačku na baterky. Okrem vibrácií a hojdania v rytme pohybov bábätka nemá žiadnu špeciálnu funkciu. Už je to 9 mesiacov, a Vita ju stále úplne zbožňuje. A to najvtipnejšie (a zároveň najsmutnejšie 😅) je, že táto hojdačka ma stála takmer desaťkrát menej ako tá prvá.
- Drahé sady detskej posteľnej bielizne: Sady zväčša obsahujú deky či paplóny, prestieradlá a vankúše. Všetko, čo skutočne potrebujete, je iba vrchný matrac (alebo jeho chránič). Bábätká často vracajú a špinia obliečky, čo si vyžaduje ich pravidelnú výmenu. Praktickejšie je mať viac lacnejších sád, ktoré môžete jednoducho oprať a vymeniť bez veľkej finančnej investície.
- Prémiové produkty starostlivosti o bábätko: Drahé telové mlieka, šampóny a voňavé krémy vaše dieťa absolútne nepotrebuje. Pre malé dieťatko je naozaj zbytočná akákoľvek špeciálna „skincare rutina“, takže sa nenechajte ovplyvniť influencermi alebo značkami ako Dior, ktoré uviedli na trh detskú kozmetiku v cenovej relácii od 100 eur. Základné produkty, ako je hypoalergénny krém na plienkovú dermatitídu a olejček na pokožku hlavy, bábätku úplne stačia.
Podľa odporúčaní českej expertky Lenky Průšovej dieťa stačí opláchnuť len vodou a použiť základný olejček alebo krém. Naopak, určite nepoužívajte parfumáciu a už vôbec nie esenciálne oleje. Napríklad krém s levanduľovým olejom je podľa expertky potenciálne alergénny a pre bábätká naozaj nevhodný.
- Smart kolíska: Aj keď sa to na prvý pohľad môže zdať ako dobrý nápad, je to presne naopak. Bábätko si zvykne na hojdanie a vibrácie v danej kolíske, potom si napríklad vyrazíte niekam na výlet alebo k rodičom a dieťa bude mať bez inteligentnej kolísky problém zaspať.
- Prepychové cumlíky a fľaštičky: Jedna z vecí, ktorú si mamičky často vyberajú na základe odporúčaní influencerov. Nie, predražené produkty nie sú zárukou kvality. Dôležité je len to, aby bábätko prijalo tvar cumlíka, a aby ste ho dokázali pravidelne čistiť a meniť podľa potreby.
- Ohrievače vlhčených obrúskov: Stačí obrúsky podržať pár sekúnd v ruke a už budú teplé akurát. A aj keď to neurobíte, bábätko bude úplne v poriadku a nebude v žiadnom šoku. Neuchovávajte obrúsky v chladničke a nebudú prehnane studené. 🙂
Mamička Aneta
skupina na Facebooku
Pre mňa bol ohrievač vlhčených obrúskov jedna z najzbytočnejších vecí, ktoré som dostala ako darček. Vždy som za všetko vďačná, ale úprimne, toto bolo sklamanie na plnej čiare. Niekedy mi v ňom obrúsky vyschli natoľko, že už neboli vôbec vlhké.
Objemné a nepraktické veci
- Prebaľovacie pulty: Už v dvoch alebo troch mesiacoch veku začnú byť pulty nepraktické až nebezpečné, pretože sa dieťa začína prevracať a prevaľovať. Ideálne je mať prenosnú prebaľovaciu podložku – je pohodlnejšia, nezaberá toľko miesta a jednoducho ju strčíte pod posteľ alebo do skrine.
- Masívny kočík: Kočíky sú ďalšia vec, ktorú si mamičky často vyberajú podľa reklám na sociálnych sieťach. Obzvlášť posledných pár rokov sú veľkým trendom objemné kočíky s luxusným vzhľadom a extra veľkými kolesami. V dôsledku toho sa ale zložito montujú a zaberajú veľa miesta, či už v aute alebo aj doma.
- Prekombinované vysoké stoličky: Stoličkám, ktoré sú zbytočne veľké, ťažko sa skladajú alebo sa do nich nedá prakticky posadiť a vysadiť vaše dieťa, by ste sa mali vyhnúť. Odporúčame preto stoličku ihneď vyskúšať v predajni, ak to je možné.
- Vaničky so stojanom: Zaberajú veľa miesta a nie je ľahké ich skladovať (najmä, ak bývate v malom byte). Vyberte si radšej tú najbežnejšiu obyčajnú malú vaničku, ako je napríklad tá z Ikei, ktorú možno na šetrenie priestoru zavesiť na stenu.
- Prístroj na prípravu umelého mlieka: Na kuchynskej linke zaberá veľa miesta a jeho prínos oproti ručnej príprave je minimálny.
- Multifunkčné prístroje na prípravu detskej stravy: Špeciálne prístroje s niekoľkými rýchlosťami mixovania, možnosťou varenia v pare a podobne, znejú dobre. Väčšina rodičov však všetky tieto funkcie využije len zriedka. V praxi pri mačkaní jedla skôr siahnete po obyčajnej vidličke, prípadne tyčovom mixéri. Nakoniec spotrebič skončí v špajzi, pretože inde by zaberal veľa miesta. Okrem toho je aj náročný na údržbu.
