Ako na efektívne doučovanie? Rešpektujte učebný štýl dieťaťa
Každému dieťaťu vyhovuje trochu iný štýl výučby – k tomuto zisteniu dospeje snáď každý, kto sa aspoň chvíľku venuje vzdelávaniu a pedagogike. Pochopenie individuálneho štýlu učenia môže predstavovať rozdiel medzi frustrujúcim memorovaním látky a skutočným pokrokom. Je naozaj kľúčové, a to nielen pre akademický úspech študenta, ale aj pre kariéru doučovateľa.
Doučovanie na mieru je totiž niečo, čo rodičia všeobecne preferujú a vyhľadávajú. Po flexibilných doučovateľoch, ktorí sa vedia prispôsobiť štýlu učenia dieťaťa, je teda veľký dopyt.
Ak sa chcete stať doučovateľom alebo svoje schopnosti zlepšiť, nasledujúci článok o učebných štýloch pre vás môže byť cenným pomocníkom.
4 štýly učenia: Ako vybrať ten správny a prispôsobiť mu výučbu?
Teórií o spôsoboch učenia je v pedagogickom svete hned niekoľko, my sa ale zameriame na pomerne populárnu klasifikáciu podľa zmyslových preferencií, ktorá je známa aj ako VARK (podľa anglických názvov jednotlivých štýlov). Tvoria ju nasledujúce štyri kategórie.
- Visual = Zrakový štýl
- Aural = Sluchový štýl
- Read/write = Logický štýl
- Kinestetic = Pohybový štýl
VARK je len hypotetická teória a tak voči nej existujú aj opačné názory, ktoré ju vyvracajú. Napríklad autor tohto článku tvrdí, že nie je pravda, že sa učebné štýly hodia pre jednotlivé typy osobností – namiesto toho podľa neho odpovedajú špecifickým školským predmetom.
Preto sme sa v článku rozhodli popísať oba pohľady na vec: pre aký osobnostný typ detí je daný štýl učenia najprínosnejší a pri učení akých predmetov je jeho použitie najefektívnejšie.
Dieťa nemusí vynikať striktne iba v jednom z nich, môže mu vyhovovať aj kombinácia niekoľkých štýlov. Preto je vhodné si jednotlivé typy učenia otestovať a následne zvoliť ideálny prístup na mieru pre dieťa.
Prispôsobiť sa preferenciám dieťaťa dokáže zvýšiť efektivitu, s akou sa učí a môže byť nápomocné najmä u detí, ktoré sa odmietajú učiť. Poďme sa preto pozrieť na to, čo jednotlivé typy zahŕňajú a znamenajú.
1. Zrakový štýl
Študenti, ktorým vyhovuje zrakový štýl učenia, vstrebávajú informácie vizuálne. Potrebujú učivo vidieť, majú fotografickú pamäť a často si sami kreslia obrázky, ktoré im učivo pomáhajú pochopiť a vryť do pamäti.
Praktické príklady:
- Používajte výučbové kartičky (napríklad cez aplikáciu Quizlet).
- Vytvárajte spoločne myšlienkové mapy k vyučovanej téme.
- Pri písaní poznámok podporte použitie rôznych farieb, zvýrazňovanie a podtrhávanie.
- Zapojte do vyučovania prezentácie, ilustrácie, infografiky a iné obrázkové znázornenie učiva.
Najlepšie pre predmety:
- Matematika (geometria, grafy, rovnice, zlomky, slovné úlohy)
- Biológia (stavba buniek a organizmov, anatómia človeka)
- Dejepis (časové osi, mapy historických udalostí)
- Geografia (slepé mapy)
Tip od Hlídačky.sk
Podporte dieťa vo vytváraní "vizuálnych sprievodcov" niektorými témami – teda kombinácií grafov, kreslených obrázkov a minimálneho množstva textu do myšlienkovej mapy, na ktorú sa im bude stačiť pozrieť a hneď si učivo pripomenú.
2. Sluchový štýl
V tomto štýle sa nájdu najmä tí, ktorí si látku potrebujú sami odrozprávať nahlas. Najlepšie si pamätajú informácie, keď ich počujú, a asociácie medzi informáciami si vytvoria napríklad pri diskusii. Z tohto dôvodu sa im dobre učí v skupine alebo s doučovateľom.
Praktické príklady:
Praktické príklady:
- Nechajte dieťa porozprávať učivo vlastnými slovami.
- Sústreďte sa na vzájomnú diskusiu o téme, aby dieťa koncepty lepšie uchopilo.
- Využite mnemotechnické pomôcky, rýmy, pesničky a iné asociácie.
- Nahrajte dieťaťu lekciu doučovania, aby si ju mohlo spätne vypočuť, prípadne odporučte videá alebo audioknihy súvisiace s učivom.
Najlepšie pre predmety:
- Cudzie jazyky (konverzácia, výslovnosť, posluchové cvičenia)
- Slovenský jazyk a literatúra (pustite si adaptácie diel alebo ústne zhrnutie)
- Občianska náuka (diskusia o spoločenských témach)
- Dejepis (rozprávanie histórie ako príbehu, diskusia o historických udalostiach)
3. Pohybový štýl
Aktívnemu typu detí, ktoré nedokážu obsedieť za lavicou 45 minút, môže prospieť pohybový štýl učenia. Títo študenti si učivo lepšie zapamätajú, keď si ho môžu vyskúšať na vlastnej koži. Na školstve im nemusí vyhovovať práve nedostatok praxe.
Praktické príklady:
- Uvádzajte pri vysvetľovaní učiva praktické príklady zo skutočného života.
- Zapojte do učenia hranie rolí a pohybové simulácie (napr. predveďte spolu scénku predvádzajúcu určitý koncept).
- Vyskúšajte interaktívne aktivity a experimenty.
- Využite pomôcky, ako sú stavebnice, modely a iné fyzické objekty.
Najlepšie pre predmety:
- Chémia a fyzika (rôzne pokusy, experimenty s fyzikálnymi zákonmi)
- Matematika (predvedenie slovných úloh v praxi, geometria so stavebnicou)
- Cudzie jazyky (pexeso so slovami a obrázkami, štafeta so slovami)
4. Logický štýl
Tomuto učebnému typu sa najviac darí, keď má štruktúru a informácie zorganizované na základe logických spojitostí. Také dieťa si úplne najradšej prečíta text a urobí si z neho vlastný "výcuc“ poznámok.
Praktické príklady:
- Poskytnite inštrukcie a štruktúrované zadanie v textovej podobe.
- Navrhnite písanie denníka, kam si študent môže poznačiť zhrnutie toho, čo sa naučil.
- Skúste metódu prepisovania poznámok v stručnejšej podobe, aby sa dieťa naučilo extrahovať dôležité informácie z textu.
- Zamerajte sa na hľadanie vzorcov a logických spojení v učive.
Najlepšie pre predmety:
- Matematika (riešenie matematických problémov, kombinatorika, logické úlohy)
- Fyzika (elektrické obvody, Newtonove zákony)
- Chémia (reakčné vzorce)
Ako rozpoznať štýl učenia dieťaťa pri doučovaní?
Každé dieťa má svoje jedinečné preferencie pri učení, a preto je dôležité ideálne hneď na začiatku doučovania zistiť, aký prístup mu najviac vyhovuje. Tu je niekoľko osvedčených metód, ako na to.
- Pozorujte, ako dieťa prirodzene získava informácie. Rado kreslí a potrebuje si všetko vypísať na papier? Pravdepodobne bude mať vizuálny štýl učenia. Ak namiesto toho pozorne počúva a radšej sa o téme rozpráva, môže byť sluchový typ.
- Experimentujte s rôznymi metódami. Predstavte dieťaťu rôzne spôsoby učenia – prezentácie s obrázkami, zvukové nahrávky, pohybové aktivity – a sledujte, čo mu vyhovuje najviac.
- Pýtajte sa rodičov alebo dieťaťa na jeho preferencie. Napríklad ho v škole bavila geometria s použitím stavebníc, alebo si rado poznámkuje učivo ako myšlienkové mapy. Môže sa jednoducho stať, že vám samo oznámi, ako sa mu učí najlepšie.
- Všímajte si reakciu dieťaťa na rôzne formy učenia. Pokiaľ je frustrované pri čítaní dlhých textov, ale nadšené pri sledovaní videí, posluchové podnety mu môžu pomôcť lepšie pochopiť učivo.
-
Skúste krátky kvíz na štýl učenia. Existuje mnoho online testov a dotazníkov, ktoré vám pomôžu zistiť, aký typ učenia je pre dieťa najvhodnejší, napríklad tento je vhodný skôr pre staršie deti, ale môže byť nápomocný.
Pokiaľ dokážete identifikovať preferovaný štýl učenia dieťaťa, môžete mu doučovanie prispôsobiť tak, aby bolo efektívne a zároveň zábavné.
Individuálny prístup ako cesta k úspechu dieťaťa aj doučovateľa
Skombinovať svoje znalosti a skúsenosti so schopnosťou prispôsobiť výučbu individuálnym potrebám dieťaťa sú kľúčom, ktorý odlišuje priemerného doučovateľa od vynikajúceho. Nebojte sa kombinovať rôzne štýly učenia a prísť na to, v čom dieťa vyniká a ako vstrebáva informácie.
Doučovanie nie je len o memorovaní a odovzdávaní informácií – je o vytváraní inšpiratívneho prostredia, v ktorom sa dieťa cíti natoľko príjemne, motivovane a sebavedome, aby sa učilo novým veciam. Ak teda dieťaťu okrem svojich znalostí ponúknete aj pochopenie a empatiu, dokážete z učenia urobiť zábavný proces, v ktorom deti uvidia zmysel.