Mamička Kristína R.
skupina na Facebooku
Podľa mňa sa to neoplatí. Všetky nástroje na prípravu príkrmov zaberajú miesto v kuchyni, a aj tak je výsledné jedlo zakaždým rovnaká roztlačená zmes. Osobne som prvé 2 až 3 mesiace dokrmovania všetko najskôr povarila vo vode a potom rozdrvila vidličkou, v neskoršom období už som len krájala na normálne kúsky. Vidlička nad zlato!
Zložité čistenie a údržba
- Plyšové hračky: Sú síce roztomilé, ale tiež vo veľkom chytajú prach, ktorý môže u detí viesť k alergickým reakciám. Preto je lepšie ich obmedziť na minimum alebo ešte lepšie – nemať ich v blízkosti bábätka vôbec.
- Autosedačky bez snímateľných poťahov: Autosedačky s nesnímateľnými poťahmi sú náročné na údržbu. Je ťažké ich poriadne vyčistiť a odstrániť z nich všetky škvrny. Ich hĺbkové čistenie sa odporúča minimálne 2x ročne - avšak aj pri takej malej frekvencii upratovania určite uprednostníte jednoduchosť a praktickosť.
- Fľaštičky s príliš veľa drobnými dielmi: Fľaštička s mnohými súčiastkami (napr. cumlík, tesnenie so záhybmi atď.) sa môže zložito čistiť, pretože každú časť musíte rozobrať a samostatne špeciálne vyčistiť.
- Kuchynské spotrebiče: Všetky spotrebiče určené na prípravu dojčenskej stravy sa ťažko čistia kvôli súčiastkam: miskám, trubičkám a drobným dielom vyžadujúcim zvláštnu pozornosť.
- Gumené hračky do vane: Hoci batoľatá, ktoré už vedia sedieť, zbožňujú gumené kačičky vo vani, vyhnite sa kupovať im na kúpanie hračky len tak bez rozmyslu. Odporúčame namiesto tých gumových zvoliť radšej plastové a väčšie hračky, ako sú kolky a veľké stavebnice, ktoré sú rýchloschnúce. Keď dovnútra hračky natečie voda a nejde rozobrať, vysušiť ani vyčistiť, môže to viesť k rozvoju baktérií.
Čo teda bábätku kúpiť?
Už máte prehľad o tom, akej výbave pre novorodenca sa radšej vyhnúť. Teraz je čas na zoznam základnej výbavičky, čo treba dieťaťu kúpiť. Tu sú najdôležitejšie veci, ktoré budete potrebovať:
- Autosedačka (pre novorodencov vajíčko) so snímateľným poťahom
- Kočík (ľahký, praktický a jednoducho skladateľný)
- Bezpečné miesto na prebaľovanie (nadstavec k postieľke alebo prenosná podložka do postele)
- Dojčiaci vankúš (ak budete dojčiť)
- Fľaše a cumlíky
- Postieľka, matrac a poťah na matrac (+cestovná postieľka, ak s bábätkom plánujete cestovať)
- Detská jedálenská stolička, ktorú môžete ľahko utrieť, bez nutnosti prať poťahy
- Bavlnené pyžamo
- Pružné tričká a gate (žiadne džínsy 😀)
- Bavlnené čiapky
- Ponožky a pančuchy
- Body s jednoduchým zapínaním (napr. zapínanie spredu)
- Uterák/župan
- Plienky (jednorazové)
- Vlhčené obrúsky
- Kompaktná vaňa (nie príliš veľká, akurát podľa dispozícií vašej domácnosti)
- Olejček na citlivú pokožku
- Krém na zapareniny
- Teplomer (do vody)
- Nožničky na nechty (určené pre novorodencov)
- Súprava na výplach a čistenie nosa
- Základná video alebo audio pestúnka
- Teplomer (na telesnú teplotu)
- Detský sprej do nosa
- Deka, šatka či iná prikrývka (hojdanie v nej preukazateľne pomáha deťom trpiacim kolikou)
- Plienky (látkové)
- Bavlnené obliečky
Toto bol súhrn vecí, ktoré by sa vám a najmä vášmu dieťatku skutočne mohli hodiť a oplatiť. Nakoniec, milé mamičky, je však aj tak najdôležitejšie, že voľba je samozrejme len na vás.
Dúfame však, že sa nám týmto článkom podarilo pomôcť vám utriediť si priority a spísať si zoznam toho, čo pre bábätko naozaj v praxi využijete. Nenechajte sa strhnúť trendom na sociálnych sieťach či iných všadeprítomných reklám, a odolajte zahlteniu mnohými možnosťami, ktoré nemusia byť nutne užitočné.
Je dôležité zvoliť produkty s cieľom uľahčiť si každodenný život a poskytnúť pohodlie dieťaťu. A ešte niečo – neponáhľajte sa s nakupovaním, pretože toho pravdepodobne veľa dostanete od rodiny a priateľov. Bábätká navyše naozaj rýchlo rastú, takže z množstva novo zakúpených vecí ani nestihnete dať dole cenovku, kým ich začnete používať.
Tak príjemné nakupovanie!
Tento článok vznikol bez akejkoľvek spolupráce s e-shopmi či inými komerčnými subjektmi uvedenými v texte. Uvedené odkazy slúžia iba na inšpiráciu čitateľov.